Mąż – alkoholik – jak zmusić do leczenia
REKLAMA
REKLAMA
Sąd może zadecydować o podjęciu leczenia w zamkniętym zakładzie odwykowym.
REKLAMA
Najpierw – wniosek do gminy
Małżonek uzależnionego nie może sam złożyć wniosku do sądu.
Zobacz także: Gdy małżonkowie nie mogą się porozumieć
Najpierw musi zgłosić wniosek w gminie właściwej ze względu zamieszkanie lub pobyt uzależnionego małżonka.
Małżonek powinien go złożyć wraz z dokumentami, które wskazują na problem alkoholowy współmałżonka do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.
Gmina najpierw może wydać skierowanie na badanie przez biegłego. Od wyniku takiego badania zależy decyzja komisji co do wniesienia sprawy do sądu. W niektórych przypadkach lekarz wyda orzeczenie o leczeniu poza zakładem odwykowym.
Taki wniosek do sądu może także złożyć prokurator.
Nakaz leczenia w zakładzie zamkniętym wydaje sąd
O zastosowaniu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego orzeka sąd rejonowy właściwy według miejsca zamieszkania lub pobytu męża alkoholika. Jest to postępowanie nieprocesowe.
Do wniosku komisja dołącza zebraną dokumentację wraz z opinią biegłego, jeżeli badanie przez biegłego w ogóle zostało przeprowadzone. W razie gdy gmina nie skierowała uzależnionego na badania sąd zarządza powołanie biegłego.
Biegły może orzec o konieczności oddania danej osoby pod obserwację w zakładzie leczniczym na maksymalny czas 6 tygodni.
Gdy małżonek nie stawia się na rozprawę bez podania przyczyny lub uchyla się od poddania zarządzonemu badaniu albo obserwacji w zakładzie
leczniczym sąd może zarządzić przymusowe doprowadzenie przez policję.
Obowiązek poddania się leczeniu trwa tak długo, jak tego wymaga cel leczenia, nie dłużej jednak niż 2 lata od chwili uprawomocnienia się postanowienia.
Zobacz: Forum
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat