Jak uzyskać odpis aktu notarialnego?
REKLAMA
REKLAMA
Odpisy aktów notarialnych przydatne są w wielu wypadkach. Mogą być przydatne do prowadzenia egzekucji komorniczej, mogą być przydatne przy załatwianiu spraw w banku lub urzędzie. Dlatego też warto wiedzieć kiedy i gdzie można uzyskać odpis aktu notarialnego.
REKLAMA
Kiedy podpisuje się akt notarialny?
Przepisy prawa wymieniają sytuacje w których umowy (bądź inne czynności prawne) muszą być dokonane u notariusza w formie aktu notarialnego.
Najczęściej spotykana sytuacja to zakup (sprzedaż) nieruchomości. Przy czym chodzi tu zarówno o nieruchomość gruntową (działka ziemi) jak i lokal mieszkalny bądź użytkowy. Podobnie jest z darowiznami nieruchomości czy też z umową dożywocia.
Forma aktu notarialnego jest również niezbędna do ustanowienia oddzielnej własności lokalu.
Intercyzę, czyli małżeńską umowę majątkową, można zawrzeć tylko i wyłącznie w formie notarialnej.
Podobnie rzecz się ma z umowami spółek, większość z nich musi mieć postać aktu notarialnego.
Zobacz: Co powinien zawierać akt notarialny?
Odpisy
Strona dokonując czynności prawnej u notariusza najczęściej dostaje odpis aktu notarialnego dla siebie. Za odpis taki uiszcza stosowną opłatę.
Jednakże gdyby odpis aktu zginął lub uległ zniszczeniu strona może w każdej chwili u notariusza otrzymać odpis aktu notarialnego.
W tym celu należy przyjść do kancelarii notarialnej, w której akt był sporządzony, i zażądać wydania takiego dokumentu.
Warto jednak wiedzieć o kilku sprawach. Otóż nie ma jednego oficjalnego spisu aktów notarialnych. Dlatego też jeżeli chcemy uzyskać odpis aktu musimy zgłosić się do kancelarii notarialnej w której akt był sporządzony.
Odpis aktu może być wydany jedynie stronie albo osobie mającej w tym interes prawny (np. następca prawny strony).
W końcu trzeba zdawać sobie sprawę, że każdy odpis aktu notarialnego jest dodatkowo płatny. Co do zasady jego cena uzależniona jest od ilości stron. Cena odpisów jest również powiększana o podatek VAT.
Zobacz serwis: Akt notarialny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat