Mąż nie chce płacić za czynsz. Czy przysługuje mi jego wypłata?
REKLAMA
REKLAMA
Zaspokajanie potrzeb rodziny
Oboje małżonkowie mają obowiązek, każdy według swych sił oraz możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie obowiązkowi zaspokajania potrzeb rodziny, może także polegać na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym. Spełnienia obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny małżonek może dochodzić na drodze sądowej niezależnie od pozostawania we wspólnym pożyciu z drugim małżonkiem.
REKLAMA
Zobacz też: Odpowiedzialność za zobowiązania współmałżonka
Jeżeli małżonkowie pozostają we wspólnym pożyciu
REKLAMA
Zgodnie z art. 28 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w sytuacji, gdy jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, sąd może nakazać, aby wynagrodzenie za pracę albo inne należności przypadające temu małżonkowi były w całości lub w części wypłacane do rąk tego drugiego małżonka.
Rozstrzygnięcie o zaspokajaniu potrzeb rodziny następuje przez nakazanie wypłacania wynagrodzenia za pracę, które obejmuje zarówno płacę zasadniczą, jak i wszelkie dodatki, dopłaty i ekwiwalenty pieniężne oraz rent, emerytur, a także wszelkich stałych i powtarzających się świadczeń albo innych należności (uchwała SN z 16.12.1987 r. III CZP 91/86).
Zgodnie z uchwałą SN z dnia 30.09.1976 r. III CZP 97/75 przepisu art. 28 KRO nie stosuje się do należności nie mających charakteru dochodów małżonka, a w szczególności do kwoty przypadającej mu z tytułu odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość stanowiącą jego majątek odrębny.
Wydanie nakazu przez sąd może nastąpić dopiero po umożliwieniu złożenia wyjaśnień małżonkowi wnioskodawcy, chyba że jego wysłuchanie nie jest celowe lub możliwe.
Pomimo ustania wspólnego pożycia małżonków po wydaniu nakazu przez sąd, nakaz zachowuje moc. Sąd może jednak na wniosek każdego z małżonków nakaz ten zmienić albo uchylić.
Zobacz też serwis: Małżeństwo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat