REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot pieniędzy od partnera za odwołanie ślubu

Pamela Opoczka
Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej
Zwrot pieniędzy od partnera za odwołanie ślubu
Zwrot pieniędzy od partnera za odwołanie ślubu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

„I żyli długo i szczęśliwie” – któż nie chciałby usłyszeć takich słów dla opisania swojego miłosnego związku? Życie to jednak nie bajka i czasami finisz okazuje się mniej kolorowy. Czy w sytuacji gdy jeden z partnerów wycofuje się z danego słowa i zrywa zaręczyny, to osoba pozostawiona może domagać się zwrotu uiszczonych już przez siebie kwot za zaplanowany ślub i wesele?

Odwołany ślub - co z odszkodowaniem?

Chociaż polskie prawo nie reguluje wprost kwestii rozliczenia finansowego pomiędzy niedoszłymi małżonkami, należy stwierdzić, że przepisy prawa nie pozostają w takim przypadku bezsilne i jak najbardziej możemy domagać się odszkodowania.

REKLAMA

REKLAMA

Należy takie uprawnienie wywodzić z Kodeksu cywilnego: „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia” (art. 415 k.c.). Trzeba zatem wykazać zaistnienie szkody, aby domagać się odszkodowania za poniesione straty.

Niewątpliwie przygotowania do ślubu są nie tylko czasochłonne, ale przede wszystkim kosztowne. Niektórzy inwestują oszczędności życia i zaciągają kredyt, aby zorganizować ślub i wesele swych marzeń (dotkliwie odczuwają to zazwyczaj rodzice pary młodej). Zatem przekreślenie wspólnej przyszłości, a zarazem zakończenie przygotowań do ślubu niosą za sobą finansowe straty. W sytuacji, gdy pewne usługi zostały już opłacone, zaś zawarte umowy nie przewidują zwrotu tych pieniędzy, rozsądnym wydaje się wyegzekwowanie utraconych środków od lekkomyślnego i niezdecydowanego partnera. „(…) Lekkomyślne spowodowanie kosztów niedoszłego ostatecznie do skutku przyjęcia weselnego stanowi podstawę żądania stosownego odszkodowania od osoby zrywającej przyrzeczenie małżeństwa” (orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 15 lipca 1953 r., sygn. akt II C 687/53).

Prezenty ślubne

Pamiętajmy także o kwestii ślubnych prezentów. Jeśli para otrzymała ślubne podarki, można kierować roszczenie z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia. Ponadto, osoba obdarowująca może cofnąć swą darowiznę. Zdarza się bowiem, że para ma hojnych darczyńców i otrzymuje np. wspólne mieszkanie lub samochód. Jest to oczywiście prezent dla nich obu, zatem gdy do ślubu nie dochodzi, to odpada cel tegoż przysporzenia majątkowego.

Powód zerwania zaręczyn

Z pewnością w toku procesu sąd weźmie pod uwagę motywację zerwania zaręczyn przez daną osobę. Jeśli powód jest uzasadniony zawinieniem drugiej strony, to jest duże prawdopodobieństwo, że pozew zostanie oddalony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z tytułu zerwania zaręczyn można domagać się także zasądzenia zadośćuczynienia. Niestety w przeciwieństwie do odszkodowania, na zadośćuczynienie w sytuacji zerwania zaręczyn raczej nie należy gorąco liczyć, a to z uwagi na charakter zobowiązania jaki łączy przyszłych małżonków. Jest to zobowiązanie bardziej natury moralnej niżeli prawnej, a poza tym zobowiązanie to należy do kategorii uczuć, które mogą być zmienne, więc poniekąd trzeba brać pod uwagę ryzyko zakończenia związku w każdym momencie. Proszę zwrócić uwagę na argumentację jednego z sądów na kwestię zadośćuczynienia w takim przypadku:

„Niewątpliwie nagłe zerwanie zaręczyn przez pozwaną było dla powoda doświadczeniem trudnym i niespodziewanym, ale nie jest to sytuacja odosobniona. Powód winien wnieść o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego z zakresy psychologii lub psychiatrii, bowiem Sąd nie ma wiadomości specjalnych, który wydałby opinię w zakresie jego rzeczywistego stanu zdrowia i związku przyczynowego z rozstaniem z pozwaną. Takiego wniosku, jednak powód nie zgłosił. Tym samym nawet żadne względy słuszności nie wymagały uwzględnienia powództwa nawet w części. Zatem roszczenie powoda o zadośćuczynienie podlegało oddaleniu, jako nieudowodnione” (wyrok Sądu Okręgowego w Elblągu z dnia 11 października 2017 r., sygn. akt I Ca 382/170.

Trzeba podkreślić, że fakt, iż nie stało się regułą zasądzanie odszkodowań i zadośćuczynień w przypadku zerwanych zaręczyn, wynika stąd, że uznaje się, że nie należy w ten sposób wywierać finansowej presji mającej na celu doprowadzenie do zawarcia małżeństwa. Ślub powinien być bowiem zawierany z uwagi na łączące dwie osoby uczucie, nie zaś grożące sankcje finansowe za złamanie danej obietnicy.

Pierścionek zaręczynowy

Chciałabym jeszcze wspomnieć odnośnie problematyki pierścionków zaręczynowych. Wiadomo - im hojniejszy narzeczony, tym droższy bywa pierścionek, więc często spór pojawia się co do kwestii jego zwrotu w przypadku zerwania zaręczyn. W tym zakresie zdaje się, że nie ma reguły i sądy orzekają różnie, w zależności od stanu faktycznego sprawy. Często zdarza się, że kobieta jest zobowiązana pierścionek zwrócić, jednakże dla ukazania nieco odmiennej oceny sądu, pozwalam sobie przytoczyć następujące orzeczenie:

„Po pierwsze, koszt zakupu pierścionka zaręczynowego nie stanowi wydatku związanego ze ślubem. Jest to zwyczajowy prezent, którym obdarowuje się wybrankę, zanim zostanie podjęta decyzja o dacie ślubu, czy też o przyjęciu weselnym. Można by tu jedynie mówić o odwołaniu darowizny (…)” (wyrok Sądu Rejonowego w Gdańsku z dnia 30 marca 2016 r., sygn. akt I C 22/15).

Jako adwokat zaznaczam zatem, że najlepszym rozwiązaniem jest tak umiejętnie dobrać się w parę z drugą osobą, by rzeczywiście móc żyć długo i szczęśliwie i aby nie mieć później rozterek, o których mowa wyżej.

Adwokat Pamela Opoczka
Kancelaria Adwokacka

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA