Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, w sytuacji, gdy prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek ma prawo do korzystania z tego mieszania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. To samo dotyczy przedmiotów urządzenia domowego. Regulacja ta jest niezależna od tego, w jakim ustroju majątkowym pozostają małżonkowie.
Prawo do mieszkania - podstawa prawna
Prawo do mieszkania może przysługiwać jednemu z małżonków np. na podstawie prawa własności, umowy najmu lokalu, użyczenia, spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.
W przypadku, gdy małżonek, który jako jedyny jest najemcą mieszkania, nie wykonuje obowiązków wynikających ze stosunku najmu, drugiemu małżonkowi, poprzez spełnienie tych obowiązków przysługuje prawo kontynuowania najmu.
Uprawnienie współmałżonka do korzystania z mieszkania, które przysługuje drugiemu małżonkowi, nie ma charakteru majątkowego, czyli nie wchodzi do jego majątku.
Polega ono na korzystaniu z mieszkania w trakcie trwania małżeństwa, jedynie w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Małżonek ten jest lokatorem w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianami kodeksu cywilnego, zgodnie z którym przez lokatora należy rozumieć najemcę lokalu lub osobę używająca lokal na podstawie innego tytułu prawnego niż prawo własności.
Małżonek, który nie ma tytułu prawnego do mieszkania nie może nim faktycznie dysponować, ani pobierać pożytków z mieszkania. Jego uprawnienie sprowadza się do posiadania mieszkania i jego używania.
Zobacz również: Kiedy sąd orzeka eksmisję małżonka
Przedmioty urządzenia domowego
Przedmiotami urządzenia domowego, z których może korzystać małżonek, który nie ma tytułu prawnego do mieszkania są m. in. meble, obrazy, książki, płyty, telewizory, pralki, i inne sprzęty domowe.
Zadaj pytanie: Forum