REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot pieniędzy od partnera za odwołanie ślubu

Pamela Opoczka
Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej
Zwrot pieniędzy od partnera za odwołanie ślubu
Zwrot pieniędzy od partnera za odwołanie ślubu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

„I żyli długo i szczęśliwie” – któż nie chciałby usłyszeć takich słów dla opisania swojego miłosnego związku? Życie to jednak nie bajka i czasami finisz okazuje się mniej kolorowy. Czy w sytuacji gdy jeden z partnerów wycofuje się z danego słowa i zrywa zaręczyny, to osoba pozostawiona może domagać się zwrotu uiszczonych już przez siebie kwot za zaplanowany ślub i wesele?

Odwołany ślub - co z odszkodowaniem?

Chociaż polskie prawo nie reguluje wprost kwestii rozliczenia finansowego pomiędzy niedoszłymi małżonkami, należy stwierdzić, że przepisy prawa nie pozostają w takim przypadku bezsilne i jak najbardziej możemy domagać się odszkodowania.

REKLAMA

REKLAMA

Należy takie uprawnienie wywodzić z Kodeksu cywilnego: „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia” (art. 415 k.c.). Trzeba zatem wykazać zaistnienie szkody, aby domagać się odszkodowania za poniesione straty.

Niewątpliwie przygotowania do ślubu są nie tylko czasochłonne, ale przede wszystkim kosztowne. Niektórzy inwestują oszczędności życia i zaciągają kredyt, aby zorganizować ślub i wesele swych marzeń (dotkliwie odczuwają to zazwyczaj rodzice pary młodej). Zatem przekreślenie wspólnej przyszłości, a zarazem zakończenie przygotowań do ślubu niosą za sobą finansowe straty. W sytuacji, gdy pewne usługi zostały już opłacone, zaś zawarte umowy nie przewidują zwrotu tych pieniędzy, rozsądnym wydaje się wyegzekwowanie utraconych środków od lekkomyślnego i niezdecydowanego partnera. „(…) Lekkomyślne spowodowanie kosztów niedoszłego ostatecznie do skutku przyjęcia weselnego stanowi podstawę żądania stosownego odszkodowania od osoby zrywającej przyrzeczenie małżeństwa” (orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 15 lipca 1953 r., sygn. akt II C 687/53).

Prezenty ślubne

Pamiętajmy także o kwestii ślubnych prezentów. Jeśli para otrzymała ślubne podarki, można kierować roszczenie z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia. Ponadto, osoba obdarowująca może cofnąć swą darowiznę. Zdarza się bowiem, że para ma hojnych darczyńców i otrzymuje np. wspólne mieszkanie lub samochód. Jest to oczywiście prezent dla nich obu, zatem gdy do ślubu nie dochodzi, to odpada cel tegoż przysporzenia majątkowego.

Powód zerwania zaręczyn

Z pewnością w toku procesu sąd weźmie pod uwagę motywację zerwania zaręczyn przez daną osobę. Jeśli powód jest uzasadniony zawinieniem drugiej strony, to jest duże prawdopodobieństwo, że pozew zostanie oddalony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z tytułu zerwania zaręczyn można domagać się także zasądzenia zadośćuczynienia. Niestety w przeciwieństwie do odszkodowania, na zadośćuczynienie w sytuacji zerwania zaręczyn raczej nie należy gorąco liczyć, a to z uwagi na charakter zobowiązania jaki łączy przyszłych małżonków. Jest to zobowiązanie bardziej natury moralnej niżeli prawnej, a poza tym zobowiązanie to należy do kategorii uczuć, które mogą być zmienne, więc poniekąd trzeba brać pod uwagę ryzyko zakończenia związku w każdym momencie. Proszę zwrócić uwagę na argumentację jednego z sądów na kwestię zadośćuczynienia w takim przypadku:

„Niewątpliwie nagłe zerwanie zaręczyn przez pozwaną było dla powoda doświadczeniem trudnym i niespodziewanym, ale nie jest to sytuacja odosobniona. Powód winien wnieść o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego z zakresy psychologii lub psychiatrii, bowiem Sąd nie ma wiadomości specjalnych, który wydałby opinię w zakresie jego rzeczywistego stanu zdrowia i związku przyczynowego z rozstaniem z pozwaną. Takiego wniosku, jednak powód nie zgłosił. Tym samym nawet żadne względy słuszności nie wymagały uwzględnienia powództwa nawet w części. Zatem roszczenie powoda o zadośćuczynienie podlegało oddaleniu, jako nieudowodnione” (wyrok Sądu Okręgowego w Elblągu z dnia 11 października 2017 r., sygn. akt I Ca 382/170.

Trzeba podkreślić, że fakt, iż nie stało się regułą zasądzanie odszkodowań i zadośćuczynień w przypadku zerwanych zaręczyn, wynika stąd, że uznaje się, że nie należy w ten sposób wywierać finansowej presji mającej na celu doprowadzenie do zawarcia małżeństwa. Ślub powinien być bowiem zawierany z uwagi na łączące dwie osoby uczucie, nie zaś grożące sankcje finansowe za złamanie danej obietnicy.

Pierścionek zaręczynowy

Chciałabym jeszcze wspomnieć odnośnie problematyki pierścionków zaręczynowych. Wiadomo - im hojniejszy narzeczony, tym droższy bywa pierścionek, więc często spór pojawia się co do kwestii jego zwrotu w przypadku zerwania zaręczyn. W tym zakresie zdaje się, że nie ma reguły i sądy orzekają różnie, w zależności od stanu faktycznego sprawy. Często zdarza się, że kobieta jest zobowiązana pierścionek zwrócić, jednakże dla ukazania nieco odmiennej oceny sądu, pozwalam sobie przytoczyć następujące orzeczenie:

„Po pierwsze, koszt zakupu pierścionka zaręczynowego nie stanowi wydatku związanego ze ślubem. Jest to zwyczajowy prezent, którym obdarowuje się wybrankę, zanim zostanie podjęta decyzja o dacie ślubu, czy też o przyjęciu weselnym. Można by tu jedynie mówić o odwołaniu darowizny (…)” (wyrok Sądu Rejonowego w Gdańsku z dnia 30 marca 2016 r., sygn. akt I C 22/15).

Jako adwokat zaznaczam zatem, że najlepszym rozwiązaniem jest tak umiejętnie dobrać się w parę z drugą osobą, by rzeczywiście móc żyć długo i szczęśliwie i aby nie mieć później rozterek, o których mowa wyżej.

Adwokat Pamela Opoczka
Kancelaria Adwokacka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: To już pewne – nowy przedmiot w szkołach jeszcze w 2025 r. O edukacji seksualnej będą uczyli m.in. katecheci, a rodzice będą musieli zdecydować

Zapadła decyzja i edukacja zdrowotna ma stać się nowym przedmiotem w szkołach jeszcze w 2025 r., bo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Będą mogli jej nauczać również katecheci i etycy – potwierdziła w rozmowie z RMF FM, minister Barbara Nowacka. Początkowo, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do podstawy programowej jako nieobowiązkowy, a w kolejnym roku szkolnym – o zdanie na jego temat (co będzie miało wpływ na jego dalsze „losy”) – zostaną zapytani m.in. rodzice i uczniowie.

Rząd o świadczeniu pielęgnacyjnym. Niepełnosprawność przed 18 rokiem życia, czy także później [MOPS]

Decydował będzie Minister Finansów rozstrzygając spór o zasady wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Sopot przyznawał świadczenie pielęgnacyjne osobom niepełnosprawnym kierując się wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wojewoda pomorski w 2018 r. uznał, że tak nie można i nakazał miastu zwrot prawie 2,5 mln zł (zwrot dotacji na świadczenie pielęgnacyjnie zdaniem wojewody wypłacone niesłusznie osobom niepełnosprawnym).

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

REKLAMA

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy dla osób niepełnosprawnych i starszych

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat powinni pamiętać o ważnych terminach, związanych z ich uprawnieniami.

REKLAMA

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

REKLAMA