Ślub poza kościołem, czyli kiedy można wziąć ślub w plenerze
REKLAMA
REKLAMA
Ślub kościelny w plenerze
Co do zasady, ślub kościelny powinien zostać zawarty w kościele. Stanowi o tym wprost Kodeks Prawa Kanonicznego w art. 1118 § 1. Brzmi on następująco:
REKLAMA
„Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca lub proboszcza”.
W paragrafie drugim tego samego przepisu, można dodatkowo znaleźć następujący zapis:
„§ 2. Miejscowy ordynariusz może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu”.
Potrzebna zgoda
REKLAMA
Chcąc zatem zawrzeć ślub poza kościołem lub kaplicą, potrzebujemy do tego zgody tzw. miejscowego ordynariusza, którym to mianem jest określany biskup diecezjalny. To do niego musimy udać się przed planowaniem ceremonii, jeśli chcemy by odbyła się ona w wybranym przez nas miejscu. Warto uczynić to już na samym początku jakichkolwiek ślubnych przygotowań, gdyż oczekiwanie na zgodę może wynieść nawet ponad rok czasu.
Trzeba też zaznaczyć, że praktyka pokazuje, iż taka zgoda jest rzadko kiedy udzielana. Wniosek o jej wyrażenie musi być dobrze umotywowany. Odmowa wynika przede wszystkim z faktu, iż ślub kościelny to sakrament i wychodzi się z założenia, że skupienie uwagi powinno mieć miejsce przede wszystkim na nim, a nie na towarzyszących mu okolicznościach. Chodzi o to, by nie nadawać otoczeniu większej rangi niż samemu sakramentowi.
Warto jeszcze wspomnieć, że ślub kościelny powinien zostać zawarty w kościele na terenie parafii, w której przynajmniej jeden z przyszłych małżonków posiada stałe albo tymczasowe miejsce zamieszkania lub pobyt. Aby ślub mógł zostać zawarty w innym kościele, również trzeba uzyskać zgodę duchownego, ale tu już wystarczy zgoda księdza proboszcza.
Ślub w kościele, wesele w plenerze
Dla upartych może dobrym, pośrednim rozwiązaniem jest zawarcie ślubu w kościele, a zorganizowanie przyjęcia weselnego w oryginalnym, wybranym przez siebie miejscu. Tym sposobem oszczędzamy sobie napięcia związanego z procesem uzyskania zgody, a zarazem możemy spełnić swoje marzenie o uczczeniu tego ważnego wydarzenia w wymarzonym otoczeniu.
Ślub humanistyczny
REKLAMA
Jest też inna możliwość, czyli tzw. ślub humanistyczny. Polega on na dowolności miejsca oraz dowolności słów wypowiadanej przysięgi małżeńskiej. I oczywiście nie potrzeba do tego duchownego. Można więc najpierw złożyć sobie przysięgę w kościele (np. w bardzo kameralnym gronie), a następnie zorganizować ślub humanistyczny.
Należy mieć na względzie, że o ile miejsce zawarcia związku małżeńskiego jest istotne, o tyle kwestia osoby przyszłego małżonka wydaje się ważniejsza, więc chyba bardziej warto na tym aspekcie skupić swoją uwagę.
Adwokat Pamela Opoczka
Kancelaria Adwokacka
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat