Prawa małżonka do mieszkania

Katarzyna Goździkowska
rozwiń więcej
Małżonek mimo rozdzielności majatkowej ma nadal prawo korzystania z mieszkania / Fotolia / Fotolia
Małżonek, nawet w razie rozdzielności majątkowej, ma gwarantowane przez przepisy prawo korzystania z mieszkania. W pewnych wypadkach jego prawo do mieszkania jest jeszcze szersze.Warto wiedzieć jak kształtuje się jego sytuacja mieszkaniowa.

Brak tytułu prawnego do mieszkaniaprawo korzystania

Jeżeli mieszkanie przysługuje tylko jednemu małżonkowi, drugi małżonek ma prawo stałego przebywania i korzystania z mieszkania . To samo dotyczy przedmiotów urządzenia domowego.

Prawo drugiego małżonka do lokum może być – prawem własności, spółdzielczym własnościowym lub lokatorskim prawem do lokalu, prawem wynikającym z umowy najmu , użyczenia, dożywocia, służebnością osobistą małżonka. Charakter tego prawa nie ma znaczenia dla możliwości korzystania z mieszkania przez współmałżonka.

To prawo nie oznacza, że małżonek staje się stroną stosunku prawnego, z którego wynikają prawa do mieszkania. Nie nabywa prawa do rozporządzenia nim i dokonywania czynności prawnych, do których uprawnia tytuł do lokum. Jest to prawo wyłącznie osobiste - nie wchodzi do jego majątku. Jego źródłem jest tylko zawarcie małżeństwa z małżonkiem uprawnionym do mieszkania.

Utrata prawa korzystania

Małżonek traci takie prawo w razie:

  • utraty prawa przez drugiego małżonka
  • rozwiązania małżeństwa przez rozwód i orzeczenie separacji
  • trwałego opuszczenia mieszkania powiązanego z zamiarem porzucenia rodziny, chyba że jest to spowodowane nagannym zachowaniem współmałżonka
  • korzysta z niego w sposób naganny, uniemożliwiający wspólne pożycie.

W tym ostatnim przypadku małżonek uprawniony do mieszkania może wystąpić do sądu z powództwem o nakazanie postępującemu nagannie małżonkowi opróżnienia mieszkania.

Należy rozróżnić sytuacje, gdy małżonek, mimo że nie uczestniczył w podpisaniu umowy nabywa tytuł do mieszkania, nie tylko gwarancję „korzystania z mieszkania”.

Przeanalizujmy różne sytuacje.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Najem

Jeżeli umowa najmu zostaje zawarta przez np. męża przed zawarciem małżeństwa , żona nie staje się po ślubie stroną tej umowy, ma tylko ustawowe prawo korzystania z tego mieszkania.

Natomiast, jeśli umowa najmu zostaje zawarta przez męża po ślubie , to niezależnie od ustroju majątkowego (rozdzielności czy wspólności majątkowej) żona staje się najemcą lokalu. Wówczas o uprawnieniach małżonków jako współnajemców nie będzie decydować treść umowy najmu, ale sam fakt zawarcia umowy w czasie trwania małżeństwa i jej cel, którym winno być zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych rodziny.

Spółdzielcze prawo do mieszkania

Podobnie jak w przypadku najmu, spółdzielcze prawo do mieszkania, nabyte w trakcie małżeństwa przysługuje małżonkom wspólnie. Z jednym wyjątkiem:

Jeśli małżonkowie podpisali intercyzę, prawo do mieszkania przysługuje temu małżonkowi, który je nabył.

Współmałżonek ma tylko roszczenie o wpisanie w poczet członków spółdzielni .

Gdy prawo do lokum nabył jeden małżonek przed zawarciem małżeństwa, współmałżonek może żądać, tak jak w poprzednim przykładzie, tylko przyjęcia do spółdzielni. Między nim a spółdzielnią mieszkaniową nie zachodzi jednak żaden stosunek prawny.

Mieszkanie własnościowe lub dom jednorodzinny

Mąż nabywa na własność dom lub mieszkanie przed zawarciem małżeństwa . Po zawarciu małżeństwa małżonka nie nabywa praw do nieruchomości.

Mąż nabywa nieruchomość w trakcie trwania małżeństwa . Jeżeli środki na zakup tej nieruchomości pochodzą z jego majątku osobistego i małżonek zawierając umowę z notariuszem to zaznaczył, nieruchomość nie zalicza się do majątku wspólnego i w razie podziału majątku żona nie nabywa żadnych praw. To samo ma miejsce gdy nieruchomość jest przedmiotem darowizny lub spadku dla drugiego małżonka i darczyńca (spadkodawca) nie zaznaczył, że nieruchomość wchodzi do majątku wspólnego małżonków. W innym przypadku nieruchomość należy do majątku wspólnego i małżonek w razie podziału może rościć sobie do niej prawa.

Nieruchomość nabyta za wynagrodzenie za pracę lub dochody z działalności zarobkowej małżonka wchodzi do majątku wspólnego.

Zobacz: Forum

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...