REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Strony, świadkowie i dokumenty w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Magdalena Wojdała
unieważnienie małżeństwa
unieważnienie małżeństwa

REKLAMA

REKLAMA

Najczęściej spotykanymi dowodami w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa są oświadczenia stron, przesłuchanie świadków oraz dowód z dokumentów. Czym charakteryzują się wspomniane środki dowodowe?

Oświadczenia stron

Celem przesłuchania stron jest wszechstronne wyjaśnienie kwestii spornych oraz ustalenie prawdy przez ustalenie faktów. Poprzez oświadczenia stron należy rozumieć(…)wszystkie zeznania czy też odpowiedzi udzielane przez strony procesu w czasie jego trwania, które mogą posiadać moc dowodową.

REKLAMA

Strony najlepiej znają prawdę o dowodzonych faktach, jednak są one zainteresowane osobiście wynikiem dowodzenia, w związku z czym może być im trudniej zachować obiektywizm wobec sprawy. Strony należy przesłuchiwać pojedynczo i oddzielnie.

REKLAMA

W sprawach małżeńskich jako pierwsza przesłuchiwana jest strona powodowa. Po przesłuchaniu jednej ze stron sędzia może zaproponować, aby przedstawiła ona pytania, które należałoby zadać drugiej stronie. Mają one dotyczyć faktów istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy. Na zadawane przez sędziego pytania strony mają obowiązek odpowiadać zgodnie z prawdą. Wzmocnieniu obowiązku mówienia prawdy służy przysięga.

Każde oświadczenie strony będzie pozbawione mocy dowodowej, jeżeli zostało dokonane pod wpływem błędu faktycznego, wymuszone użyciem siły lub spowodowane ciężką bojaźnią. Innymi słowy, aby środek dowodowy z oświadczeń stron posiadał moc dowodową musi być rozważny i dobrowolny, czyli pozbawiony przymusu fizycznego i ciężkiej bojaźni.

Zobacz: Dowody w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przesłuchanie świadków

W znaczeniu procesowym świadkiem jest osoba, która nie jest stroną sporu i może dostarczyć sędziemu obiektywnych informacji o faktach lub okolicznościach mogących mieć wpływ na rozstrzygnięcie sprawy. Świadek przedstawia informacje, stanowiące treść jego spostrzeżeń. Ma on stwierdzać, bądź zaprzeczać, istnieniu określonych faktów. Istotne znaczenie dla sędziego ma osobowość świadka, wiarygodność, jego spostrzeżenia i zeznania.

Zobacz: Alkoholizm jako przyczyna nieważności małżeństwa

Dowód z dokumentów

REKLAMA

Dokument jest to, w rozumieniu prawa procesowego, przedmiot pokryty pismem, stanowiący uzewnętrznienie jakiejś myśli czy źródło informacji, przedmiot pokryty pismem, które z kolei jest wyrazem czyjejś myśli, oświadczenia czy wydarzenia. W szerokim znaczeniu dokumentami są wszelkie nośniki informacji, a więc wszystko co służy do powzięcia informacji o jakimś fakcie. Mogą to zatem być też fotografie, taśmy magnetofonowe, plany, rysunki, pieczęcie, obrazy, monety czy treści nagrane na dyskach komputerowych.

W sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa wykorzystuje się odpis pozwu o rozwód oraz odpis wyroku rozwodowego. Czasem też strony dołączają dokumenty z procesów karnych dotyczących małżonków. Dokumenty te mają dla trybunałów kościelnych dużą wartość. Mogą być w różnych kwestiach jedynym źródłem informacji. Akta te są dla sądu kościelnego dokumentami urzędowymi państwowymi. Sędziego obowiązuje przy ich ocenia zasada legalnej oceny środka dowodowego.

Przedłożyć w sądzie można bądź dokument oryginalny, bądź też w uwierzytelnionym odpisie. Za oryginalny uważa się taki dokument, który został własnoręcznie podpisany przez wystawcę. Należy je złożyć w sądzie by sędzia i druga strona mogli się z nimi zapoznać. W przypadku dokumentu uszkodzonego, wytartego, poprawionego, czy też dotkniętego inną wadą, decyzja o jego dopuszczeniu, należy do sędziego.

Powyższe środki mogą być – na opisanych zasadach – stosowane w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

Zobacz: Unieważnienie małżeństwa: przyczyny

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
800 plus w 2025 i 2026 r. - termin na wniosek do ZUS

800 plus w 2025 i 2026 r. - nowy okres świadczeniowy rozpoczyna się 1 czerwca. Kiedy najlepiej złożyć elektroniczny wniosek do ZUS? Termin zapewniający ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego niedługo mija.

Żołnierze do premiera: Mamy prawo do drugiej emerytury obok tej mundurowej. Każdy z nas ma na koncie w FUS składki powiększane corocznie o wskaźnik waloryzacji

Mundurowi, którzy rozpoczęli służbę przed 1999 r. nie mają prawa - nawet w przypadku 25 lat pracy cywilnej i odprowadzania składek z tego tytuł do ZUS - do emerytury cywilnej pobieranej obok mundurowej. Inną sytuację prawną mają mundurowi, którzy rozpoczęli służbę po 1999 r. - mają prawo do drugiej emerytury z tytułu składek wypracowanych z pracy w cywilu po zakończeniu służby. W grudniu 2024 r. żołnierze wysłali w tej sprawie list do premiera D. Tuska.

Nie będzie zakazu używania kominków. Na pewno? MKiŚ odpowiada na kontrowersje dotyczące programu Czyste Powietrze

Nowe zasady programu „Czyste Powietrze”, które mają na celu poprawę jakości powietrza i zwiększenie efektywności energetycznej budynków, wzbudzają kontrowersje. Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w tym kwestie dotyczące kominków i źródeł ciepła, stały się przedmiotem gorącej dyskusji. W odpowiedzi na te kontrowersje, minister Krzysztof Bolesta zapewnia, że nie wprowadzi się zakazu używania kominków, a zmiany w regulaminie są wynikiem szerokich konsultacji społecznych i ekspertów. Problemem pozostaje jednak interpretacja zapisów przez urzędników, co budzi obawy o przyszłość bezpieczeństwa energetycznego Polaków.

Banki likwidują bankomaty. Czy koniec gotówki staje się faktem na naszych oczach?

Banki zaczynają likwidować bankomaty. To zaś rodzi sprzeciw społeczeństwa i niepokoi Rzecznika Praw Obywatelskich, który zwraca uwagę na ryzyko wykluczenia finansowego. Może to wpłynąć szczególnie na osoby starsze i mieszkańców wsi – ale nie tylko. Jakie jeszcze konsekwencje rodzi dalsze ograniczanie gotówki, które postępuje już od pewnego czasu?

REKLAMA

Podatek migracyjny: Czy Polska go zapłaci? 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę

Pakt migracyjny Unii Europejskiej, który wejdzie w życie w 2026 roku, nakłada na państwa członkowskie obowiązek przyjmowania migrantów lub płacenia tzw. „podatku migracyjnego” w wysokości 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Polska, pomimo apeli Brukseli, konsekwentnie odmawia implementacji tych przepisów, co może doprowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i politycznych. Jakie będą efekty tego stanowiska?

Nie każda wdowa z rentą rodzinną dostanie rentę wdowią. Dlaczego? ZUS: tak jest w przepisach

Renta wdowia to możliwość pobierania dwóch świadczeń jednocześnie, przykładowo emerytury oraz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Korzystniejsze świadczenie ZUS wypłaci od lipca 2025 r. pełnej wysokości, a drugie w wymiarze 15 proc. Okazuje się jednak, że nie każda wdowa i każdy wdowiec, którym ZUS wydał decyzję o przyznaniu renty rodzinnej „załapie się” na dobrodziejstwo wynikające z renty wdowiej.

Spokój na zawsze: Jak testament notarialny zapewnia Ci bezpieczeństwo?

Testament notarialny to jedna z najpewniejszych form wyrażenia swojej ostatniej woli. Dzięki sporządzeniu go przed notariuszem masz gwarancję, że dokument będzie zgodny z prawem, nie zostanie podważony, a Twoje decyzje dotyczące majątku zostaną zrealizowane bez problemów. Dowiedz się, dlaczego warto postawić na tę bezpieczną opcję i jakie korzyści niesie ze sobą testament sporządzony w obecności notariusza.

Najnowsze sondaże wyborcze 2025 [ZESTAWIENIE]

Najnowsze sondaże wyborcze z marca 2025 analizuje socjolog z UJ prof. Jarosław Flis. Jakie są tendencje dla każdego z kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r.? Oto zestawienie ostatnich sondaży CBOS, IBRiS, IPSOS, United Surveys, Pollster, Opinia24, SW Research. Jakie są uśrednione wyniki pierwszych 9 kandydatów na Prezydenta Polski?

REKLAMA

Jeden prawomocny i 14 nieprawomocnych wyroków. Spory z ZUS o ponowne przeliczenie emerytury, wyrównania i odsetki

Zestawienie i omówienie korzystnych wyroków sądów powszechnych w sprawach dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20, w tym jednego prawomocnego. Przeliczenie emerytur, wyrównania, odsetki z ZUS na rzecz emerytów. Jakie są realia w sądach okręgowych i apelacyjnych.

Sąd: Ponowne przeliczanie emerytur dotyczy ostatnich 12 lat. Naruszanie Konstytucji od 2013 r.

W 2005 r. przeszłam na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat. W 2010 r gdy skończyłam 60 lat co prawda miałam jakieś przeliczenie na którym zyskałam brutto 249,88. Następnie w 2016r znów miałam przeliczenie i to zyskałam 78,53 brutto. W obecnej chwili mam 75 lat. Czy mogę ubiegać się o ponowne przeliczenie na podstawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z czerwca 2024 r.?

REKLAMA