REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Początki notariatu na świecie

Anna Sergiej
Pierwowzór instytucji notariusza po raz pierwszy pojawił się w antycznym Rzymie około III wieku n.e.
Pierwowzór instytucji notariusza po raz pierwszy pojawił się w antycznym Rzymie około III wieku n.e.

REKLAMA

REKLAMA

Pierwowzór instytucji notariusza po raz pierwszy pojawił się w antycznym Rzymie około III wieku n.e. Już wtedy urzędnik zajmował się sporządzaniem dokumentów zawierających oświadczenia woli.

Charakter sporządzanych przez tzw. tabelliones czynności był podobny do czynności dokonywanych przez notariuszy w czasach obecnych, gdyż zajmowali się sporządzaniem testamentów i umów, ale także skarg i odwołań od decyzji organów administracyjnych. Jak widać zakres czynności jakie wykonywali jest podobny z obecnie dokonywanymi przez adwokatów lub radców prawnych.

REKLAMA

W krajach włoskich

Prawo longobardzkie w VII w. n.e po raz pierwszy wprowadziło przymus notarialny. Osoby zaufania publicznego powołane do sporządzania dokumentów nazwano notarii publici.

W X w. n.e. obowiązek sporządzania umów sprzedaży, testamentów i innych dokumentów przez notariuszy był już powszechnie akceptowany w całej Italii, a w następnych wiekach nastąpił proces rozwoju organizacyjnego i terytorialnego notariatu. Powołany został samorząd notarialny i nastąpiła jego ekspansja na tereny innych krajów Europy, szczególności Francji i Niemiec.

Zobacz: Notariat na ziemiach Polskich

Przewaga notariatu papieskiego

W okresie średniowiecza duże znaczenie należy również przypisać notariatowi kościelnemu (papieskiemu), którego rozwój był związany z ogromnym rozwojem w tych czasach sądownictwa duchownego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W wielu krajach europejskich notariat kościelny uzyskał nawet pozycję dominującą wobec „cywilnego” notariatu cesarskiego, którego był niejako konkurentem.

Oprócz notariatu w Italii najwyższy stopień rozwoju osiągnął w tamtym czasie notariat niemiecki, zarówno kościelny jak i cesarski, jednakże u schyłku średniowiecza, na skutek rozbicia feudalnego Niemiec, rozproszeniu uległy kompetencje do mianowania notariuszy. Skutkiem tego obniżył się poziom profesjonalny notariuszy gdyż urząd notariusza można było kupić nie posiadając odpowiednich kwalifikacji.

Wykwalifikowany notariusz

Reforma notariatu niemieckiego – zapoczątkowana uchwałą Reichstagu z 1512 roku – wprowadziła obowiązek posiadania odpowiednich kwalifikacji przez notariuszy, a także obowiązek opiniowania kandydatów przez Sąd Kameralny Rzeszy. Niemiecki notariat utrzymał się w swoim podstawowym zarysie do okresu wojen napoleońskich.

Zobacz serwis: Notariusz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak ograniczyć problem świątecznego marnowania żywności?

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt Bożego Narodzenia jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i obfitych uczt, co często prowadzi do nadprodukcji i wyrzucania jedzenia. Czy w polskich domach można zorganizować święta w sposób zrównoważony?

Zdrada a odwołanie darowizny. Co na to sądy? [Przykłady]

Czy z powody zdrady można odwołać darowiznę? Przepisy w tym zakresie nie są jednoznaczne, dlatego wiele zależy od konkretnej sytuacji. Prezentujemy przykładowe orzeczenia sądów.

Przedświąteczna zbiórka? Szef nie ma prawa angażować w to pracowników, ale jeśli zgodzą się pomóc, musi im zapłacić

Grudzień to czas przedświątecznych zbiórek i często wkraczają one w tym czasie również na grunt zawodowy. Jednak w pracy trzeba uważać. Zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą przestrzegać określonych zasad, by pozostać w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Co zrobić, żeby dostać rentę wdowią? ZUS: musisz mieć prawo do obu świadczeń

ZUS wyjaśnia co należy zrobić, aby otrzymać rentę wdowią. Przede wszystkim ZUS musi najpierw ustalić prawo do świadczenia. W może się okazać konieczne złożenie odpowiedniego wniosku.

REKLAMA

Często chorujesz? Uważaj, bo możesz z tego powodu stracić pracę. Zgodnie z prawem. Sprawdź, w jakich sytuacjach nie możesz czuć się bezpiecznie

Pracownik nieobecny w pracy z powodu choroby ma określone prawa. W szczególności, w czasie nieobecności jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy. Jednak jeśli choruje często i dezorganizuje pracę w zakładzie, może stracić pracę.

1000,00 zł na ferie zimowe w 2025 r. dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić!

Po raz kolejny Fundacja „Szansa dla Gmin” rekrutuje dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy. W 2025 r. dofinansowanie wyniesie aż 1000,00 zł dla każdego uczestnika. Kto może uczestniczyć w zimowisku?

Chcesz wykorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Jeśli pracujesz w budżetówce, dobrze się zastanów. Stracisz nie tylko przy wypłacie

Korzystanie ze zwolnienia z powodu siły wyższej to nie tylko kłopot dla pracodawcy. To również strata finansowa dla pracownika. I to nie tylko ta dotycząca wysokości wynagrodzenia. Pociąga to za sobą również dalsze konsekwencje.

Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

REKLAMA

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

REKLAMA