Czy powinowaci mogą wstąpić w związek małżeński
REKLAMA
REKLAMA
Należy pamiętać, że mimo ustania małżeństwa stosunek powinowactwa – więzi między jednym małżonkiem a krewnymi drugiego - trwa nadal. Wygasają one natomiast w razie unieważnienia małżeństwa.
REKLAMA
W świetle prawa nie ma przeszkód prawnych dla zawarcia małżeństwa z powinowatymi w linii bocznej tj. z rodzeństwem rodzonym lub przyrodnim byłego małżonka. Dla zawarcia takiego małżeństwa nie trzeba zdobywać żadnego zezwolenia.
Zobacz serwis: Małżeństwo
Inaczej jest w przypadku małżeństw z powinowatymi w linii prostej. W linii prostej znajdują się osoby pochodzące jedna od drugiej – przodkowie oraz potomkowie.
Co do zasady takie małżeństwa są niedozwolone. Jednakże w wyjątkowych przypadkach można wystąpić do sądu o udzielenie zezwolenia. Sąd może udzielić tylko z ważnych powodów – np. w razie ciąży kobiety pragnącej zawrzeć związek małżeński. Decyzja sądu jest podejmowana swobodnie na podstawie wszystkich okoliczności.
Jeśli dojdzie do zawarcia małżeństwa mimo przeszkody powinowactwa w linii prostej, takie małżeństwo jest ważne.
Jego unieważnienia może natomiast domagać się każdy z małżonków. Można też wystąpić do sądu o udzielenie zgody już po zawarciu małżeństwa.
Zobacz: Darmowe forum prawne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat