REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zgoda małżonka czasem niezbędna

Subskrybuj nas na Youtube
Przy niekórych czynnościach zgoda współmałżonka jest niezbędna
Przy niekórych czynnościach zgoda współmałżonka jest niezbędna

REKLAMA

REKLAMA

Prawo przewiduje obowiązek wyrażenia zgody na pewne czynności dokonane przez małżonka. Są to czynności zarządu majątkiem wspólnym np. wspólnym przedsiębiorstwem. Ograniczenie w zarządzaniu majątkiem dotyczy czynności, które mogą w rzeczywisty sposób wpłynąć na byt rodziny.

Zgoda jako warunek skuteczności

Kodeks rodzinny i opiekuńczy wymaga zgody drugiego małżonka do podjęcia przez współmałżonka czynności prawnej prowadzącej do:

REKLAMA

  • zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia lub wydzierżawienia przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego;.
  • zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków
  • zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia prawa rzeczowego, którego przedmiotem jest lokal lub budynek (np. zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu); 
  • darowizny z majątku wspólnego z wyjątkiem darowizn drobnych zwyczajowo przyjętych.

Zgoda jest niezbędna do ważności takiej czynności prawnej.

Warto zauważyć, że nabycia przedsiębiorstwa i budynku można dokonać bez zgody małżonka gdy jest nieodpłatne.

REKLAMA

Nabycie odpłatne jest czynnością zarządu majątkiem wspólnym tylko wtedy, gdy nastąpiło w zamian za fundusze wspólne. Uważa się, że odpłatne nabycie nieruchomości do majątku wspólnego ze środków z majątku osobistego nie wymaga zgody drugiego małżonka.

Małżonek nabywa nieruchomość, która ma służyć jako mieszkanie dla jego rodziny. Cenę nabycia opłaca z funduszy odziedziczonych po zmarłym rodzicu. W takim przypadku przyjmuje się, że nie zaciąga zobowiązania dotyczącego majątku wspólnego. Sprzedaż jest ważna i zgoda małżonka nie jest potrzebna. Małżonek odpowiada za zapłatę majątkiem osobistym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyrażenie zgody może nastąpić zarówno przed jak i po dokonaniu takiej czynności. W razie zawarcia umowy, kontrahent może wyznaczyć małżonkowi termin do jej zawarcia. Nie jest to jednak jego obowiązek. Może on równie dobrze zażądać zajęcia stanowiska bezzwłocznie, bądź w razie stwierdzenia, że czynność nie została potwierdzona przez małżonka, może odstąpić od umowy bez wyznaczania terminów.

Brak takiej zgody, w tym bezskuteczny upływ terminu do jej wyrażenia skutkuje nieważnością czynności prawnej od samego początku. Przyjmuje się, że taka czynność w ogóle nie została dokonana.

Do kiedy można wyrazić zgodę

REKLAMA

Do momentu wyrażenia zgody przyjmuje się, że czynność charakteryzuje bezskuteczność zawieszona. Zgodę można wyrazić nawet po ustaniu małżeństwa i wspólności majątkowej. Wszystko zależy od wierzyciela, który decyduje, kiedy wystąpić o takie potwierdzenie.

Gdy wierzyciel nie występuje o zgodę, małżonek kontrahent może przerwać ten stan niepewności, występując do sądu z wnioskiem o wyrażenie zgody przez sąd na dokonanie czynności. Sąd udzieli takiego zastępczego zezwolenia, gdy uzna, że wymaga tego dobro rodziny (też wtedy, gdy porozumienie z małżonkiem napotyka przeszkody trudne do przezwyciężenia).

Zgoda sądu ma takie skutki jak zgoda małżonka i otwiera wierzycielowi drogę do poszukiwania zaspokojenia z majątku wspólnego małżonków. 

Zgoda powinna być złożona w formie, jakiej prawo wymaga dla ważności potwierdzanej czynności prawnej. 

Zgoda na zbycie nieruchomości powinna być ujęta w formie aktu notarialnego.

Należy pamiętać, że stroną czynności jest tylko ten małżonek, który jej dokonał.

Wyrażenie zgody powoduje, że czynność taka jest skuteczna i prowadzi do powstania odpowiedzialności majątkowej obejmującej majątek osobisty małżonka-dłużnika i składniki majątku wspólnego.

Nie rozciąga się natomiast na majątek osobisty małżonka dłużnika.

Brak zgody nie zawsze wiąże wierzyciela

Rzeczy ruchome

Nabywca rzeczy ruchomej np. samochodu staje się jej właścicielem, gdy jest w dobrej wierze tzn. gdy nie miał możliwości dowiedzenia się, że małżonek działa wbrew woli współmałżonka.

Małżonek, który nie chce dopuścić do zrealizowania czynności musi taką wiedzą wykazać. Sama wiedza o pozostawaniu kontrahenta w związku małżeńskim może nie wystarczyć!

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

REKLAMA

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

REKLAMA

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

Suwałki przeciwko Centrum Integracji Cudzoziemców: Mieszkańcy protestują przeciw nielegalnej migracji

Mieszkańcy Suwałk wyrażają swój sprzeciw wobec pomysłu stworzenia w ich mieście Centrum Integracji Cudzoziemców. Organizowane są pikiety, zbierane są podpisy pod petycjami, a atmosfera w regionie staje się coraz bardziej napięta. W lutym również rada miejska w Suwałkach przegłosowała uchwałę sprzeciwiającą się tej inicjatywie.

REKLAMA