REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reprezentowanie małżonka w zarządzaniu jego majątkiem

Katarzyna Goździkowska
Małżonek może podejmować działania dotyczące majątku współmałżonka tylko w zakresie zwykłego zarządu
Małżonek może podejmować działania dotyczące majątku współmałżonka tylko w zakresie zwykłego zarządu

REKLAMA

REKLAMA

W czasie mojej kilkumiesięcznej choroby żona bez porozumienia ze mną zarządzała przedsiębiorstwem, które jest tylko moją własnością. Pobierała też dochody generowane z mojego majątku. Gdy wróciłem do zdrowia okazało się, że sytuacja finansowa przedsiębiorstwa znacznie się pogorszyła. Czy małżonka miała prawo objąć pieczę nad moim majątkiem, nie pytając mnie o zgodę na każde swoje działanie?

Wszystko zależy od tego, czy przeszkodę w postaci choroby uzna się za przeszkodę przemijającą czy przewlekłą.

REKLAMA

W pierwszym przypadku prawo wyraźnie stanowi, że małżonek może podejmować działania dotyczące majątku odrębnego drugiego małżonka w sprawach zwykłego zarządu. W drugim, może się okazać, że do takiej reprezentacji jest konieczne pełnomocnictwo.

Potrzebne pełnomocnictwo

Jeśli choroba, mimo że przemijająca ma przewlekły, długotrwały charakter uniemożliwiający małżonkowi zarządzanie swoimi sprawami, drugi małżonek nie może swobodnie podejmować nawet drobnych czynności.

Czy czynności takiego małżonka są skuteczne?

Taka czynność będzie skuteczna tylko wtedy, gdy drugi małżonek potwierdzi ją w wyznaczonym przez kontrahenta terminie. Jeśli mąż nie zamierza potwierdzać działań małżonka, taka czynność nie wywoła dla niego żadnych skutków.
To żona poniesie negatywne konsekwencje zawarcia umowy. Sąd może na nią nałożyć obowiązek zwrotu tego co otrzymano w wykonaniu umowy i naprawienia szkody poniesionej przez kontrahenta.

Odszkodowanie dla małżonka

Małżonek może żądać od żony odszkodowania dowodząc, ze działała bez zlecenia i dokonała zmian w majątku bez wyraźnej potrzeby lub korzyści dla małżonka. Wówczas żona jest obowiązana przywrócić stan poprzedni, a gdyby to nie było możliwe, naprawić szkodę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przemijająca przeszkoda

Gdy chorobę można uznać za „przemijającą” ( krótkotrwały charakter), małżonek ma prawo działać za współmałżonka bez pełnomocnictwa, ale tylko w sprawach zwykłego zarządu.

Tym samym, żona może dokonywać czynności polegających na bieżącym, codziennym zarządzie.

W omawianym przypadku należy najpierw odpowiedzieć na pytanie, jakie czynności doprowadziły do pogorszenia sytuacji finansowej przedsiębiorstwa ?

Należy pamiętać, że żona nie była uprawniona do podejmowania decyzji wpływających na byt przedsiębiorstwa - takich jak wyprzedaż części majątku lub nabycie przedmiotów o znacznej wartości. W razie przekroczenia przez nią swych uprawnień, czynności te będę oceniane według reguł działania bez pełnomocnictwa. 

Zobacz serwis: Prawa i obowiązki małżonków

Można pobierać należności małżonka

Pobieranie dochodów z działalności przedsiębiorstwa mieści się w granicach zwykłego zarządu majątkiem. Ta czynność jak i pozostałe czynności zwykłego zarządu są skuteczne.

Aby powstrzymać małżonka przed podejmowaniem nawet najdrobniejszych decyzji dotyczących majątku należy złożyć sprzeciw.

W wypadku czynności dwustronnych taki sprzeciw jest skuteczny pod warunkiem, ze dojdzie także do drugiej strony.

Zobacz: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA