REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Związek partnerski a małżeństwo. Jakie są różnice? Rozdzielność majątkowa, a nie - jak w przypadku małżeństwa - wspólność majątkowa małżeńska

Związek partnerski a małżeństwo. Jakie są różnice? Rozdzielność majątkowa, a nie - jak w przypadku małżeństwa - wspólność majątkowa małżeńska
Związek partnerski a małżeństwo. Jakie są różnice? Rozdzielność majątkowa, a nie - jak w przypadku małżeństwa - wspólność majątkowa małżeńska
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Aktualnie w naszym kraju istnieje tylko jedna forma instytucjonalizacji związku dwóch osób, czyli małżeństwo. Już wkrótce ma się to jednak zmienić. Rząd przygotował bowiem projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich. Spójrzmy, jakie będą różnice między małżeństwem a rejestrowanym związkiem partnerskim.

Projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich został przygotowany przez Ministerstwo ds. Równości. Najważniejszą kwestią sporną w koalicji było przysposobienie dziecka biologicznego przez drugiego z partnerów związku. "Tu faktycznie zrobiliśmy taki kompromisowy krok do tyłu i zdecydowaliśmy się na zapisy tylko o małej pieczy" - tłumaczyła ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Partner będzie miał prawo do uczestniczenia w sprawowaniu bieżącej pieczy nad dzieckiem pod władzą rodzicielską drugiej z osób i w wychowaniu jego dziecka. Związek partnerski nie da również możliwości wspólnej adopcji zewnętrznej.

REKLAMA

Procedura zarejestrowania związku partnerskiego ma być prostsza niż zawarcia małżeństwa

REKLAMA

Zgodnie z projektem, związek partnerski będzie można zawrzeć w urzędzie stanu cywilnego. Osoby, które go zawrą, będą mogły nosić wspólne nazwisko. Procedura zarejestrowania związku będzie prostsza niż zawarcia małżeństwa. Podobnie będzie z rozwiązaniem związku. Będzie to można zrobić na zgodny wniosek obu osób lub jednej. Osoby tej samej płci, które zawarły małżeństwo za granicą, będą mogły złożyć urzędzie stanu cywilnego oświadczenie, które będzie de facto formą zawarcia związku partnerskiego.

Projekt ustawy wprowadzającej związki partnerskie zakłada zmiany w ponad 200 obowiązujących obecnie ustawach m.in. ustawie Prawo o aktach stanu cywilnego, ustawie o podatku od spadków i darowizn, a nawet ustawie o Policji, o Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej.

Partnerzy mają być zaliczeni do I grupy podatkowej, którą tworzą członkowie najbliższej rodziny

Osoby w związku partnerskim będą miały prawo do wspólnego opodatkowania dochodów. Partnerzy będą zaliczeni do I grupy podatkowej, którą tworzą członkowie najbliższej rodziny. Osoby te będą także mogły skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania odziedziczonego po partnerze majątku, przekazanej przez niego darowizny i zachowku. Partnerzy w związku będą mogli skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania pożyczki pieniężnej. Projekt zakłada możliwość zawarcia majątkowej umowy partnerskiej w formie aktu notarialnego, która ustanowi wspólność majątkową.

W przypadku ustaw z obszaru pomocy społecznej, definicje rodziny uwzględnią osobę w związku partnerskim… Zobaczmy teraz jakie są różnice między rejestrowanym związkiem partnerskim a małżeństwem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prostsza procedura zarejestrowania związku partnerskiego niż zawarcia małżeństwa

REKLAMA

Jak wyjaśnia ustawodawca, ważnym jest podkreślenie, że rejestrowany związek partnerski w wielu miejscach różni się od małżeństwa. Przede wszystkim procedura zarejestrowania związku partnerskiego jest prostsza, bardziej elastyczna i mniej sformalizowana - także ze skróconym czasem pomiędzy złożeniem zapewnień o braku przeszkód do zawarcia związku a jego zarejestrowaniem – 14 dni (w przypadku małżeństwa - 30 dni). Nie ma też możliwości zawarcia związku partnerskiego w formie wyznaniowej ani nie ma wymogu zawierania go w formie uroczystej.

Kolejną różnicą jest to, że okolicznością wyłączającą zawarcie związku partnerskiego jest wiek poniżej 18 lat i brak możliwości uzyskania sądowej zgody na zawarcie związku poniżej 18 roku życia. Rejestrowany związek partnerski nie tworzy też powinnowactwa, czyli więzi prawnej między partnerami/partnerkami, a krewnymi partnera/partnerki. Ustawa o rejestrowanych związkach partnerskich wprowadza też nowy stan cywilny, chociaż związek partnerski jest formą bardziej elastyczną niż małżeństwo w kontekście sposobu organizowania wspólnego życia (ograniczony katalog praw i obowiązków w stosunku do praw i obowiązków małżonków, zastąpienie pojęć “wspólne pożycie” i “wspólne życie” pojęciem "tworzenie związku" i "pozostawanie w związku").

Rozdzielność majątkowa, a nie - jak w przypadku małżeństwa - wspólność majątkowa małżeńska

W rejestrowanych związkach partnerskich domyślną formą stosunków majątkowych między partnerami jest rozdzielność majątkowa, a nie - jak w przypadku małżeństwa - wspólność majątkowa małżeńska. Nie jest też możliwa wspólna adopcja zewnętrzna dzieci przez osoby będące w rejestrowanym związku partnerskim, ani nie jest też możliwe przysposobienie wewnętrzne dziecka osoby w związku partnerskim.

W rejestrowanych związkach partnerskich nie ma też, jak w małżeństwie, domniemania rodzicielstwa - jeśli dziecko urodzi się w trakcie trwania związku partnerskiego, ojciec musi je uznać w urzędzie stanu cywilnego. Partner/partnerka rodzica nie ma prawa wykonywania władzy rodzicielskiej - może jedynie podejmować decyzje dotyczące życia codziennego dziecka.

Ustanie rejestrowanego związku partnerskiego różni się od ustania małżeństwa

Również ustanie rejestrowanego związku partnerskiego różni się od ustania małżeństwa. Związek partnerski ustaje bez wyroku sądu rozwodowego, na zgodny wniosek stron lub na wniosek jednej z osób będących w związku partnerskim. Ustanie związku nie jest zależne od wystąpienia przesłanki trwałego i zupełnego rozkładu pożycia, a także nie obejmuje orzekania o winie. Związek partnerski może być zawsze rozwiązany przez osoby partnerskie, nie ma ograniczeń. Rejestrowanych związków partnerskich nie dotyczą też przepisy o ustaleniu nieistnienia związku - możliwe jest wyłącznie unieważnienie związku partnerskiego (a więc związek partnerski ustaje dopiero w momencie orzeczenia nieważności). Nie przewidziano instytucji separacji dla związku partnerskiego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzaskowski kontra Nawrocki - co pokazuje najnowszy sondaż prezydencki?

Jak na dziś wygląda starcie Rafał Trzaskowski kontra Karol Nawrocki w najnowszym sondażu prezydenckim? Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zdobyłby 40,4 proc. głosów poparcia, gdyby wybory prezydenckie odbywały się w najbliższą niedzielę; za nim uplasowałby się prezes IPN Karol Nawrocki, uzyskując 24,5 procent głosów. Tak wynika z sondażu United Surveys dla wp.pl.

PFRON przedłuża program dla niepełnosprawnych. Chodzi o dopłaty do zakupu mieszkania pozbawionego barier architektonicznych

PFRON informuje, że Program „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Dostępne mieszkanie przeszedł istotną zmianę, która polega na wydłużeniu czasu realizacji. Beneficjentami tego Programu mogą być osoby z niepełnosprawnością, które spełniają określone warunki. Dopłaty przeznaczone są na zakupu mieszkania pozbawionego barier architektonicznych.

10 trudnych pytań. QUIZ o kawie i geografii. Odkryj powiązania między smakiem a ziemią!
Odkąd pierwsze ziarna kawy zostały odkryte w etiopskich górach, napój ten stał się symbolem kultury i tradycji na całym świecie. Jednak to, co sprawia, że każda filiżanka jest wyjątkowa, to nie tylko sposób przygotowania czy rodzaj kawy, ale także region geograficzny, z którego pochodzi. Zapraszamy do zgłębienia fascynującego związku między kawą a miejscem, gdzie rośnie. Odkryj, jak różnorodność geograficzna wpływa na smak i aromat tego ulubionego napoju. Przygotuj się na podróż!
Leasing pracowniczy a outsourcing: różnice w przepisach prawa, podejściu do zatrudnienia oraz konsekwencjach dla pracowników i pracodawców

Jakie są różnice między leasingiem pracowniczym a outsourcingiem? Które przepisy regulują te formy zatrudnienia? Jakie skutki dla pracowników i pracodawców wynikając z tych instytucji prawnych?

REKLAMA

BLACK WEEK na Infor.pl. Książki, szkolenia, serwisy online i inne do 50% taniej!

Wyjątkowe promocje z okazji Black Friday trwają u nas przez cały tydzień. Książki, subskrypcje, szkolenia, webinaria do 50% taniej. Promocja obowiązuje w dniach 25.11-1.12.2024

Arcytrudny QUIZ z polskich przysłów. Znasz je wszystkie – wygrasz każdy teleturniej!
Mówi się, że przysłowia są mądrością narodów. Także Polacy mają mnóstwo przysłów, za pomocą których myśli i mądrości przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Przygotowaliśmy arcytrudny quiz sprawdzający wiedzę na temat polskich przysłów. Sprawdź, czy wiesz, co oznaczają. Jeśli znasz je wszystkie – wygrasz każdy teleturniej!
Poczta Polska wprowadza cyfrową rewolucję w komunikacji – bądź gotowy na obowiązkowe e-Doręczenia już od stycznia 2025 roku!

Od 1 stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy – wszystkie podmioty publiczne, takie jak samorządy, Urząd Skarbowy, oraz zawody zaufania publicznego (np. adwokaci, radcowie prawni) będą musiały korzystać z usługi e-Doręczeń. Poczta Polska przypomina o nowych obowiązkach i zachęca osoby prywatne do wcześniejszego przygotowania się do zmian.

Podatek od spadków i darowizn przy dziedziczeniu: kiedy następuje przedawnienie. Czy fiskus ma nieograniczony czas na ściąganie podatku od spadkobierców?

Dość często zdarza się, że spadkobiercy osób, które zmarły kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat temu nie złożyli zeznania podatkowego w podatku od spadków i darowizn. Kiedy następuje przedawnienie zobowiązania podatkowego w przypadku spadku niezgłoszonego do opodatkowania? Czy jeżeli spadkobierca później uzyska (przed sądem lub notariuszem) stwierdzenie nabycia spadku, to musi składać deklarację podatkową? Jak orzekają w takich sprawach sądy? Zdaniem NSA właściwy jest w takich przypadkach 3-letni termin przedawnienia, bo przy odnowieniu obowiązku podatkowego na podstawie art. 6 ust. 4 u.p.s.d. (przy sądowym stwierdzeniu nabycia spadku, albo notarialnym akcie poświadczenia dziedziczenia) podatnik nie ma obowiązku składania zeznania podatkowego.

REKLAMA

Czy można ukarać sztuczną inteligencję?

Sztuczna inteligencja rozwija się coraz szybciej, dlatego też rośnie liczba rozwiązań, których zadaniem jest kontrolowanie tego, w jaki sposób jest wykorzystywana. To odpowiedź między innymi na dezinformację w postaci dystrybucji fałszywych informacji, zdjęć czy filmów dystrybuowanych w internecie, ale także wzrost liczby cyberataków na firmy i instytucje, w czasie których używa się właśnie różnego rodzaju AI. Jka kontrolować AI analizuje Przemysław Wójcik, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Prezes AMP SA.

Od 1 grudnia 2024 r. nowe, wyższe o 86,30 zł limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Ile można dorobić?

Od 1 grudnia 2024 r. nowe, wyższe o 86,30 zł limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Ile można dorobić? Kiedy nastąpi zawieszenie wypłaty świadczenia? Kiedy zostanie pomniejszone? Kto może dorabiać do emerytury i renty bez ograniczeń?

REKLAMA