Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika to odstępstwo od podstawowej zasady, że oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński musi być złożone osobiście. Na podstawie zezwolenia sądu oświadczenie może być złożone przez pełnomocnika. Czynność pełnomocnika polega na tym, że składa on odpowiednie oświadczenie w imieniu osoby zawierającej małżeństwo. Do zawarcia takiego małżeństwa potrzebne jest zezwolenie sądu i muszą wystąpić szczególne okoliczności.
Do zawarcia małżeństwa przez pełnomocnika konieczne jest pełnomocnictwo udzielone w formie pisemnej z podpisem urzędowo poświadczonym. A zatem podpis musi być poświadczony przez notariusza. Jest to pełnomocnictwo szczególne, obejmujące swym zakresem tylko czynność złożenia oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński, a zatem taki pełnomocnik nie będzie mógł np. złożyć oświadczenia o nazwisku wspólnych dzieci – do tego potrzebne będzie kolejne pełnomocnictwo.
Zobacz również: Zawarcie małżeństwa
Pełnomocnictwo musi wymieniać osobę, z którą małżeństwo ma być zawarte.
Niedopuszczalne jest zawarcie małżeństwa w formie złożenia oświadczeń przez pełnomocników obojga małżonków.
Małżeństwo zawarte przez pełnomocnika może być skutecznie unieważnione, jeżeli:
- brak było zezwolenia sądu na złożenie oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński przez pełnomocnika,
- pełnomocnictwo było nieważne (pełnomocnictwo będzie nieważne, jeżeli nie zostanie zachowana jego forma - o czym wyżej),
- pełnomocnictwo zostało skutecznie odwołane.
Nie można z tego powodu żądać unieważnienia małżeństwa, jeżeli małżonkowie podjęli wspólne pożycie.
Zadaj pytanie: Forum