Kiedy możliwe jest unieważnienie aktu małżeństwa?
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy możliwe jest unieważnienie aktu małżeństwa?
Unieważnienie aktu małżeństwa może nastąpić, jeżeli stwierdza on zdarzenie niezgodne z prawdą albo uchybienia powstałe przy sporządzaniu aktu zmniejszają jego moc dowodową.
REKLAMA
W jaki sposób możemy unieważnić akt?
Postępowanie o unieważnienie aktu małżeństwa odbywa się w trybie nieprocesowym. W celu wszczęcia postępowania należy wnieść odpowiedni wniosek do sądu. Właściwym jest sąd miejsca zamieszkania wnioskodawcy. W jednym piśmie możemy wnosić o unieważnienie zarówno aktu małżeństwa, jak i aktu urodzenia. Wniosek do sądu może wnieść każdy, czyich praw dotyczy wynik postępowania.
Gdy istnieją dwa różne akty
Jeżeli dwa akty stanu cywilnego stwierdzają to samo zdarzenie, unieważnia się jeden z nich. Unieważnienia dokonuje organ administracji państwowej wyższego stopnia, właściwy dla kierownika urzędu stanu cywilnego, który sporządził akt późniejszy. W takich sprawach wniosek o unieważnienie jednego z aktów małżeństwa wnosimy do wojewody, dołączając do pisma odpisy aktów.
Zobacz również: Wyszukiwarka Urzędy Stanu Cywilnego
Kiedy akt małżeństwa może zostać sprostowany?
Możemy żądać sprostowania aktu małżeństwa, jeżeli został o błędnie lub nieściśle zredagowany. W takim przypadku – podobnie jak przy unieważnieniu aktu – należy wnieść odpowiedni wniosek do sądu.
Jakie informacje zawiera akt małżeństwa?
Zgodnie z ustawą Prawo o aktach stanu cywilnego do aktu małżeństwa wpisuje się:
1) nazwiska i imiona osób zawierających małżeństwo, ich nazwiska rodowe, stan cywilny, miejsce i datę urodzenia oraz miejsce zamieszkania;
2) miejsce i datę zawarcia małżeństwa;
3) nazwiska i imiona oraz nazwiska rodowe rodziców każdej z osób wstępujących w związek małżeński;
4) nazwiska i imiona świadków;
5) nazwisko (nazwiska), które będą nosić osoby zawierające małżeństwo po jego zawarciu, oraz nazwisko, które będą nosić dzieci zrodzone z tego małżeństwa;
6) stwierdzenie, że osoby zawierające małżeństwo złożyły zgodne oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński.
Prawomocne orzeczenie o rozwodzie, unieważnieniu małżeństwa, o separacji i o zniesieniu separacji stanowi podstawę wpisania wzmianki dodatkowej do aktu małżeństwa.
Zobacz również serwis: Małżeństwo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat