REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ślub cywilny w plenerze 2015

Aleksandra Pajewska
Ślub cywilny w plenerze 2015/ fot. Fotolia
Ślub cywilny w plenerze 2015/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ślub cywilny w plenerze to rozwiązanie, którego wprowadzenie w 2015 roku zakłada projekt nowelizacji ustawy z dnia 29 września 1986 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego. Od 2015 roku będzie można udzielić ślubu cywilnego poza urzędem stanu cywilnego, w plenerze, w miejscu gwarantującym zachowanie powagi, doniosłości ceremonii a także bezpieczeństwa wszystkich uczestników.

Na gruncie obecnie obowiązujących przepisów, tj. ustawy z dnia 29 września 1986 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. 1986 nr 36 poz. 180) można zawrzeć ślub cywilny poza urzędem stanu cywilnego, w plenerze. Ustawodawca umożliwia taką ceremonię, gdy zajdzie „uzasadniona przyczyna”. Jest to pojęcie nieostre, które budzi wiele kontrowersji. Zgodnie z art. 58 ust. 3 ustawy: „Jeżeli zachodzą uzasadnione przyczyny, kierownik urzędu stanu cywilnego może przyjąć oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza lokalem urzędu stanu cywilnego”. Urzędnicy są zgodni co do wąskiej interpretacji pojęcia „uzasadnionej przyczyny”. Ich zdaniem jest to sytuacja, która uniemożliwia stawienie się młodej pary (lub jednej z osób) w urzędzie. Ślub poza urzędem uzasadnia więc choroba, pobyt w szpitalu lub zakładzie karnym. W tych sytuacjach ślub cywilny udzielony poza siedzibą urzędu stanu cywilnego nie pociąga za sobą żadnych dodatkowych kosztów.

REKLAMA

Zadaj pytanie na Forum

Wystarczającym uzasadnieniem nie są natomiast indywidualne przekonania estetyczne lub emocjonalne. Wniosek o przeprowadzenie takiej nietypowej ceremonii powinien zostać poparty dokumentami, które potwierdzają chorobę lub niepełnosprawność. W obecnym stanie prawnym możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego zależy więc głównie od dobrej woli samego urzędnika.

Zdaniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wskazana ustawa nie nadąża za zachodzącymi zmianami społeczno-gospodarczymi ani postępem technicznym i technologicznym.

Zobacz również: Zawarcie małżeństwa poza lokalem urzędu stanu cywilnego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ślub cywilny 2015

Projekt nowelizacji ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego zakłada wprowadzenie możliwości zawarcia związku małżeńskiego (ślubu cywilnego) poza urzędem stanu cywilnego.

Ślub cywilny od 2015 będzie można zawrzeć w miejscu gwarantującym zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników (np. pałac, zamek).

REKLAMA

"Obiekt musi podkreślać rangę wydarzenia, na pewno w grę wchodzą wszystkie miejsca, które wiążą się z dostojeństwem. Każdorazowo kierownik Urzędu Stanu Cywilnego oceni, czy miejsce jest godne" – mówi rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak. Jak dodaje, resort chce, by zmiany wprowadzono od 2015 r.

Ministerstwo nie przewiduje więc umożliwienia zawierania ślubów cywilnych w miejscach ekstremalnych – w samolocie, balonie lub pod wodą. Głównym kryterium jest bowiem bezpieczeństwo uczestników ceremonii.

Zorganizowanie uroczystości ślubnej w miejscu spełniającym powyższe kryteria będzie oczywiście wymagało poniesienia odpowiednich nakładów finansowych, np. rozliczenia kosztów dojazdu urzędnika.

Założenie do projektu przyjęto już w połowie 2013 roku. Ma on odpowiadać potrzebom młodych par, które pragną nowoczesnej uroczystości ślubnej, odbywającej się w miejscu innym niż urząd stanu cywilnego (w plenerze).

Zobacz również: Co to są akta stanu cywilnego?

Imiona obce od 2015

REKLAMA

Projekt umożliwia także nadawanie dzieciom imion obcych. Zmiana ta jest odpowiedzią na ciągle zwiększającą się liczbę zawieranych małżeństw mieszanych. Cudzoziemcy i imigranci, którzy uzyskują obywatelstwo polskie zyskają więc prawo do nadawania swoim dzieciom imion „nie-polskich”.

Bez zmian pozostaną regulację określające maksymalną liczbę imion, jakie można nadać dziecku (tj. dwa imiona) oraz te dotyczące zakazu nadawania imion zdrobniałych, ośmieszających lub nieprzyzwoitych.

Polecamy serwis: Sprawy rodzinne

Podstawa prawna:

Projekt z dnia 6 maja 2014 r. ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego.

Ustawa z dnia 29 września 1986 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. 1986 nr 36 poz. 180).

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59).

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA