Choroba psychiczna powodem unieważnienia małżeństwa
REKLAMA
REKLAMA
Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej może nastąpić wtedy, gdy istnienie tej choroby stwierdzono w dacie zawarcia związku małżeńskiego.
REKLAMA
Powstanie choroby małżeńskiej już po zawarciu małżeństwa nie wystarczy, aby je unieważnić.
Choroba psychiczna może być powodem unieważnienia, gdy w chwili samego zawarcia małżeństwa małżonek działał z dostatecznym rozeznaniem (np. znajdując się w okresie tzw. remisji). Ten przejściowy okres nie przesądzi o oddaleniu powództwa, jeśli objawy choroby stwierdzono wcześniej, a po zawarciu małżeństwa nastąpiły nawroty choroby.
Nie każda choroba psychiczna przyczyną unieważnienia
REKLAMA
Nie każda choroba jest podstawą do unieważnienia małżeństwa. Nawet jeśli choroba nie ustała sąd nie musi uwzględnić żądania jeśli stwierdzi, że stan zdrowia lub umysłu małżonka nie zagraża małżeństwu i ani zdrowiu przyszłego potomstwa.
Co prawda przepisy stanowią, że te powody są podstawą do uzyskania zezwolenia przed zawarciem małżeństwa. Praktyka sądowa wykazała, że w toku procesu o jego unieważnienie również bierze się pod uwagę te okoliczności.
Sąd oddali powództwo o unieważnienie zwłaszcza wtedy, gdy choroba psychiczna przez wiele lat nie przeszkadzała w prawidłowym funkcjonowaniu małżeństwa, a opinia lekarska potwierdzi, że pozwany/a jest w stanie wypełniać funkcje rodzicielskie.
Sąd weźmie pod uwagę zdrowie przyszłego potomstwa – rozważy, czy istnieje ryzyko przekazania choroby psychicznej ewentualnemu potomstwu, a także czy pozwany jest w stanie wykonywać władzę rodzicielską.
Choroba psychiczna musi być stwierdzone przez biegłego psychiatrę.
Ustanie choroby
Mimo stwierdzenia choroby psychicznej w momencie zawarcia małżeństwa, nie można go unieważnić gdy po ślubie choroba ustała.
Nie wolno zapominać, że jeśli chory psychicznie jest ubezwłasnowolniony (ale tylko całkowicie) małżeństwo zawsze podlega unieważnieniu.
Jeśli sąd nie chce uwzględnić żądania unieważnienia małżeństwa, można wnosić o ubezwłasnowolnienie małżonka w innym postępowaniu.
Zadaj pytanie: Forum
Zobacz również: Zawarcie małżeństwa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat