REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy drobne rozliczenia między małżonkami należy zgłaszać fiskusowi?

Katarzyna Goździkowska
Przy drobnych rozliczeniach rodzinnych lepiej nie fatygować fiskusa
Przy drobnych rozliczeniach rodzinnych lepiej nie fatygować fiskusa

REKLAMA

REKLAMA

Interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach przyprawiła o ból głowy nie tylko małżonków pozostających w ustroju rozdzielności majątkowej, ale także prawników. Trudno obronić twierdzenia fiskusa – zarówno w świetle prawa stanowionego jak i praw logiki – prowadzą do rozwiązań niepraktycznych i krzywdzących. Wniosek – nie należy fatygować fiskusa w razie drobnych rozliczeń rodzinnych.

Podpisałeś intercyzę, płać podatek

Izba uznała, że przy rozdzielności majątkowej środki pieniężne przekazywane z odrębnego majątku męża do majątku żony podlegają opodatkowaniu. Takie datki męża nie mogą być uznane za darowiznę między małżonkami (a wiec czynność zwolnioną od podatku),  gdyż mąż otrzymuje w zamian prawo do mieszkania w nieruchomości żony.

REKLAMA

Już na tym etapie interpretator popełnia błąd . Na pewno nie można traktować gotówki otrzymywanej przez żonę jako wynagrodzenie za mieszkanie w jej domu – małżonek ma bowiem prawo mieszkania zagwarantowane przez art. 281 kodeksu rodzinnego niezależnie od ustroju majątkowego (zobacz Prawo małżonka do mieszkania).

Co na to ustawa podatkowa?

W świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu nie podlegają świadczenia na zaspokojenie potrzeb rodziny, o których mowa w art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, objęte wspólnością majątkową małżeńską.

Sformułowanie użyte przez ustawodawcę jest co najmniej niejednoznaczne. Świadczenia jako takie nie mogą być objęte wspólnością małżeńską. Wspólnota może obejmować składniki majątku.

Niejasny zapis ustawowy Izba zinterpretowała na niekorzyść małżonków. Sam fakt pozostawania w rozdzielności miałby uzasadniać tezę, że każde świadczenie winno być zgłaszane fiskusowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Rozliczenia podatnika a fiskus

Niejasny przepis - problem w praktyce

Nie sposób nie dostrzec absurdu, do jakiego prowadzi taka interpretacja. W sytuacji, gdy dom należy do żony, a zamieszkuje go cała rodzina, żona otrzymująca od męża pieniądze na jego utrzymanie ponosiłaby niczym nieuzasadnione koszty.

Po pierwsze taki podatek trudno wyliczyć. Najpierw należałoby ustalić realne przysporzenie majątkowe – przychód - w tym miejscu narzuca się pytanie, czy taki przychód miałby charakter stały?

Po drugie trudno obliczyć koszty uzyskania takiego przychodu, niezbędne do określenia podstaw opodatkowania czyli dochodu.

REKLAMA

Taka interpretacja jest poza tym sprzeczna z zasadami, jakie przyświecały twórcom kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zaspokajanie zwykłych potrzeb rodziny nie polega na wymianie odpłatnych świadczeń między małżonkami. Idea pożycia małżeńskiego opiera się na wspólnocie i bezinteresowności, jeśli w grę wchodzi wzajemność – to tylko praw i obowiązków małżeńskich, a nie sformalizowanych rozliczeń.

Do tej pory sądy w podobnych sytuacjach nakazywały rezygnować z ustalania podatku. Należy mieć nadzieję, że niefortunna interpretacja zostanie zmieniona i kolejne Izby nie będą jej powielać.

Podstawa: Odpowiedź Izby Skarbowej w Katowicach z 29 kwietnia 2008 r. IBPB2/415-214/08/ASz

Podstawa prawna: Art. 2 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991. Dz.U. z 1991 r., nr 80, poz. 350

Zobacz: Forum

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA