Unieważnienie małżeństwa – podstawowe zasady
REKLAMA
REKLAMA
Małżeństwo może być unieważnione tylko z przyczyn określonych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Kodeks ten wskazuje na następujące przyczyny i przeszkody małżeńskie, którym zaistnienie może spowodować unieważnienie małżeństwa:
REKLAMA
- wiek (mniej niż 18 lat),
- ubezwłasnowolnienie całkowite,
- choroba psychiczna,
- bigamia,
- pokrewieństwo (w linii prostej oraz rodzeństwo),
- powinowactwo (w linii prostej),
- przysposobienie.
Ponadto małżeństwo może zostać unieważnione z powodu wad oświadczenia woli, wśród których rozróżniamy:
- brak świadomości,
- błąd co do tożsamości drugiej strony,
- bezprawna groźba.
Zobacz serwis: Zawarcie małżeństwa
W niektórych wypadkach prawo dopuszcza zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika. Przyczyny unieważnienia małżeństwa mogą zatem leżeć także w nieprawidłowo sporządzonym pełnomocnictwie.
Wszystkie te przeszkody i przyczyny unieważnienia małżeństwa zostaną szczegółowo omówione w pozostałych artykułach niniejszego działu, w tym miejscu warto jednak pamiętać o kilku podstawowych rzeczach dotyczących tej kwestii.
REKLAMA
Po pierwsze sąd orzeknie nieważność małżeństwa w oparciu o jedną lub kilka wskazanych wyżej przeszkód tylko jeżeli zaistniały one w momencie zawierania małżeństwa. Chodzi tutaj bowiem o nieważność samego aktu wstępowania w związek małżeński. Ponadto, jeżeli już małżeństwo zostanie unieważnione, to wywiera to taki skutek jak rozwód, przy czym małżonek który wiedział o istnieniu przeszkody i zawarł małżeństwo w złej wierze traktowany jest jako małżonek winny rozkładowi pożycia.
I ostatnią rzeczą jaką należy zapamiętać jest to, że nie można unieważnić małżeństwa po jego ustaniu. Dotyczy to wszystkich przypadków z wyjątkiem pokrewieństwa małżonków i bigamii.
Zadaj pytanie: Forum
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat