Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że nie mogą zawrzeć ze sobą małżeństwa krewni w linii prostej, rodzeństwo ani powinowaci w linii prostej. Aby zrozumieć sens tej przeszkody należy wyjaśnić sobie kilka podstawowych pojęć.
Po pierwsze zatem, krewnymi w linii prostej są osoby pochodzące jedna od drugiej. Rozróżnia się tu linię wstępnych, czyli rodziców, dziadków itd. oraz linię zstępnych, czyli dzieci, wnuków, prawnuków itd. Obliczanie stopni pokrewieństwa w tej linii polega na liczeniu liczby urodzin. Ojciec i syn są zatem spokrewnieni w I stopniu linii prostej itd. Zakaz zawierania małżeństwa w linii prostej obejmuje wszystkich krewnych w linii prostej, bez względu na stopień.
Natomiast powinowactwo to stosunek prawny łączący jednego małżonka z krewnymi małżonka drugiego z zastrzeżeniem, że nie są to więzy krwi. Linię i stopień powinowactwa określa się tak samo jak w przypadku pokrewieństwa, a zatem małżonek i dziecko drugiego małżonka to powinowactwo I stopnia.
Polskie prawo dopuszcza wyjątek w przypadku powinowactwa, mianowicie z ważnych powodów sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa między powinowatymi. Zezwolenie takie udzielane jest na wniosek osoby zainteresowanej i zamieszcza się w nim dane osoby, z którą małżeństwo ma być zawarte.
Kto może żądać unieważnienia
Unieważnienia małżeństwa z powodu pokrewieństwa między małżonkami może żądać każdy kto ma w tym interes prawny. Może to być także osoba zupełnie obca, która ma powód aby unieważnienia żądać. W przypadku powinowactwa krąg ten został zawężony i w wnioskiem takim mogą wystąpić tylko małżonkowie.
Zadaj pytanie: Forum
Zobacz również: Skutki unieważnienia małżeństwa cywilnego