REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rada Notariatów Unii Europejskiej- CNUE

Anna Sergiej
Rada Notariatów Unii Europejskiej –CNUE jest oficjalnym reprezentantem notariatu wobec instytucji europejskich.
Rada Notariatów Unii Europejskiej –CNUE jest oficjalnym reprezentantem notariatu wobec instytucji europejskich.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Notariaty państw członkowskich Unii Europejskiej, w których istnieje instytucja notariatu łacińskiego są zrzeszone w Radzie Notariatów Unii Europejskiej.

Rada Notariatów Unii Europejskiej –CNUE jest oficjalnym reprezentantem notariatu wobec instytucji europejskich. Jako rzecznik interesów całego zawodu notarialnego może z nimi negocjować i podejmować decyzje w imieniu wszystkich notariatów członkowskich.

REKLAMA

Członkostwo w Radzie

Od dnia 2 marca 2007 r. CNUE liczy 21 notariatów członkowskich. Są to notariaty Austrii, Belgii, Bułgarii, Czech, Estonii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Węgier, Włoch. Dodatkowo notariat Chorwacji posiada status obserwatora CNUE.

Cel CNUE

Celem nadrzędnym CNUE jest promocja notariatu w Europie oraz jego aktywny wkład w procesy decyzyjne instytucji europejskich w dziedzinach związanych z życiem prawnym obywatela, dostępem do wymiaru sprawiedliwości czy ochroną konsumenta. Dążeniem CNUE jest także uczestniczenie w tworzeniu wspólnego europejskiego obszaru prawa oraz przyczynianie się do właściwego stosowania prawa wspólnotowego.

Zobacz: Numerus clausus w notariacie

Kształcenie notariuszy

REKLAMA

W celu realizacji powyższych zadań CNUE regularnie informuje notariaty członkowskie o rozwoju ustawodawstwa wspólnotowego i wszelkich inicjatywach podejmowanych przez instytucje europejskie. Ponadto zapewnia promocję i kształcenie ustawiczne notariuszy w zakresie prawa wspólnotowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Notariaty europejskie reprezentowane są w CNUE przez prezesów krajowych organizacji notarialnych. Tworzą oni Zgromadzenie Ogólne - organ polityczny i decyzyjny CNUE. Pracami CNUE kieruje przewodniczący we współpracy z Radą Wykonawczą oraz Biurem CNUE z siedzibą w Brukseli. Kadencja przewodniczącego trwa rok.

Zgromadzenie Ogólne

Składa się z prezesów notariatów członkowskich. Jest organem politycznym i decyzyjnym CNUE. Zatwierdza stanowiska polityczne i prawne kierowane do instytucji europejskich.

Przewodniczący

Reprezentuje CNUE, organizuje jej działalność i podejmuje inicjatywy.

Rada Wykonawcza

Składa się z przewodniczącego, dwóch wiceprzewodniczących oraz dwóch członków pełniących funkcję doradców. Monitoruje prace poszczególnych grup roboczych. W pilnych przypadkach wskazuje kierunki działania CNUE.

Zobacz: Taksa notarialna za granicą

Grupy robocze

Składają się z delegatów poszczególnych notariatów członkowskich.
Powoływane są do szczegółowego badania projektów i inicjatyw europejskich mających istotne znaczenie dla notariatu.

Sprawozdawcy (lub komitety ad hoc)

Powoływani są do niektórych pilnych projektów.

Stałe Biuro 

Zapewnia bieżącą obsługę CNUE. Jego siedzibą jest Bruksela.

Aktualne prace

Obecnie w ramach CNUE działa osiemnaście grup roboczych:

  • Grupa robocza "Prawo hipoteczne"
  • Grupa robocza "Prawo konkurencji"
  • Grupa robocza „Prawo umowne”
  • Grupa robocza „Przepływ testamentów i prawo spadkowe"
  • Grupa robocza „Prawo spółek”
  • Grupa robocza „Europejska Sieć Sądownicza”
  • Grupa robocza, „Rzym I”
  • Grupa robocza „Prawo konsumenckie”
  • Grupa robocza „Notarialne technologie informatyczne i komunikacyjne”
  • Grupa robocza „Kongres Warszawski”
  • Grupa robocza „Europejski akt autentyczny”
  • Grupa robocza „E-sprawiedliwość”
  • Grupa robocza „Europejskie bezpieczeństwo socjalne”
  • Grupa robocza „Program ds. wolności, sprawiedliwości i bezpieczeństwa”
  • Grupa robocza, „Europejski rejestr testamentów”
  • Grupa robocza „Wydarzenie Komisarz UE/CNUE 2008”
  • Grupa robocza „Strategia komunikacji"
  • Grupa robocza „Perspektywy”

Udział notariatu polskiego w strukturach CNUE

Obecnie notariat polski posiada swoich przedstawicieli w takich grupach roboczych jak: „Prawo hipoteczne”, „Prawo spółek”, „Strategia komunikacji”, „Przepływ testamentów i prawo spadkowe” oraz „Kongres Warszawski 2008”.

Zobacz serwis: Historia notariatu

 W ramach prezydencji CNUE na 2008 r. notariat polski po raz pierwszy objął funkcję doradcy w Radzie Wykonawczej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedświąteczna zbiórka? Szef nie ma prawa angażować w to pracowników, ale jeśli zgodzą się pomóc, musi im zapłacić

Grudzień to czas przedświątecznych zbiórek i często wkraczają one w tym czasie również na grunt zawodowy. Jednak w pracy trzeba uważać. Zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą przestrzegać określonych zasad, by pozostać w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Co zrobić, żeby dostać rentę wdowią? ZUS: musisz mieć prawo do obu świadczeń

ZUS wyjaśnia co należy zrobić, aby otrzymać rentę wdowią. Przede wszystkim ZUS musi najpierw ustalić prawo do świadczenia. W może się okazać konieczne złożenie odpowiedniego wniosku.

Często chorujesz? Uważaj, bo możesz z tego powodu stracić pracę. Zgodnie z prawem. Sprawdź, w jakich sytuacjach nie możesz czuć się bezpiecznie

Pracownik nieobecny w pracy z powodu choroby ma określone prawa. W szczególności, w czasie nieobecności jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy. Jednak jeśli choruje często i dezorganizuje pracę w zakładzie, może stracić pracę.

1000,00 zł na ferie zimowe w 2025 r. dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić!

Po raz kolejny Fundacja „Szansa dla Gmin” rekrutuje dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy. W 2025 r. dofinansowanie wyniesie aż 1000,00 zł dla każdego uczestnika. Kto może uczestniczyć w zimowisku?

REKLAMA

Chcesz wykorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Jeśli pracujesz w budżetówce, dobrze się zastanów. Stracisz nie tylko przy wypłacie

Korzystanie ze zwolnienia z powodu siły wyższej to nie tylko kłopot dla pracodawcy. To również strata finansowa dla pracownika. I to nie tylko ta dotycząca wysokości wynagrodzenia. Pociąga to za sobą również dalsze konsekwencje.

Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

REKLAMA

14 lutego świętem państwowym i nowym dniem wolnym od pracy w 2025 r.?

W dniu 18 grudnia br. Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska złożył do laski marszałkowskiej poselski projekt ustawy zakładający wprowadzenie nowego święta państwowego, które przypadałoby na dzień 14 lutego. Czy będzie to również dzień wolny od pracy?

TVN i Polsat będą umieszczone w wykazie podmiotów podlegających ochronie. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia

Cyfrowy Polsat, P4 - operator sieci Play, TVN, T-Mobile i WB Electronics znalazły się na liście podmiotów podlegających ochronie - poinformował premier Donald Tusk. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia.

REKLAMA