REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy drobne rozliczenia między małżonkami należy zgłaszać fiskusowi?

Katarzyna Goździkowska
Przy drobnych rozliczeniach rodzinnych lepiej nie fatygować fiskusa
Przy drobnych rozliczeniach rodzinnych lepiej nie fatygować fiskusa

REKLAMA

REKLAMA

Interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach przyprawiła o ból głowy nie tylko małżonków pozostających w ustroju rozdzielności majątkowej, ale także prawników. Trudno obronić twierdzenia fiskusa – zarówno w świetle prawa stanowionego jak i praw logiki – prowadzą do rozwiązań niepraktycznych i krzywdzących. Wniosek – nie należy fatygować fiskusa w razie drobnych rozliczeń rodzinnych.

Podpisałeś intercyzę, płać podatek

Izba uznała, że przy rozdzielności majątkowej środki pieniężne przekazywane z odrębnego majątku męża do majątku żony podlegają opodatkowaniu. Takie datki męża nie mogą być uznane za darowiznę między małżonkami (a wiec czynność zwolnioną od podatku),  gdyż mąż otrzymuje w zamian prawo do mieszkania w nieruchomości żony.

REKLAMA

Już na tym etapie interpretator popełnia błąd . Na pewno nie można traktować gotówki otrzymywanej przez żonę jako wynagrodzenie za mieszkanie w jej domu – małżonek ma bowiem prawo mieszkania zagwarantowane przez art. 281 kodeksu rodzinnego niezależnie od ustroju majątkowego (zobacz Prawo małżonka do mieszkania).

Co na to ustawa podatkowa?

W świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu nie podlegają świadczenia na zaspokojenie potrzeb rodziny, o których mowa w art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, objęte wspólnością majątkową małżeńską.

Sformułowanie użyte przez ustawodawcę jest co najmniej niejednoznaczne. Świadczenia jako takie nie mogą być objęte wspólnością małżeńską. Wspólnota może obejmować składniki majątku.

Niejasny zapis ustawowy Izba zinterpretowała na niekorzyść małżonków. Sam fakt pozostawania w rozdzielności miałby uzasadniać tezę, że każde świadczenie winno być zgłaszane fiskusowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Rozliczenia podatnika a fiskus

Niejasny przepis - problem w praktyce

Nie sposób nie dostrzec absurdu, do jakiego prowadzi taka interpretacja. W sytuacji, gdy dom należy do żony, a zamieszkuje go cała rodzina, żona otrzymująca od męża pieniądze na jego utrzymanie ponosiłaby niczym nieuzasadnione koszty.

Po pierwsze taki podatek trudno wyliczyć. Najpierw należałoby ustalić realne przysporzenie majątkowe – przychód - w tym miejscu narzuca się pytanie, czy taki przychód miałby charakter stały?

Po drugie trudno obliczyć koszty uzyskania takiego przychodu, niezbędne do określenia podstaw opodatkowania czyli dochodu.

REKLAMA

Taka interpretacja jest poza tym sprzeczna z zasadami, jakie przyświecały twórcom kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zaspokajanie zwykłych potrzeb rodziny nie polega na wymianie odpłatnych świadczeń między małżonkami. Idea pożycia małżeńskiego opiera się na wspólnocie i bezinteresowności, jeśli w grę wchodzi wzajemność – to tylko praw i obowiązków małżeńskich, a nie sformalizowanych rozliczeń.

Do tej pory sądy w podobnych sytuacjach nakazywały rezygnować z ustalania podatku. Należy mieć nadzieję, że niefortunna interpretacja zostanie zmieniona i kolejne Izby nie będą jej powielać.

Podstawa: Odpowiedź Izby Skarbowej w Katowicach z 29 kwietnia 2008 r. IBPB2/415-214/08/ASz

Podstawa prawna: Art. 2 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991. Dz.U. z 1991 r., nr 80, poz. 350

Zobacz: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niegodny czy wydziedziczony? Prawo spadkowe po zmianach

Uznanie za niegodnego dziedziczenia i wydziedziczenie mają podobne skutki i zdarza się, że są mylone. Trzeba jednak wiedzieć, iż to odmienne instytucje prawa spadkowego. Czym się różnią? Jakie są aktualne przepisy?

Kolejny dzień dyrektorski dla pracowników. I 2 dni, 4 dni, 6 dni, 8 dni i 10 dni urlopu za staż pracy od 5 lat do 25 lat [projekt nowelizacji]

Rząd wzmacnia prestiż zawodu opiekunów w żłobkach. Projekt ustawy (a potem ustawa) przyzna im od 2 do 10 dni wolnego (dodatkowo do 20 albo 26 dni urlopu wypoczynkowego), a a także wolne od pracy w ramach 8 godzinnej delegacji albo dnia dyrektorskiego.

Nowe uprawnienia dla opiekunów w żłobkach i klubach dziecięcych. Rząd przyjął projekt ustawy

Będzie nowelizacja ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Opiekunowie w żłobkach i klubach dziecięcych otrzymają prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, zniżki na przejazdy kolejowe czy tzw. dnia dyrektorskiego. Zostaną także objęci ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych.

Wybierasz się w czasie ferii poza granice Polski? Złóż ten wniosek i dopełnij niezbędnych formalności. Bez tego możesz słono zapłacić

Jak pokryć koszty świadczeń zdrowotnych poza granicami Polski? Pamiętaj o złożeniu wniosku o wydanie karty EKUZ. Możesz go złożyć na kilka sposobów. Jednak i tak warto mieć rezerwowe środki finansowe.

REKLAMA

Renta socjalna 2025: ile wynosi i kto może ją uzyskać. Czy na rencie socjalnej można pracować?

Renta socjalna to świadczenie, którego przyznanie nie zależy od stażu pracy ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. ZUS odpowiada też na pytania ile wynosi obecnie renta socjalna w 2025 roku i czy pobierając to świadczenie można pracować?

31 stycznia 2025 roku. Co grozi za brak informacji o niewypłacaniu świadczenia urlopowego

Świadczenie urlopowe może być wypłacane przez pracodawców nietworzących zfśs i zatrudniających poniżej 50 pracowników. Pracodawca, który nie planuje wypłacać tego świadczenia, powinien przekazać o tym informację pracownikom. Jakie są konsekwencje braku takiej informacji?

Emerytury i renty z KRUS w 2025 r. Jakie zaliczki na podatek i składka zdrowotna? [przykłady, obliczenia]

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała w komunikacie, że od 1 stycznia 2025 r. nie uległy zmianie zasady i forma pobierania zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych i rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

400 zł na ucznia w wieku do 24 lat. Do kiedy wniosek w 2025 r.?

400 zł na ucznia w wieku do 24 lat. Do kiedy wniosek w 2025 r.? Zbliża się drugi semestr roku szkolnego 2024/2025. Warto już w tym momencie przypomnieć o ważnych terminach dotyczących złożenia wniosków na wyprawkę szkolną na rok szkolny 2025/2026.

REKLAMA

Renta i praca? Osoby niepełnosprawne proponują zmiany

Temat likwidacji progów dorabiania do rent dla osób z niepełnosprawnościami powraca od wielu lat. Na czym polega tzw. pułapka rentowa? Czy jest szansa na zmianę przepisów?

Przemoc ekonomiczna w Polsce. Jak ją rozpoznać? [PRZYKŁADY]

W Polsce coraz więcej mówi się o przemowy ekonomicznej, która zwykle dotyka kobiet. Czasami jest trudna do zauważenia. Trudność tę wzmacniają stereotypy. Jak ją rozpoznać? Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka? Psycholog podaje przykłady przemocy ekonomicznej i wskazuje dostępne formy pomocy.

REKLAMA