Małżeństwo pomiędzy krewnymi – kiedy dozwolone w prawie cywilnym i kanonicznym?
REKLAMA
REKLAMA
Ślub cywilny
Wszystko zależy od stopnia pokrewieństwa. Jeśli chodzi o ślub cywilny - w świetle prawa nie mogą zawrzeć małżeństwa krewni w linii prostej oraz rodzeństwo. Krewni w linii prostej to przodkowie i potomkowie tj. rodzice, dzieci, wnuki, dziadkowie itd. Pozostali krewni – czyli kuzyni mogą zawrzeć małżeństwo bez przeszkód.
REKLAMA
Ślub kościelny
W przypadku ślubu kościelnego, nie jest on dozwolony pomiędzy krewnymi w linii prostej, przy czym chodzi zarówno o dzieci małżeńskie jak i pozamałżeńskie. Inaczej jest w przypadku tzw. krewnych w linii bocznej. Nie mogą zawierać małżeństw aż do czwartego stopnia włącznie.
Jak to liczyć?
REKLAMA
Pokrewieństwo w linii bocznej wynika z pochodzenia od wspólnego przodka (w linii prostej krewni pochodzą jeden od drugiego). Tak jest w przypadku kuzynostwa.
Stopnie natomiast liczy się liczbą urodzeń np. matka i syn to jedno urodzenie, czyli I stopień, siostry to dwa urodzenia czyli II stopień.
MATKA MATKA
| / \
SYN CÓRKA CÓRKA
Aby odpowiedzieć na postawione pytanie należy posłużyć się schematem, który rozpoczyna się od wspólnego przodka – wspólnym przodkiem jest ojciec/matka rodzeństwa babci i dziadka kandydatów na małżonków.
MATKA(PRABABKA)
/ \
CÓRKA(BABCIA) SYN(DZIADEK)
/ \
CÓRKA(MATKA) CÓRKA (MATKA)
/ \
CÓRKA SYN
Zainteresowani pochodzą od wspólnego przodka i dzieli ich sześć urodzeń, są więc krewnymi bocznymi szóstego stopnia. W tym przypadku także małżeństwo kościelne między zainteresowanymi jest jak najbardziej możliwe.
Zobacz: Porady prawne
Kto nie może zawrzeć małżeństwa kościelnego?
Krewni boczni do czwartego stopnia włącznie, czyli krewni posiadający wspólnych dziadków.
Zobacz: Zawarcie małżeństwa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat