W czasie choroby męża żona może odbierać jego wynagrodzenie
REKLAMA
REKLAMA
Warto wiedzieć, że w razie przemijającej przeszkody małżonek może działać za drugiego bez pełnomocnictwa. Do przemijających przeszkód zalicza się wyjazd, chorobę, która nie ma przewlekłego charakteru.
REKLAMA
To uprawnienie dotyczy tylko małżonków, którzy pozostają we wspólnym pożyciu.
Bez pełnomocnictwa
Takie uprawnienie obejmuje jednak tylko sprawy zwykłego zarządu . Prawo wprost stanowi, że małżonkowi wolno zwłaszcza pobierać przypadające mężowi czy żonie należności.
Do innych spraw zwykłego zarządu można zaliczyć: załatwianie formalności przed urzędami, dokonywanie wszelkich opłat, egzekwowanie obowiązków wynikających z już zawartych umów, załatwianie spraw przed sądami.
Małżonek nie będzie natomiast uprawniony do: zaciągania kredytu w imieniu współmałżonka, zawierania umów zakupu-sprzedaży przedmiotów o większej wartości.
Zobacz serwis: Prawa i obowiązki małżonków
Małżonek może się sprzeciwić
Małżonek może jednak sprzeciwić się czynnościom zwykłego zarządu dokonywanym w jego imieniu przez drugiego małżonka.
Osoby trzecie nie są związane takim sprzeciwem, jeśli o nim nie wiedzą. Prawo wymaga aby taki sprzeciw był zainteresowanemu wyraźnie zakomunikowany.
Najemca może wypłacić czynsz najmu za nieruchomość stanowiącą majątek odrębny męża jeżeli wynajmujący nie uprzedził go, że sprzeciwia się reprezentowaniu jego interesów przez małżonkę.
Zobacz: Forum
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA