Ślub poza kościołem, czyli kiedy można wziąć ślub w plenerze

Pamela Opoczka
Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej
rozwiń więcej
Ślub poza kościołem, czyli kiedy można wziąć ślub w plenerze / Shutterstock
Plaża malowniczej wyspy, urokliwe otoczenie jeziora, górskie tereny, a choćby nawet własny ogród. Pomysły na ślubną miejscówkę można mnożyć. Dla wielu zawarcie ślubu kościelnego w otoczeniu natury pozostaje marzeniem życia. Dobrze zatem wiedzieć na jakich zasadach można zawrzeć ślub kościelny poza murami świątyni.

Ślub kościelny w plenerze

Co do zasady, ślub kościelny powinien zostać zawarty w kościele. Stanowi o tym wprost Kodeks Prawa Kanonicznego w art. 1118 § 1. Brzmi on następująco:

„Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca lub proboszcza”.

W paragrafie drugim tego samego przepisu, można dodatkowo znaleźć następujący zapis:

„§ 2. Miejscowy ordynariusz może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu”.

Potrzebna zgoda

Chcąc zatem zawrzeć ślub poza kościołem lub kaplicą, potrzebujemy do tego zgody tzw. miejscowego ordynariusza, którym to mianem jest określany biskup diecezjalny. To do niego musimy udać się przed planowaniem ceremonii, jeśli chcemy by odbyła się ona w wybranym przez nas miejscu. Warto uczynić to już na samym początku jakichkolwiek ślubnych przygotowań, gdyż oczekiwanie na zgodę może wynieść nawet ponad rok czasu.

Trzeba też zaznaczyć, że praktyka pokazuje, iż taka zgoda jest rzadko kiedy udzielana. Wniosek o jej wyrażenie musi być dobrze umotywowany. Odmowa wynika przede wszystkim z faktu, iż ślub kościelny to sakrament i wychodzi się z założenia, że skupienie uwagi powinno mieć miejsce przede wszystkim na nim, a nie na towarzyszących mu okolicznościach. Chodzi o to, by nie nadawać otoczeniu większej rangi niż samemu sakramentowi.

Warto jeszcze wspomnieć, że ślub kościelny powinien zostać zawarty w kościele na terenie parafii, w której przynajmniej jeden z przyszłych małżonków posiada stałe albo tymczasowe miejsce zamieszkania lub pobyt. Aby ślub mógł zostać zawarty w innym kościele, również trzeba uzyskać zgodę duchownego, ale tu już wystarczy zgoda księdza proboszcza.

Ślub w kościele, wesele w plenerze

Dla upartych może dobrym, pośrednim rozwiązaniem jest zawarcie ślubu w kościele, a zorganizowanie przyjęcia weselnego w oryginalnym, wybranym przez siebie miejscu. Tym sposobem oszczędzamy sobie napięcia związanego z procesem uzyskania zgody, a zarazem możemy spełnić swoje marzenie o uczczeniu tego ważnego wydarzenia w wymarzonym otoczeniu.

Ślub humanistyczny

Jest też inna możliwość, czyli tzw. ślub humanistyczny. Polega on na dowolności miejsca oraz dowolności słów wypowiadanej przysięgi małżeńskiej. I oczywiście nie potrzeba do tego duchownego. Można więc najpierw złożyć sobie przysięgę w kościele (np. w bardzo kameralnym gronie), a następnie zorganizować ślub humanistyczny.

Należy mieć na względzie, że o ile miejsce zawarcia związku małżeńskiego jest istotne, o tyle kwestia osoby przyszłego małżonka wydaje się ważniejsza, więc chyba bardziej warto na tym aspekcie skupić swoją uwagę.

Adwokat Pamela Opoczka
Kancelaria Adwokacka

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...