Kodeks karny w artykule 206 stanowi, że kto zawiera małżeństwo, pomimo że pozostaje w związku małżeńskim podlega karze. Kodeks wskazuje, że osoba taka może być ukarana grzywną, karą ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności do lat 2. Ochronie w tym wypadku podlega rodzina tworzona wskutek wstąpienia w związek małżeński.
Małżeństwo monogamiczne jest nie tylko ustawową formą zawierania związku między kobietą i mężczyzną, ale także tradycją kulturową.
Aby w ogóle mówić o przeszkodzie bigamii, pierwsze małżeństwo musi być ważne. Małżeństwo ważne to takie, które nie zostało rozwiązane przez rozwód, unieważnienie, albo nie ustało przez śmierci małżonka. Osoby, które pozostają w separacji prawnej także nie mogą zawrzeć nowego ważnego związku małżeńskiego.
Warunki unieważnienia małżeństwa
Unieważnienia małżeństwa z powodu pozostawania jednego z małżonków w innym ważnym związku małżeńskim może żądać każdy kto ma w tym interes prawny. Jest to pierwsza przeszkoda małżeńska, gdzie krąg podmiotów mogących żądać unieważnienia nie został ograniczony tylko do małżonków.
Co do zasady nie można żądać unieważnienia małżeństwa z powodu pozostawania przez jednego z małżonków w poprzednio zawartym związku małżeńskim, jeżeli poprzednie małżeństwo ustało lub zostało unieważnione. A zatem, nawet jeżeli w chwili zawierania małżeństwa przestępstwo bigamii zostało popełnione, to nie można unieważnić takiego małżeństwa jeżeli pierwsze już de facto nie istnieje. Wyjątkiem od tej zasady jest śmierć osoby, która dopuściła się bigamii. Jeżeli pierwsze małżeństwo ustało z uwagi na śmierć małżonka, który następnie dopuścił się bigamii, to wtedy można żądać unieważnienia.
Zobacz także: Skutki unieważnienia małżeństwa cywilnego
Masz pytanie? Zadaj je na naszym Forum