Unieważnienie małżeństwa z powodu bigamii
REKLAMA
REKLAMA
Kto może żądać unieważnienia małżeństwa?
Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi (art. 13 § 2 kro), iż z żądaniem może wystąpić każdy kto ma w tym interes prawny, a także prokurator, na podstawie ogólnej legitymacji do wytaczania powództwa o unieważnienie małżeństwa (art. 22 kro).
REKLAMA
Kogo należy pozwać chcąc unieważnić małżeństwo-legitymacja bierna
W przypadku żądania unieważnienia małżeństwa z powodu bigamii pozew należy skierować przeciwko obu małżonkom. Błąd w tym zakresie będzie skutkował odrzuceniem pozwu.
Polecamy: Pracujący rodzic. Wiesz, co Ci się należy! Poznaj swoje prawa nr 2
Dowody w sprawie o unieważnienie z powodu bigamii
Podstawowym i najważniejszym dowodem jest dokument potwierdzający istnienie małżeństwa zawartego wcześniej. Zeznania świadków czy stron nie mają w procesie o unieważnienie małżeństwa takiej mocy jak dowód z dokumentu.
Konwalidacja małżeństwa bigamicznego
Jeśli w małżeństwo zawarte wcześniej ustanie, lub zostanie unieważnione brak będzie podstaw do ustalenia bigamii. Oznacza to, iż byt małżeństwa bigamicznego jest ściśle uzależniony od poprzednio zawartego związku małżeńskiego. Podstawy do unieważnienia istnieją tylko w trakcie trwania poprzedniego związku małżeńskiego.
Moment, w którym ustaje lub zostaje unieważnione wcześniejsze małżeństwo to także chwila, w której małżeństwo (dotychczas bigamiczne) uzyskuje ochronę prawną.
Skazujący wyrok karny w sprawie za bigamię
Sąd orzekający w sprawie unieważnienia małżeństwa nie jest związany ustaleniami poczynionymi w sprawie karnej. Ustalenia sądu karnego nie obligują sądu cywilnego do unieważnienia, ustalenia nieistnienia bądź rozwiązania przez rozwód małżeństwa.
Jak wygląda sytuacja w przypadku trwania dwóch procesów: o rozwód wcześniej zawartego małżeństwa i unieważnienie małżeństwa z powodu bigamii?
W takich okolicznościach postępowanie o unieważnienie małżeństwa z powodu bigamii jest ściśle uzależnione od wyniku sprawy o rozwód. Jeśli bowiem sprawa o rozwód zakończy się rozwiązaniem małżeństwa, to sprawa o unieważnienie z powodu bigamii staje się bezprzedmiotowa, z uwagi na ustanie wcześniej zawartego małżeństwa.
Śmierć bigamisty
Małżeństwo bigamiczne zostanie unieważnione także w przypadku, gdy poprzednio zawarte małżeństwo ustanie z uwagi na śmierć małżonka (bigamisty).
Małżeństwo bigamiczne może zostać także unieważnione w przypadku śmierci obu małżonków pozostających w bigamii. Wtedy powództwo wytacza osoba, która ma w tym interes prawny, bądź prokurator przeciwko kuratorom wyznaczonym dla każdego ze zmarłych małżonków.
Podstawa prawna:
Kwestię unieważnienia reguluje art. 13 kro, który stanowi:
§ 1. Nie może zawrzeć małżeństwa, kto już pozostaje w związku małżeńskim.
§ 2. Unieważnienia małżeństwa z powodu pozostawania przez jednego z małżonków w poprzednio zawartym związku małżeńskim może żądać każdy, kto ma w tym interes prawny.
§ 3. Nie można unieważnić małżeństwa z powodu pozostawania przez jednego z małżonków w poprzednio zawartym związku małżeńskim, jeżeli poprzednie małżeństwo ustało lub zostało unieważnione, chyba że ustanie tego małżeństwa nastąpiło przez śmierć osoby, która zawarła ponowne małżeństwo pozostając w poprzednio zawartym związku małżeńskim.
Polecamy serwis: Małżeństwo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat