Dla przypomnienia warto wskazać, że ubezwłasnowolniona całkowicie może być osoba, która ukończyła 13 lat i nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem z powodu:
- Choroby psychicznej,
- Niedorozwoju umysłowego,
- Innego rodzaju zaburzeń, takich jak narkomania czy pijaństwo.
Należy pamiętać, że wskazane wyżej przesłanki muszą wystąpić łącznie. Brak którejkolwiek z nich powoduje brak możliwości orzeczenia ubezwłasnowolnienia. Niemożność kierowania swym postępowaniem odnosi się nie tylko do sfery stosunków cywilnoprawnych, ale również do stosunków regulowanych innymi gałęziami prawa, a nawet do sfery stosunków społecznych i gospodarczych nie regulowanych przepisami prawnymi. Ocena, czy konkretna osoba jest w stanie kierować swoim postępowaniem, może być oparta jedynie na opinii biegłych lekarzy psychiatrów.
Czynność prawna dokonana przez osobę, która nie ma zdolności do czynności prawnych, jest nieważna.
Każdy z małżonków może żądać unieważnienia małżeństwa z powodu istnienia przeszkody ubezwłasnowolnienia całkowitego, szczególnie jeżeli została ona zatajona przez drugiego małżonka lub jego bliskich. Możliwość taka została wyłączona w sytuacji, kiedy ubezwłasnowolnienie całkowite zostało uchylone. W takim przypadku, nawet jeżeli w chwili zawierania małżeństwa drugi małżonek był ubezwłasnowolniony, to jeżeli w późniejszym okresie ubezwłasnowolnienie zostało uchylone – nie można unieważnić małżeństwa na tej podstawie.
Zobacz: Forum
Zobacz serwis: Zawarcie małżeństwa