REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zgoda małżonka czasem niezbędna

Przy niekórych czynnościach zgoda współmałżonka jest niezbędna
Przy niekórych czynnościach zgoda współmałżonka jest niezbędna

REKLAMA

REKLAMA

Prawo przewiduje obowiązek wyrażenia zgody na pewne czynności dokonane przez małżonka. Są to czynności zarządu majątkiem wspólnym np. wspólnym przedsiębiorstwem. Ograniczenie w zarządzaniu majątkiem dotyczy czynności, które mogą w rzeczywisty sposób wpłynąć na byt rodziny.

Zgoda jako warunek skuteczności

Kodeks rodzinny i opiekuńczy wymaga zgody drugiego małżonka do podjęcia przez współmałżonka czynności prawnej prowadzącej do:

REKLAMA

  • zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia lub wydzierżawienia przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego;.
  • zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków
  • zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia prawa rzeczowego, którego przedmiotem jest lokal lub budynek (np. zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu); 
  • darowizny z majątku wspólnego z wyjątkiem darowizn drobnych zwyczajowo przyjętych.

Zgoda jest niezbędna do ważności takiej czynności prawnej.

Warto zauważyć, że nabycia przedsiębiorstwa i budynku można dokonać bez zgody małżonka gdy jest nieodpłatne.

REKLAMA

Nabycie odpłatne jest czynnością zarządu majątkiem wspólnym tylko wtedy, gdy nastąpiło w zamian za fundusze wspólne. Uważa się, że odpłatne nabycie nieruchomości do majątku wspólnego ze środków z majątku osobistego nie wymaga zgody drugiego małżonka.

Małżonek nabywa nieruchomość, która ma służyć jako mieszkanie dla jego rodziny. Cenę nabycia opłaca z funduszy odziedziczonych po zmarłym rodzicu. W takim przypadku przyjmuje się, że nie zaciąga zobowiązania dotyczącego majątku wspólnego. Sprzedaż jest ważna i zgoda małżonka nie jest potrzebna. Małżonek odpowiada za zapłatę majątkiem osobistym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyrażenie zgody może nastąpić zarówno przed jak i po dokonaniu takiej czynności. W razie zawarcia umowy, kontrahent może wyznaczyć małżonkowi termin do jej zawarcia. Nie jest to jednak jego obowiązek. Może on równie dobrze zażądać zajęcia stanowiska bezzwłocznie, bądź w razie stwierdzenia, że czynność nie została potwierdzona przez małżonka, może odstąpić od umowy bez wyznaczania terminów.

Brak takiej zgody, w tym bezskuteczny upływ terminu do jej wyrażenia skutkuje nieważnością czynności prawnej od samego początku. Przyjmuje się, że taka czynność w ogóle nie została dokonana.

Do kiedy można wyrazić zgodę

REKLAMA

Do momentu wyrażenia zgody przyjmuje się, że czynność charakteryzuje bezskuteczność zawieszona. Zgodę można wyrazić nawet po ustaniu małżeństwa i wspólności majątkowej. Wszystko zależy od wierzyciela, który decyduje, kiedy wystąpić o takie potwierdzenie.

Gdy wierzyciel nie występuje o zgodę, małżonek kontrahent może przerwać ten stan niepewności, występując do sądu z wnioskiem o wyrażenie zgody przez sąd na dokonanie czynności. Sąd udzieli takiego zastępczego zezwolenia, gdy uzna, że wymaga tego dobro rodziny (też wtedy, gdy porozumienie z małżonkiem napotyka przeszkody trudne do przezwyciężenia).

Zgoda sądu ma takie skutki jak zgoda małżonka i otwiera wierzycielowi drogę do poszukiwania zaspokojenia z majątku wspólnego małżonków. 

Zgoda powinna być złożona w formie, jakiej prawo wymaga dla ważności potwierdzanej czynności prawnej. 

Zgoda na zbycie nieruchomości powinna być ujęta w formie aktu notarialnego.

Należy pamiętać, że stroną czynności jest tylko ten małżonek, który jej dokonał.

Wyrażenie zgody powoduje, że czynność taka jest skuteczna i prowadzi do powstania odpowiedzialności majątkowej obejmującej majątek osobisty małżonka-dłużnika i składniki majątku wspólnego.

Nie rozciąga się natomiast na majątek osobisty małżonka dłużnika.

Brak zgody nie zawsze wiąże wierzyciela

Rzeczy ruchome

Nabywca rzeczy ruchomej np. samochodu staje się jej właścicielem, gdy jest w dobrej wierze tzn. gdy nie miał możliwości dowiedzenia się, że małżonek działa wbrew woli współmałżonka.

Małżonek, który nie chce dopuścić do zrealizowania czynności musi taką wiedzą wykazać. Sama wiedza o pozostawaniu kontrahenta w związku małżeńskim może nie wystarczyć!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA