REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małżeństwo polsko-ukraińskie w praktyce prawnika (wywiad)

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Małżeństwo., prawo/ Fot. Fotolia
Małżeństwo., prawo/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Małżeństwa polsko-ukraińskie są coraz popularniejsze. „Przekrój spraw związanych z obywatelami Ukrainy nie różni się w sposób istotny od problemów, jakie mają Polacy. Są to oczywiście sprawy rozwodowe, konflikty o dzieci, kwestie związane z uregulowaniem sytuacji majątkowej małżonków" - przekonują Adwokat Ukriański Iryna Myzyna i radca prawny Bartosz Kowalak z Kancelarii Adwokacko-Radcowskiej Kacprzak - Kowalak w Poznaniu. W jaki sposób prawo reguluje relacje rodzinne małżeństw binacjonarnych?

Wioleta Matela-Marszałek: Coraz więcej w Polsce mamy małżeństw polsko-ukraińskich. Czy ten fakt przekłada się na sprawy, którymi zajmują się Państwo w codziennej pracy?

REKLAMA

Adwokat Ukriański Iryna Myzyna i radca prawny Bartosz Kowalak z Kancelarii Adwokacko-Radcowskiej Kacprzak - Kowalak Spółka partnerska w Poznaniu:  W zasadzie odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna. Ilość relacji osobistych, która powstaje na linii pomiędzy obywatelami polskimi a obywatelami Republiki Ukrainy powoduje siłą rzeczy powstanie problemów prawnych związanych z powstawaniem tych relacji, ich zarejestrowaniem, czy wreszcie rozpadem. Przy czym podkreślić należy, iż z punktu widzenia prawa jako takiego akurat te relacje nie wiążą się z radykalnie nowymi wyzwaniami dla sądownictwa czy szerzej organów stosujących prawo. Najczęściej bowiem będziemy mieli tutaj do czynienia z prawem polskim, co najwyżej mogą pojawić się bardziej skomplikowane stany faktyczne.

Polecamy: Zatrudnianie cudzoziemców Zmiany 2018 - PREMIUM

Dużo większym wyzwaniem i to wyzwaniem, co do istnienia którego wiele sądów nie zdaje sobie sprawy, jest fakt, iż zgodnie z Umową między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych sporządzona w Kijowie dnia 24 maja 1993 r. stosunki rodzinne obywateli Ukrainy przebywających i mieszkających w Polsce regulowane są prawem ukraińskim. Oznacza, to iż w przypadku małżeństw ukraińskich emigrantów, sąd, notariusz, czy inny organ musi znać i stosować chociażby przepisy ukraińskiego Kodeksu rodzinnego. W sytuacji, gdy w Polsce w tej chwili przebywa około miliona obywateli Ukrainy, to osoby te stanowią kilka procent ludności Polski. Tym samym sprawy sądowe, które zawisają przed polskimi sądami a dotyczą obywateli Ukrainy liczone są już pewnie tysiącami. Tymczasem nie jest rzadkością, gdy np. sąd rodzinny w Polsce orzeka wobec Ukraińców w oparciu o przepisy polskiego prawa. Nawet często nie zdając sobie sprawy z faktu, iż ćwierć wieku temu w Kijowie podpisano z Ukrainą wyżej wzmiankowaną umowę.

Jakich problemów dotyczą te sprawy? Czy są to najczęściej rozwody, alimenty, czy też może podziały majątków?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W zasadzie przekrój spraw związanych z obywatelami Ukrainy nie różni się w sposób istotny od problemów, jakie mają Polacy. Są to oczywiście sprawy rozwodowe, konflikty o dzieci, kwestie związane z uregulowaniem sytuacji majątkowej małżonków.

Co ciekawe, problem związany z obecnością obywateli Ukrainy zauważyły już banki oraz kancelarie notarialne. Coraz częściej od tych podmiotów otrzymujemy bowiem zapytania co do wydania opinii związanej z prawem ukraińskim, w szczególności w zakresie kwestii związanych z majątkiem wspólnym małżonków w Polsce.

Z jakim prawem będziemy mieli do czynienia w przypadku małżeństw binacjonarnych: polskim czy ukraińskim?

W kwestii określenia prawa właściwego decyduje UMOWA MIĘDZY RZECZĄPOSPOLITĄ POLSKĄ A UKRAINĄ O POMOCY PRAWNEJ I STOSUNKACH PRAWNYCH W SPRAWACH CYWILNYCH I KARNYCH z dnia 24 maja 1993 r. (Dz.U. 1994 Nr 96, poz. 465). Stosownie do jej regulacji najistotniejszym kryterium przy ustaleniu prawa właściwego jest miejsce zamieszkania małżonków. Cytując literę prawa w kwestii ustalenia prawa właściwego dla stosunków osobistych, to właściwe jest prawo tej Umawiającej się Strony, na której terytorium mają oni miejsce zamieszkania.

REKLAMA

Natomiast w sytuacji, gdy jeden z małżonków ma miejsce zamieszkania na terytorium jednej Umawiającej się Strony, a drugi na terytorium drugiej Umawiającej się Strony, właściwe jest prawo tej Umawiającej się Strony, przed której sądem toczy się postępowanie.

Podobnie wygląda to przy rozwodzie, gdzie rozwód podlega prawu tej Umawiającej się Strony, na której terytorium mają oni miejsce zamieszkania. Jeżeli jeden z małżonków ma miejsce zamieszkania na terytorium jednej Umawiającej się Strony, a drugi na terytorium drugiej Umawiającej się Strony, właściwe jest prawo tej Umawiającej się Strony, przed której organem toczy się postępowanie.

Podsumowując w sytuacji, która występuje w chwili obecnej najczęściej, tj. gdy polski obywatel zawiera związek małżeński z obywatelem Ukrainy i oboje mieszkają w Polsce, to właściwym prawem dla stosunków rodzinnych będzie prawo polskie.

Przy czym raz jeszcze przypomnę, iż zupełnie inaczej wygląda sytuacja rodzin emigranckich, nawet w sytuacji gdy wszyscy jej członkowie mieszkają w Polsce. Wówczas będziemy mieli najczęściej do czynienia z koniecznością stosowania prawa ukraińskiego.

O czym warto wiedzieć, decydując się na ślub z osobą z Ukrainy?

Odpowiadając z punktu widzenia prawa, to w zasadzie najważniejszą okolicznością jest fakt, iż sam proces zawarcia związku małżeńskiego będzie znacznie dłuższy niż obywatelem polskim i wymagać będzie uzyskania zezwolenia na zawarcie małżeństwa w sądzie. Z naszego doświadczenia wynika bowiem, iż Ukraina nie wydaje zaświadczeń o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego. W tej sytuacji narzeczony musi uzyskać zgodę sądu na zawarcie takiego związku. Niekiedy to postępowanie jest dość nieprzyjemne, zdarzało się bowiem prowadzenie przez sąd wywiadu dotyczącego stanu zdrowia cudzoziemca i zobowiązywanie jego osoby do przedstawiania zaświadczeń lekarskich.
Zwykle narzeczonym załatwienie tych formalności zajmuje około pól roku.

Dziękuję za rozmowę.

Polecamy serwis: Małżeństwo

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA