REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika - warunki, forma, właściwe przepisy

Możliwość zawarcia małżeństwa w Polsce, przez pełnomocnika jest oceniana z punktu widzenia przepisów krajowych./Fot. Shutterstock
Możliwość zawarcia małżeństwa w Polsce, przez pełnomocnika jest oceniana z punktu widzenia przepisów krajowych./Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks rodzinny i opiekuńczy umożliwia zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika. Jakie warunki muszą zostać spełnione? Kto może zostać pełnomocnikiem? W jakiej formie udzielić pełnomocnictwa? Prezentujemy najważniejsze zasady dotyczące ślubu przez pełnomocnika.

Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika

Zgodnie z art. 6 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej jako: kro) możliwe jest zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika.

REKLAMA

Art. 6 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

§ 1. Z ważnych powodów sąd może zezwolić, żeby oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński lub oświadczenie przewidziane w art. 1 § 2 zostało złożone przez pełnomocnika.
§ 2. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym i wymieniać osobę, z którą małżeństwo ma być zawarte.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Jakie warunki muszą zostać spełnione?

REKLAMA

Małżeństwo w omawianej formie może zostać zawarte tylko z ważnych powodów. Z całą pewnością nie jest to ostre określenie, którego ocena wymaga analizy danej sytuacji. W takich sytuacjach warto posiłkować się poglądami wyrażonymi w orzecznictwie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z uchwałą siedmiu sędziów Sądu Najwyższego III CZP 27/70 z dnia 08.06.70: do ważnych powodów nie można zaliczyć wyłącznie okoliczności, że jeden z przyszłych małżonków stale zamieszkuje poza granicami Polski, a dodatkowo ma trudności z przyjazdem do kraju. Zatem by móc zakwalifikować daną sytuację jako ważny powód, poza trudnościami związanymi z podróżą należy dołączyć także czynniki natury społecznej czy obyczajowej. Z całą pewnością jeśli przyjazd jednego z małżonków na ślub jest połączony z nadmiernymi kosztami i trudnościami można mówić o ważnym powodzie kwalifikowanym jako przesłanka z art. 6 kro.

Z całą pewnością instytucja zawarcia małżeństwa przez pełnomocnika będzie wykorzystywana głównie przez cudzoziemców, mieszkających stale zagranicą. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie by wykorzystać możliwość zawarcia małżeństwa w takiej formie w sytuacji, gdy nupturienci przebywają w dwóch różnych szpitalach przy jednoczesnym braku możliwości zawarcia małżeństwa.

Forma pełnomocnictwa i osoba pełnomocnika

Do zawarcia umowy przez pełnomocnika konieczne jest pełnomocnictwo:

- urzędowo poświadczone;

- zawierające dane osoby z którą ma zostać zawarte małżeństwo.

Brak jest jednak jakichkolwiek ograniczeń co do osoby pełnomocnika, co więcej pełnomocnikiem może być także osoba tej samej płci, co zawierająca małżeństwo.

Pełnomocnictwo udzielone za granicą - małżeństwo w Polsce

Możliwość zawarcia małżeństwa w Polsce, przez pełnomocnika jest oceniana z punktu widzenia przepisów krajowych. Natomiast w przypadku udzielenia pełnomocnictwa stosuje się przepisy kraju, w którym zostało udzielone. Warto jednak wiedzieć, że gdy prawo krajowe miejsca udzielenia pełnomocnictwa nie przewiduje formy urzędowej, albo gdy dokument pełnomocnictwa nie musi wymieniać małżonka, z którym ma zostać zawarty związek małżeński pełnomocnictwo powinno spełniać warunki określone przez polskie przepisy.

Pełnomocnictwo w Polsce - małżeństwo za granicą

Do zawarcia małżeństwa przez pełnomocnika za granicą można udzielić pełnomocnictwa w Polsce. Wystarczająca jest forma właściwa dla prawa ojczystego stron, albo prawa polskiego.

Czy obie strony mogą zawrzeć małżeństwo przez pełnomocników?

Nie ma ku temu żadnych przeszkód. Jednak istotne jest by oboje nupturienci wskazali wyraźne powody, dla których zamierzają zawrzeć małżeństwo w takiej formie.

W jaki sposób można uzyskać urzędowe poświadczenie pełnomocnictwa?

Chcąc uzyskać urzędowe poświadczenie pełnomocnictwa, strona zamierzająca zawrzeć związek małżeński musi w trybie art. 563 Kodeksu postępowania cywilnego wystąpić do sądu z wnioskiem o zezwolenie na dokonanie tej czynności przez pełnomocnika.

Polecamy serwis: Małżeństwo

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA