REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małżeństwa homoseksualne na świecie i w Polsce

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jarosław Krasnodęmbski
Małżeństwa par homoseksualnych.
Małżeństwa par homoseksualnych.

REKLAMA

REKLAMA

Małżeństwa par tej samej płci możliwe są już w kilku krajach na całym świecie. Jak wygląda zagadnienie małżeństw homoseksualnych na świecie oraz w Polsce?

Małżeństwa homoseksualne na świecie

REKLAMA

W większości państw na świecie warunkiem zawarcia małżeństwa jest odmienność płci partnerów. Jednak w coraz większej liczbie państwo odstępuje się od tego wymogu. Legalizacja małżeństw tej samej płci jest obecnie możliwa w takich państwach jak  Holandia (2001), Belgia (2003), Hiszpania (2005), Kanada (2003-2005), RPA (2006), Norwegia (2009), Szwecja (2009), Portugalia (2010), Islandia (2010), Argentyna (2010), oraz stany Massachusetts (2004), Connecticut (2008), Iowa (2009), Vermont (2009), New Hampshire (2010) i Nowy Jork (2011) w USA, a także miasto Meksyk (2010).

REKLAMA

Oprócz legalizacji małżeństw homoseksualnych niektóre państwa uznają u siebie takie małżeństwa zawarte w innych państwach. Należą do nich  Izrael (2006), Francja (2008), autonomia Aruby (2007), Antyli Holenderskich (2007) oraz wszystkie stany Meksyku (2010). Stany Nowy Meksyk (2007) i Rhode Island (2007) w USA uznają takie małżeństwa zawarte w innych jurysdykcjach nie przyznając możliwości zawarcia takich małżeństw na ich terenach.

Zobacz: Czy zakaz małżeństw osobom chorym psychicznie jest dyskryminujący?

Małżeństwa homoseksualne w Polsce

Polskie prawo zabrania małżeństw homoseksualnych. Artykuł 18 Konstytucji stwierdza, że małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny. Również Kodeks rodzinny i opiekuńczy stwierdza, że w Polsce  małżeństwo może zawrzeć jedynie kobieta i mężczyzna.

Związki partnerskie

Związki partnerskie są to związki osób tej samej płci, usankcjonowane prawem cywilnym. Osoby pozostające w taki związku nazywane są partnerami lub partnerkami. Skutki prawne związków partnerskich są podobne do skutków małżeństwa. W Unii Europejskiej w 16 na 27 krajów członkowskich przewiduje w swoim systemie prawnym związki partnerskie osób tej samej płci.
W Polsce nie ma regulacji dotyczących zawierania związków partnerskich. W ostatnich latach coraz częściej słyszy się głosy za wprowadzeniem takiej instytucji do polskiego systemu prawnego, jednak jest to na tyle drażliwy temat, że koalicje rządzące nie chcą narazić się wielkiej rzeszy wyborców o poglądach konserwatywnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Zawarcie małżeństwa

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
O 21:00 czarny dym w Watykanie [Konklawe]

W środę 7 maja 2025 roku nie wybrano nowego papieża. W Watykanie o godz. 21:00 pojawił się czarny dym w kominie Kaplicy Sykstyńskiej. Na ten znak czekały tłumy wiernych. Jutro odbędzie się nowe głosowanie.

Uwaga: zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim

Uwaga: zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Starsza kobieta nie żyje, mężczyzna walczy o życie. Trwają prace prokuratury i czynności wyjaśniające. Wszystko dzieje się w okolicach wydziału prawa, ale cały teren Campus nie został wyłączony z użytku. Do wydarzenia doszło przed godziną 19-stą.

Habemus Papam i biały dym: czekamy, trwa głosowanie

Trwa konklawe. Oczy ludzi na całym świecie skierowane są na Watykan. Czekamy na historyczne: „Habemus Papam” i biały dym unoszący się z komina. Czy papieżem zostanie kardynał Pietro Parolin?

Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Obniżka

RPP postanowiła obniżyć stopy procentowe o 0,50 pkt proc.

REKLAMA

Mieszkanie na cele charytatywne: z tym wiąże się ulga podatkowa

W ostatnim czasie jest spore zamieszanie co do kwestii nieruchomości jednego z kandydatów na Prezydenta RP. W dniu 07 maja 2025 r. Pan Karol Nawrocki wydał oświadczenie na konferencji i jasno zakomunikował, że oddaje mieszkanie w Gdańsku na cele charytatywne. Cel szczytny, ale z tym będą przecież wiązały się nie małe korzyści finansowe i ulga podatkowa.

Xenia et dona excaecant oculos iudicum.
Vulgo quaesitus matrem sequitur.
Voluptatis vel affectionis aestimatio non habebitur.

REKLAMA

Volenti non fit iniuria.
Viventis nulla hereditas.

REKLAMA