Międzynarodowa Unia Notariatu

Anna Sergiej
rozwiń więcej
Międzynarodowa Unia Notariatu liczy siedemdziesiąt siedem notariatów członkowskich. / inforCMS
Międzynarodowa Unia Notariatu (MUNŁ) jest organizacją pozarządową, powołaną w celu wspierania rozwoju i współpracy notariatu na świecie.

Międzynarodowa Unia Notariatu Łacińskiego (MUNŁ) powstała w Buenos Aires w dniu 2 października 1948 roku. Przyjęcie do niej notariatu krajowego następuje po spełnieniu wymagań określonych statutem uchwalonym w Amsterdamie w dniach 23-25 maja 1989 roku.

Państwa członkowie

Obecnie liczy siedemdziesiąt siedem notariatów członkowskich. Jej siedzibą administracyjną jest Rzym.

Członkami MUNŁ są notariaty: Afryki Środkowej, Albanii, Andory, Argentyny, Armenii, Austrii, Belgii, Beninu, Boliwii, Brazylii, Bułgarii, Burkiny Fasso, Chile, Chin, Chorwacji, Czadu, Czech, Dominikany, El Salwadoru, Ekwadoru, Estonii, Francji, Gabonu, Grecji, Gruzji, Gwatemali, Gwinei, Haiti, Hiszpanii, Holandii, Hondurasu, Indonezji, Japonii, Kamerunu, Kanady, Kolumbii, Konga, Kostaryki, Kuby, Litwy, Łotwy, miasta Londynu, stanu Luizjana (USA), Luksemburga, Macedonii, Mali, Malty, Maroka, Meksyku, Mołdawii, Monaco, Niemiec, Nikaragui, Nigerii, Panamy, Paragwaju, Peru, Polski, Portoryka, Porugalii, Puerto Rico, Rumunii, Rosji, Salwadoru, San Marino, Senegalu, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Toga, Turcji, Urugwaju, Watykanu, Wenezueli, Włoch, Węgier i Wybrzeża Kości Słoniowej.

Zobacz: Rada Notariatów Unii Europejskiej- CNUE

Zgodnie ze Statutem MUNŁ, do jej głównych zadań należy m.in.:

  • reprezentowanie notariatu wobec organizacji międzynarodowych,
  • współpraca z tymi organizacjami,
  • współpraca z notariatami krajowymi,
  • badanie i systematyczne gromadzenie regulacji prawnych dotyczących tych notariatów,
  • upowszechnianie zasad notariatu łacińskiego
  • organizowanie międzynarodowych kongresów notarialnych.

MUNŁ utrzymuje ponadto stosunki z notariatami rozwijającymi się oraz z organizacjami notarialnymi posiadającymi systemy prawne zbliżone do notariatu łacińskiego.

Dążeniem MUNŁ jest wspieranie tych notariatów, aby mogły w przyszłości stać się jej członkami.

Organy Rady

Najwyższym organem Unii jest Zgromadzenie Notariatów Członkowskich. Organem wykonawczym jest Rada Kierownicza, natomiast funkcje doradcze sprawuje Rada Generalna.

Do realizacji swych zadań MUNŁ dysponuje ponadto Sekretariatem Administracyjnym z siedzibą w Rzymie, Stałymi Sekretariatami na poszczególne kontynenty oraz Stałym Biurem Międzynarodowej Wymiany Notarialnej, odpowiedzialnym m.in. za publikację czasopisma RIN (Międzynarodowy Przegląd Notarialny). Posiada także stałych przedstawicieli przy organizacjach i instytucjach międzynarodowych, takich jak: ONZ, UNESCO, Konferencja Haska, Rada Europy, Parlament Europejski.

Zobacz serwis: Historia Notariatu

Członkostwo Polski

Od 1992 roku notariat polski jest członkiem Międzynarodowej Unii Notariatu Łacińskiego. Jest w niej reprezentowany przez Krajową Radę Notarialną. Obecnie posiada trzech przedstawicieli w jej strukturach. Są nimi: not. Wolfgang Żmudziński (członek honorowy MUNŁ), not. Dariusz Wojciech Rzadkowski (członek Kierowniczej i Rady Generalnej) i not. Tomasz Kot (członek Komisji ds. europejskich).

XXVI Kongres MUNŁ odbędzie się w październiku 2010 r. w Maroku, mieście Marrakesz.

Prawo
Ten QUIZ z logiki sprawdzi czy myślisz strategicznie. Nie będzie zbyt trudno. 6/9 to będzie mistrzostwo
19 lis 2024
Ten quiz sprawdzi nie tyle Waszą wiedzę, co logiczne myślenie. Nad pytaniami trzeba się nieco zastanowić, wykazać się odrobiną sprytu i wydedukować, jaka odpowiedź jest tą prawidłową. Pytania nie są zbyt trudne, ale nad niektórymi trzeba się zastanowić przez dłuższą chwilę. Komplet punktów zdobędą prawdziwi stratedzy logicznego myślenia.
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

pokaż więcej
Proszę czekać...