Unieważnienie małżeństwa – kiedy możliwe

Skutkiem unieważnienia małżeństwa jest to, że uważa się je za nieistniejące.
Prawo wymienia przeszkody, które uniemożliwiają zawarcie małżeństwa w pewnych okolicznościach lub przez pewne osoby. Jeżeli mimo istnienia takich przeszkód małżeństwo zostaje zawarte, wówczas można żądać jego unieważnienia.

Wiek

Związku małżeńskiego nie może mężczyzna. Który nie ukończył lat osiemnastu.

Kobieta, która ukończyła lat szesnaście, a nie ukończyła lat osiemnastu, może zawrzeć związek małżeński, jeżeli wcześniej uzyska zezwolenie sądu opiekuńczego.

Unieważnienia małżeństwa z powodu braku wieku mogą żądać małżonkowie.

Mąż nie może żądać unieważnienia małżeństwa z powodu braku przepisanego wieku, jeżeli kobieta zaszła w ciążę.

Również po osiągnięciu odpowiedniego wieku nie można żądać unieważnienia małżeństwa.

Choroba psychiczna, niedorozwój umysłowy i ubezwłasnowolnienie

Niedorozwój umysłowy i choroba psychiczna powodują, że osoba nimi dotknięta nie może zawrzeć związku małżeńskiego. Jednak w przypadku, gdy stan zdrowia takiej osoby lub stan jej umysłu nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa chory może uzyskać zgodę sądu na zawarcie małżeństwa.

Nie może uzyskać zgody sądu na zawarcie małżeństwa osoba ubezwłasnowolniona całkowicie.

Unieważnienia małżeństwa zawartego pomimo choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego lub ubezwłasnowolnienia może żądać mąż lub żona.

Pokrewieństwo

Pokrewieństwo i powinowactwo w linii prostej stanowią przeszkodę do zawarcia małżeństwa. Nie mogą ze sobą zawrzeć związku małżeńskiego:

  • krewni w linii prostej (dzieci, rodzice, dziadkowie);
  • rodzeństwo;
  • powinowaci w linii prostej (zięć – teściowa, synowa –teść, pasierb-macocha, ojczym - pasierbica).

Pozew o unieważnienie takiego małżeństwa może złożyć osoba, która ma w tym interes prawny (np. rodzice).

Nie mogą wstąpić w związek małżeński również adoptujący i adoptowany. Unieważnienia małżeństwa z powodu stosunku przysposobienia mogą żądać małżonkowie.

Zobacz również: Jak wnieść powództwo o unieważnienie małżeństwa

Błąd, groźba, stan wyłączający świadome wyrażenie woli

Można unieważnić małżeństwo zawarte przez osobę, która zawarła związek małżeński:

  • pod wpływem błędu co do tożsamości drugiej strony;
  • pod wpływem bezprawnej groźby;
  • w stanie wyłączającym świadome wyrażenie woli – np. w stanie po zażyciu narkotyków

Unieważnienia małżeństwa może żądać osoba, która znajdował się pod wpływem błędu, groźby lub zawierała małżeństwo, będąc w stanie wyłączającym świadome wyrażenie woli.

Bigamia

Osoba, która już pozostaje w związku małżeńskim nie może zawrzeć innego małżeństwa. Jest to przestępstwo bigamii określone w prawie karnym. Na gruncie prawa cywilnego zaś bigamia skutkuje tym, że, można domagać się unieważnienia związku małżeńskiego zawartego przez osobę zamężną czy żonatą.

Pozew składa osoba, która ma interes prawny, może to być na przykład osoba, która pozostaje w ważnie zawartym związku małżeńskim z tą, która po raz kolejny zawiera małżeństwo z kimś innym.

Pełnomocnictwo

Pozew o unieważnienie małżeństwa może wnieść również ten małżonek, który zawarł małżeństwo przez swojego pełnomocnika, a ten wcale nie był umocowany do takiej czynności lub do zawarcia małżeństwa w takiej formie zabrakło zgody sądu.

Nie można żądać unieważnienia małżeństwa zawartego przez pełnomocnika, jeżeli małżonkowie podjęli wspólne pożycie.

Skutkiem unieważnienia małżeństwa jest to, że uważa się je za nieistniejące.

Zobacz również serwis: Małżeństwo

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...