REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ślub w plenerze można brać już od niemal 10 lat. Gdzie pobierają się Polacy?

Ślub w plenerze można brać już od niemal 10 lat. Gdzie pobierają się Polacy?
Ślub w plenerze można brać już od niemal 10 lat. Gdzie pobierają się Polacy?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

To już niemal 10 lat, odkąd śluby cywilne mogą odbywać się w plenerze, a dokładnie poza urzędem stanu cywilnego. Okazuje się, że zainteresowanie takimi ceremoniami rośnie.
rozwiń >

Coraz więcej ślubów w plenerze

Z początkiem marca 2015 r. weszła w życie nowelizacja Prawa o aktach stanu cywilnego, liberalizująca możliwość zawierania ślubów poza urzędem stanu cywilnego. Do tej pory było to możliwe jedynie w szczególnych przypadkach - jak pobyt w szpitalu czy więzieniu; teraz ceremonie mogą odbywać się w plenerze bez szczególnego powodu. Urzędnicy w rozmowie z PAP opowiedzieli, gdzie najchętniej pobierają się młodzi.

REKLAMA

Gdzie pobierają się warszawiacy

REKLAMA

Zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego (USC) w Warszawie Robert Szlachetka powiedział, że od wprowadzenia takiej możliwości chętnych na ślub cywilny poza urzędem przybywa. - W pierwszym roku było to 100 ślubów, a w 2024 - 360. Tendencja z roku na rok jest przyrostowa - o ok. 15 proc. - zaznaczył. W stolicy dużym zainteresowaniem przyszłych małżonków cieszą się kompleksy pałacowe. To m.in. Pałac Na Wyspie, Stara Oranżeria w Łazienkach Królewskich, Zamek Ujazdowski, Pałac w Wilanowie, a także Pałac Kultury i Nauki.

Warszawscy nupturienci zawierają również małżeństwa w restauracjach, barkach na Wiśle, hotelach i swoich domach i ogrodach. - Śluby w plenerze nie są tak ekstrawaganckie jak niektórym się wydaje. Rzeczywistość to nie amerykański film. Na ślub w balonie nikt się nie zgodzi, ponieważ zgodnie z zapisami ustawy o aktach stanu cywilnego ceremonia musi być przede wszystkim bezpieczna i godna - podkreślił Szlachetka.

Ulubione miejsca gdańskich nowożeńców

W Gdańsku popularne są m.in. obiekty należące do Muzeum Gdańska, np. Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa i Twierdza Wisłoujście. - Chętnie wracamy do dworu Artusa, ponieważ jest to jedna z najpiękniejszych sal w Gdańsku, z wielkimi tradycjami. Zainteresowanie tym miejscem jest naprawdę duże. Będziemy mieli także ślub w Muzeum II Wojny Światowej - przekazała PAP kierownik USC w Gdańsku Grażyna Gorczyca.

Jeden ze ślubów, który zapadł w pamięci urzędniczce, odbył się w hali sportowej Olivia - na lodowisku. - Ślub zawierali nasi olimpijczycy - hokeiści, a w uroczystości uczestniczyły wszystkie grupy ze szkółek. Uformowany został szpaler z kijów hokejowych dla młodych, którzy na ceremonię przyjechali na łyżwach. Ja też dostałam propozycję założenia łyżew, ale ponieważ od dwudziestu lat nie jeździłam, wybrałam jednak bezpieczne miejsce na podeście - powiedziała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najciekawsze miejsca na ślub w Szczecinie

REKLAMA

W Szczecinie w 2024 r. udzielono 196 ślubów w plenerze - o 16 więcej niż w 2023 r. - poinformowała kierownik USC w Szczecinie Anna Żbikowska. Jeden z nich odbył się na stadionie klubu piłkarskiego Pogoni Szczecin. Ceremonia zorganizowana została w dniu meczowym, na trybunach - w obecności kibiców zespołu z Pomorza.

- Jeden z ciekawszych ślubów, którego miałam przyjemność udzielić, odbył się w Różance. Panna młoda szła z tatą, który prowadził ją do miejsca ceremonii przez różany szpaler. Wyglądało to przepięknie - powiedziała. - W mojej pamięci szczególne miejsce ma też ślub, który odbył się podczas wydarzenia "Rowerowy Szczecin". Para młoda przyjechała na rowerach, wzięła ślub i odjechała ze wszystkimi gośćmi - wskazała.

Gdzie pobierają się w Poznaniu

Z-ca kierownika USC w Poznaniu Krzysztof Konarski udziela ślubów cywilnych od ponad 20 lat. Najbardziej urzekają go śluby zawierane w przydomowych ogródkach. - Taka uroczystość organizowana przez nowożeńców ma wtedy bardzo indywidualny charakter, do takich miejsc dobrze się wraca - przyznał. Najczęściej wybieranymi lokalizacjami poza urzędem są z kolei ogródki przy restauracjach i hotelach. Oprócz tego ceremonie odbywały się w innych nietypowych miejscach, takich jak plaża nad jez. Kierskim, pomost, w teatrach, kinach czy Centrum Kultury Zamek.

Śluby poza urzędem w Krakowie

W Krakowie na śluby cywilne poza urzędem najczęściej wybierane są teatry, tarasy widokowe, hotele, barki, ogrody Muzeum Archeologicznego czy ogrody Wawelu - poinformowała zastępca kierownika USC w Krakowie Anita Zych. W 2024 r. takich uroczystości odbyło się prawie 240 i z każdym rokiem liczba ta rośnie. - Teatr Słowackiego, Pałac pod Baranami czy Pałac Krzysztofory, to niewątpliwie jedne z najbardziej urokliwych i przyciągających miejsc na mapie Krakowa - przyznała. Pary młode często decydują się na piękne oprawy muzyczne, własną aranżację wystroju, a także inne nietypowe dla tej uroczystości elementy, np. wzajemne złożenie sobie własnej przysięgi. - Około trzy lata temu miałam prośbę i zarazem ogromną przyjemność, przeczytać na ślubie fragment z "Uczty" Platona - powiedziała.

Na śluby cywilne "poza lokalem" w nietypowych, ale zarazem magicznych miejscach Krakowa decyduje się też dużo cudzoziemców.
- Często mówią, że tak zakochali się w Krakowie, że chcą właśnie tutaj zawrzeć związek małżeński - podkreśliła Zych.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2023 r. zawartych zostało ponad 145 tys. małżeństw, a rozwiązanych ponad 212 tys. Zgodnie z ustawą zawarcie związku małżeńskiego poza USC jest możliwe po złożeniu wniosku. W takiej sytuacji oprócz opłaty skarbowej za sporządzenie aktu małżeństwa pobierana jest opłata dodatkowa w wysokości 1000 zł. Miejsce, w którym zawierany jest ślub cywilny musi być bezpieczne i godne. Jeżeli tak nie jest, kierownik urzędu odmawia udzielenia ślubu w terenie.

Krzysztof Blusiewicz

kblu/ aba/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia: Rozwiązano większość problemów z systemem e-Doręczenia

1 stycznia 2025 r. uruchomiony został system doręczeń elektronicznych, tzw. e-Doręczenia. Ma on zastąpić wymianę tradycyjnej korespondencji pomiędzy instytucjami publicznymi a obywatelami. Niestety, system nie działa prawidłowo.

Koniec z płaceniem za nieobecności. Za brak działania pieniądze się nie należą – tak orzekł sąd. Kto straci na takim podejściu?

Nieobecność oznacza brak działania. Brak działania z kolei oznacza brak kosztów i utraconych korzyści. Wszystko to razem oznacza natomiast, że za ten czas nie należą się diety i nie ma w tym zakresie swobody dokonywania ustaleń.

REKLAMA

Chleb, bułki, makarony ze zmielonymi larwami są bezpieczne. Chityna, witamina D3 i alergeny [ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2025/89 z 20 stycznia 2025 r.]

Zastosowanie żywieniowe znalazł Tenebrio molitor (mącznik młynarek). Można proszek z larw owada po poddaniu naświetleniu dodawać do szeregu produktów żywnościowych. Najwięcej kontrowersji budzi sprawa chityny. KE badała też kwestię witaminy D3.

To już koniec zbierania paragonów? 450 złotych od pracodawcy bez składek ZUS i bez konieczności dokumentowania wydatku. Od kiedy?

Wszelkie świadczenie przyznawane pracownikom przez pracodawców pociągają za sobą określone konsekwencje podatkowe i na gruncie ubezpieczeń społecznych. Czy jest szansa na 450 złotych od pracodawcy bez składek ZUS i bez konieczności dokumentowania wydatku?

Wyższe stawki wynagrodzenia zasadniczego w resorcie spraw wewnętrznych i administracji. Wyrównanie od 1 stycznia 2025 r.

Rząd pracuje nad przepisami podwyższającymi stawki wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych resortu spraw wewnętrznych i administracji. Wzrosną zarówno stawki minimalnego, jak i maksymalnego wynagrodzenia zasadniczego. Nowe stawki będą obowiązywać wstecz od 1 stycznia 2025 r.

Przestępstwo znęcania się [Przepisy, orzecznictwo, przykłady]

Znęcanie, poniżanie, dokuczanie innej osobie jest czymś nagannym moralnie. Pokrzywdzony nie zawsze jest w stanie łatwo się temu przeciwstawić. Może bowiem pozostawać w stosunku zależności od sprawcy albo bliskim związku rodzinnym. Jaka odpowiedzialność karna grozi za czyny znęcania się?

REKLAMA

Nie masz prawa do renty wdowiej? ZUS i tak musi wypłacić ci pieniądze po zmarłym. Sam tego nie zrobi, musisz złożyć wniosek

Na rentę wdowią czekały 2 miliony osób. Jednak nie każda wdowa i nie każdy wdowiec, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej mają do niej prawo. Co można zrobić? W większości przypadków ZUS i tak musi wypłacić im pieniądze po zmarłym. Jednak sam tego nie zrobi, trzeba złożyć wniosek.

Wzmocnienie PIP zamiast oskładkowania umów cywilnoprawnych. Rząd chce zaproponować „alternatywną reformę”

Rząd ma się zająć uchwałą ws. zmiany KPO w obszarze reform rynku pracy - wynika z porządku obrad Rady Ministrów. Zgodnie z zapowiedziami MFiPR, zamiast oskładkowania umów cywilnoprawnych Polska zdecyduje się na alternatywne rozwiązania.

REKLAMA