Główne obowiązki małżeńskie możemy co do zasady podzielić na następujące grupy:
- W małżeństwie obowiązuje równouprawnienie,
- Obowiązek wspólnego pożycia,
- Obowiązek wzajemnej pomocy,
- Obowiązek dochowania wierności,
- Obowiązek współdziałania dla dobra rodziny.
Równouprawnienie małżonków wynika przede wszystkim z Konstytucji, lecz jego konkretyzacja zawarta jest właśnie w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Oznacza to między innymi, że w małżeństwie nie powinno być sztucznego podziału na obowiązki typowo „kobiece”, takie jak gotowanie, pranie i sprzątanie, i obowiązki typowo „męskie” czyli kariera zawodowa. Każdy z małżonków ma prawo realizować się w taki sposób, jaki najbardziej mu odpowiada i nie musi przyjmować z góry ustalonej roli.
Jednym z podstawowych obowiązków wymienionych przez kodeks jest obowiązek wspólnego pożycia rozumiany jako wspólnota duchowa, fizyczna i gospodarcza jaką małżonkowie tworzą przez zawarcie małżeństwa. Polega ona przede wszystkim na wzajemnym pozytywnym stosunku uczuciowym małżonków, szacunku, zaufaniu, szczerości, lojalności, wyrozumiałości, respektowaniu osobistych właściwości współmałżonka, uwzględnianiu jego osobistych potrzeb oraz gotowości do ustępstw i kompromisów.
Zobacz również: Prawa i obowiązki małżonków
Wzajemna pomoc dotyczy zarówno zwykłych czynności w gospodarstwie domowym, jak i pomocy w sytuacjach wyjątkowych, np. w razie choroby. Pomoc może przybrać postać - w zależności od okoliczności - bądź świadczenia pieniężnego, bądź osobistego.
Współdziałanie dla dobra rodziny to współuczestniczenie małżonka w przedsięwzięciach współmałżonka lub wspieranie ich własnymi działaniami. Obejmuje ono wszystkie czynności, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania rodziny, w tym także dla właściwego wychowania dzieci.
Podstawa prawna: art. 23 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
Zobacz: Forum