Obniżki wynagrodzenia nie są w ogóle dopuszczalne w takich państwach, jak:
- Niemcy,
- Belgia,
- Grecja,
- Luksemburg,
- Szwajcaria,
- Słowacja,
- Czechy.
W Niemczech taksa notarialna jest sztywna i regulowana odgórnie. Zależy od wartości przedmiotu sprawy i jest degresywna.
Niemcy-negocjacje wykluczone
Jakiekolwiek negocjacje na ten temat z klientami są niedopuszczalne, w żadnym wypadku taksa nie może być narzędziem konkurencji. Podobna sytuacja występuje w Belgii. Taksa notarialna jest tam sztywna.
Obniżenie taksy w Belgii skutkuje wszczęciem wobec notariusza postępowania dyscyplinarnego.
Nie może być też przedmiotem negocjacji z klientami w Luksemburgu i w Grecji.
Włoska taksa mini i maxi
We Włoszech przepisy uwzględniają dla określonych czynności taksę minimalną i maksymalną. W tym zakresie jest ona obowiązkowa i nie może być przedmiotem konkurencji między notariuszami.
Zobacz: Numerus clausus w notariacie
Monopol notarialny
W innych państwach, np. we Francji i Hiszpanii, czynności notarialne dzielą się na takie, co do których istnieje monopol notarialny, oraz na takie, co do których monopol taki nie ma zastosowania
Honorarium czy należność?
Francuzi taksę notarialną pobieraną przy dokonywaniu czynności obligatoryjnych nazywają należnością, zaś przy czynnościach, gdzie taksa może być negocjowana - honorarium.
Dodajmy tylko, że w ostatnich latach nie tylko w Polsce dyskutuje się o odpłatności informacji i porad udzielanych klientom kancelarii notarialnych.
Zobacz serwis: Akt notarialny
Obecnie informacje i porady notarialne są bezpłatne w:
- Niemczech,
- Hiszpanii,
- Estonii,
- Grecji,
- Słowacji.
Jedynie pierwsza bezpłatna informacja udzielana konkretnemu interesantowi jest: w Austrii, w Belgii i w Słowenii
W razie konieczności zasięgnięcia porady notariusza we Francji, Włoszech, na Węgrzech, Litwie, Łotwie, w Holandii i w Czechach pamiętajmy, że w tych krajach są one odpłatne.