REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ślub w zakładzie karnym

Pamela Opoczka
Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej
Ślub w zakładzie karnym
Ślub w zakładzie karnym
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zakład karny nie należy do najromantyczniejszych miejsc na zawarcie ślubu. Czasem jednak niestety życie układa swój scenariusz w taki sposób, że sytuacja osobista nie pozwala komuś na zawarcie związku małżeńskiego w warunkach wolnościowych. Czy możliwe jest zawarcie ślubu w więzieniu i jak wygląda taka ceremonia?

Prawo do zawarcia związku małżeńskiego

REKLAMA

O prawie człowieka do zawarcia związku małżeńskiego stanowi art. 12 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności z dnia 4 listopada 1950 r., który brzmi tak: „Mężczyźni i kobiety w wieku małżeńskim mają prawo do zawarcia małżeństwa i założenia rodziny, zgodnie z ustawami krajowymi regulującymi korzystanie z tego prawa”. Jeśli chodzi o polskie regulacje prawne, to brak jest unormowania kwestii zawierania małżeństw na ternie zakładów karnych. Tym samym, należy stwierdzić, że polskie prawo takiej ceremonii osobom skazanym nie odmawia.

REKLAMA

Aby osoba skazana mogła zawrzeć związek małżeński w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności, musi ona uzyskać na to zgodę Dyrektora jednostki penitencjarnej (tj. zakładu karnego), w której przebywa. Zgoda będzie również potrzebna od organów, w dyspozycji których skazany lub tymczasowo aresztowany znajduje się w momencie złożenia wniosku – będzie to zatem, w zależności od stanu postępowania karnego, zgoda Prokuratury lub Sądu.

Zgłoszenie wniosku o wyrażenie zgody na zawarcie ślubu przez skazanego musi zostać przeanalizowane przede wszystkim pod kątem, czy nie jest to zwyczajnie chęć utrudniania postępowania w danej sprawie, zwłaszcza w zakresie postępowania dowodowego. Chęć zawarcia ślubu może bowiem być jedynie przykrywką dla próby porozumienia się z osobami na wolności. Trzeba zatem liczyć się z możliwością otrzymania decyzji odmownej w sprawie ślubu.

Załóżmy jednak, że zgody zostały przez osobę skazaną (lub tymczasowo aresztowaną) pomyślnie uzyskane. Jak w takiej sytuacji wygląda zawarcie ślubu?

REKLAMA

Ceremonia nie różni się zasadniczo od zwykłego ślubu zawieranego w Urzędzie Stanu Cywilnego. Odbywa się ona w kameralnym gronie najbliższych oraz świadków i trwa około godzinę. Każda z tych osób musi otrzymać od Dyrektora zakładu karnego zgodę na widzenie z osadzonym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przed przybyciem Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego do więzienia, przyszły współmałżonek (ten przebywający na wolności) przekazuje osobie skazanej odświętne ubranie. Po ceremonii ubranie to z sobą oczywiście zabiera poza więzienne mury. Ślub jest udzielany w wyznaczonym przez Dyrektora pomieszczeniu – może to być np. więzienna kaplica lub sala widzeń. Po ślubie jest możliwość zorganizowania krótkiego poczęstunku dla gości, oczywiście również na terenie zakładu karnego.

Skazany nie może wrócić do celi z obrączką – ulega ona zdeponowaniu lub zabiera ją ze sobą współmałżonek. Co do kwestii „nocy poślubnej”, to sprawa nie jest stracona, jak by się mogło wydawać. Warto bowiem mieć na uwadze, że wiele zakładów karnych posiada tzw. pokój do widzeń intymnych, z którego, w takiej sytuacji, małżonkowie mogliby za zgodą Dyrektora skorzystać.

Należy zaznaczyć, że większość ślubów udzielanych w więzieniach to śluby cywilne. Ślub kościelny wiąże się ze stosownymi przygotowaniami i wymogami Kościoła, co może zacznie utrudniać fakt przebywania w zakładzie karnym. Trzeba jeszcze dodatkowo mieć na uwadze, że z oczywistych względów, wszelkie przygotowania czy formalności związane ze ślubem spoczywają na partnerze pozostającym na wolności.

Może dziwić to, że niektórzy decydują się na zawarcie ślubu w warunkach więziennych. Jak to mówią, serce nie sługa, a niektóre kary pozbawienia wolności są na tyle długoletnie, że partnerzy po prostu nie chcą czekać przez tak długi okres czasu. Bywa nieraz i tak, że para miała w planach ślub, ale umieszczenie w zakładzie karnym niespodziewanie stanęło na drodze tym planom. Jak widać, miłość potrafi pokonać wszelkie mury – nawet te więzienne.

Mimo wszystko może warto jednak, zwłaszcza patrząc z perspektywy przyszłych małżonków pozostających na wolności, uświadomić sobie, że więzienie potrafi bardzo zmienić człowieka i może się kiedyś okazać, że po wyjściu na wolność, związek małżeński z osadzonym zakończy się rozwodem.

Adwokat Pamela Opoczka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA