Strony, świadkowie i dokumenty w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Magdalena Wojdała
rozwiń więcej
unieważnienie małżeństwa
Najczęściej spotykanymi dowodami w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa są oświadczenia stron, przesłuchanie świadków oraz dowód z dokumentów. Czym charakteryzują się wspomniane środki dowodowe?

Oświadczenia stron

Celem przesłuchania stron jest wszechstronne wyjaśnienie kwestii spornych oraz ustalenie prawdy przez ustalenie faktów. Poprzez oświadczenia stron należy rozumieć(…)wszystkie zeznania czy też odpowiedzi udzielane przez strony procesu w czasie jego trwania, które mogą posiadać moc dowodową.

Strony najlepiej znają prawdę o dowodzonych faktach, jednak są one zainteresowane osobiście wynikiem dowodzenia, w związku z czym może być im trudniej zachować obiektywizm wobec sprawy. Strony należy przesłuchiwać pojedynczo i oddzielnie.

W sprawach małżeńskich jako pierwsza przesłuchiwana jest strona powodowa. Po przesłuchaniu jednej ze stron sędzia może zaproponować, aby przedstawiła ona pytania, które należałoby zadać drugiej stronie. Mają one dotyczyć faktów istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy. Na zadawane przez sędziego pytania strony mają obowiązek odpowiadać zgodnie z prawdą. Wzmocnieniu obowiązku mówienia prawdy służy przysięga.

Każde oświadczenie strony będzie pozbawione mocy dowodowej, jeżeli zostało dokonane pod wpływem błędu faktycznego, wymuszone użyciem siły lub spowodowane ciężką bojaźnią. Innymi słowy, aby środek dowodowy z oświadczeń stron posiadał moc dowodową musi być rozważny i dobrowolny, czyli pozbawiony przymusu fizycznego i ciężkiej bojaźni.

Zobacz: Dowody w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Przesłuchanie świadków

W znaczeniu procesowym świadkiem jest osoba, która nie jest stroną sporu i może dostarczyć sędziemu obiektywnych informacji o faktach lub okolicznościach mogących mieć wpływ na rozstrzygnięcie sprawy. Świadek przedstawia informacje, stanowiące treść jego spostrzeżeń. Ma on stwierdzać, bądź zaprzeczać, istnieniu określonych faktów. Istotne znaczenie dla sędziego ma osobowość świadka, wiarygodność, jego spostrzeżenia i zeznania.

Zobacz: Alkoholizm jako przyczyna nieważności małżeństwa

Dowód z dokumentów

Dokument jest to, w rozumieniu prawa procesowego, przedmiot pokryty pismem, stanowiący uzewnętrznienie jakiejś myśli czy źródło informacji, przedmiot pokryty pismem, które z kolei jest wyrazem czyjejś myśli, oświadczenia czy wydarzenia. W szerokim znaczeniu dokumentami są wszelkie nośniki informacji, a więc wszystko co służy do powzięcia informacji o jakimś fakcie. Mogą to zatem być też fotografie, taśmy magnetofonowe, plany, rysunki, pieczęcie, obrazy, monety czy treści nagrane na dyskach komputerowych.

W sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa wykorzystuje się odpis pozwu o rozwód oraz odpis wyroku rozwodowego. Czasem też strony dołączają dokumenty z procesów karnych dotyczących małżonków. Dokumenty te mają dla trybunałów kościelnych dużą wartość. Mogą być w różnych kwestiach jedynym źródłem informacji. Akta te są dla sądu kościelnego dokumentami urzędowymi państwowymi. Sędziego obowiązuje przy ich ocenia zasada legalnej oceny środka dowodowego.

Przedłożyć w sądzie można bądź dokument oryginalny, bądź też w uwierzytelnionym odpisie. Za oryginalny uważa się taki dokument, który został własnoręcznie podpisany przez wystawcę. Należy je złożyć w sądzie by sędzia i druga strona mogli się z nimi zapoznać. W przypadku dokumentu uszkodzonego, wytartego, poprawionego, czy też dotkniętego inną wadą, decyzja o jego dopuszczeniu, należy do sędziego.

Powyższe środki mogą być – na opisanych zasadach – stosowane w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

Zobacz: Unieważnienie małżeństwa: przyczyny

Prawo
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu
17 lip 2024

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?
17 lip 2024

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór
16 lip 2024

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
16 lip 2024

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki
16 lip 2024

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Złóż wniosek do ZUS o wyższą emeryturę
17 lip 2024

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...