Jak legalnie odtwarzać muzykę na weselu?
REKLAMA
REKLAMA
Zabawa w domu weselnym
Problem z legalnością muzyki na weselu znika, gdy narzeczeni zdecydują się na organizację wesela w domu weselnym. Właściciel takiego domu, jako profesjonalista zapewni wszystkie formalności, również te związane z muzyką jak i jej legalnością. Prowadzący działalność polegającą na udostępnianiu pomieszczeń lub organizowaniu wesel lub innych imprez, podczas których puszczana jest chroniona muzyka, zobowiązany jest do zawarcia umowy licencyjnej na korzystanie z utworów muzycznych. Restauracja, pensjonat czy dom weselny prowadząc zawodowo działalność usługową dotyczącą organizacji wesel zobowiązana jest do zalegalizowania wszelkich aspektów świadczonej usługi. Przeważnie jednak kosztami wynagrodzeń autorskich zostaną obciążeni narzeczeni w rachunku za zorganizowanie wesela.
REKLAMA
Zespół weselny
W przypadku, gdy wesele organizują sami narzeczeni i to oni wynajmują zespół, są oni odpowiedzialni również za korzystanie z utworów i zapłatę wynagrodzeń autorskich (tzw. tantiem) za wykonane utwory. Często jednak to sam zespół posiada licencję i to ona odprowadza stosowną opłatę. Ważne jest jednak, żeby organizujący wesele narzeczeni czy też ich rodzice koniecznie to sprawdzili.
Zobacz: Zawarcie związku małżeńskiego - poradnik
Odtwarzanie muzyki
REKLAMA
W przypadku wesela odbywającego się w wąskim gronie rodzinnym, bardziej uroczystym obiedzie niż okazałym weselu, puszczanie muzyki z magnetofonu lub komputera jest zwolnione z jakichkolwiek obowiązków wobec twórców, artystów wykonawców i producentów. Ważne jednak, że wskazana uroczystość musi mieć charakter nieodpłatny, a więc nikt bezpośrednio ani pośrednio nie odnosi z puszczania muzyki żadnych korzyści.
Gdy muzyka jest puszczana w dużej wynajętej sali, a magnetofon lub komputer ma zastąpić zespół, organizatorzy wesela zobowiązani są do zawarcia umowy licencyjnej na korzystanie z utworów muzycznych.
Co grozi za nieopłacenie tantiemu?
Organizatora wesela, który wykorzystał utwory bez zgody autora, a w zakresie zbiorowego zarządzania bez zgody ZAiKS-u, można pociągnąć zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych do odpowiedzialności cywilnej i karnej.
Zobacz serwis: Zawarcie małżeństwa
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA