Czy cudzoziemiec może zawrzeć związek małżeński bez wymaganych dokumentów
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 56 ustawy prawo o aktach stanu cywilnego, cudzoziemiec zamierzający zawrzeć małżeństwo musi złożyć kierownikowi urzędu stanu cywilnego dokument stwierdzający, że zgodnie z właściwym prawem może je zawrzeć. Jest to specjalne zaświadczenie, które potwierdza możność zawarcia małżeństwa według prawa ojczystego.
REKLAMA
Zobacz: Bezpłatne porady prawne
Taki dokument powinien sporządzić właściwy dla cudzoziemca urząd stanu cywilnego. Należy go przedstawić w formie przetłumaczonej przez tłumacza przysięgłego. Zaświadczenie można przedstawić w oryginale, jeśli zostanie poświadczone w konsulacie.
Gdy otrzymanie takiego dokumentu napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, można zwrócić się do sądu o zwolnienie cudzoziemca od złożenia tego dokumentu. Problem jest doniosły o tyle, że niektóre kraje nie wydają takich zaświadczeń.
O zdolności do zawarcia małżeństwa decyduje sąd
W tym celu należy złożyć wniosek do sądu zamieszkania lub pobytu wnioskodawcy. Wówczas to sam sąd postanowi, czy cudzoziemiec może zawrzeć małżeństwo. Ustalając tę zdolność oprze się na prawie ojczystym cudzoziemca.
Postępowanie toczy się w trybie nieprocesowym.
Procedura zwolnienia stanowi furtkę dla cudzoziemca, który napotyka przeszkody w zawarciu związku małżeńskiego w swoim kraju.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat