Konieczność zachowania formy aktu notarialnego
REKLAMA
REKLAMA
Akt notarialny jest przewidzianą przez prawo formą dokumentu urzędowego, sporządzonego przez notariusza i mającego zastosowanie przede wszystkim do sytuacji nabycia własności nieruchomości.
REKLAMA
W kodeksie cywilnym i innych ustawach forma aktu notarialnego jest przewidziana pod rygorem nieważności dla umów zobowiązujących do przeniesienia własności nieruchomości, czyli:
- sprzedaży,
- darowizny,
- zamiany,
- zrzeczenia się własności nieruchomości.
Ponadto wymagana jest np. dla umownego działu spadku, umowy o zrzeczenie się dziedziczenia, umowy o zbycie spadku, oraz umowy majątkowej małżeńskiej (intercyzy).
Darowizna
W przypadku darowizny obdarowany składa oświadczenie w dowolnej formie – pisemnej lub ustnej, natomiast forma aktu notarialnego jest zastrzeżona wyłącznie dla oświadczenia darczyńcy, a więc dla skutecznego zobowiązania się tej osoby do przysporzenia korzyści obdarowanemu kosztem swojego majątku.
Zobacz serwis: Akt notarialny
Jeżeli umowa została zawarta w formie pisemnej, to jej rozwiązanie za zgodą obu stron, jak również i odstąpienie od niej albo jej wypowiedzenie powinno być stwierdzone na piśmie.
Ustawa zastrzega formę aktu notarialnego również dla oświadczenia woli osoby nie mogącej czytać (art. 80 Kodeksu cywilnego.),
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat