REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gdy małżonkowie nie mogą się porozumieć

Wioleta Matela
Gdy małżonkowie nie mogą się porozumieć mogą się zwrócić o rozstrzygnięcie do sądu
Gdy małżonkowie nie mogą się porozumieć mogą się zwrócić o rozstrzygnięcie do sądu

REKLAMA

REKLAMA

Małżonkowie rozstrzygają wspólnie o sprawach rodziny. Nie zawsze dochodzą do porozumienia. Gdy różnice zdań dotyczą istotnych spraw rodziny, małżonkowie mogą zwrócić się o rozstrzygnięcie do sądu.

Istotne sprawy rodziny

Nie istnieje katalog spraw, które w braku porozumienia mogą być rozstrzygane przez sąd. Nie istnieje tez definicja istotnych spraw rodziny. W praktyce sprawy te dotyczą takich kwestii jak na przykład: ponoszenie kosztów utrzymania, sprawy mieszkaniowe (można na przykład wydzielić osobne pomieszczenia dla poszczególnych członków rodziny w sytuacji gdy brak porozumienia uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie), ustalenie czy dany składnik wchodzi do majątku wspólnego czy osobistego małżonków.

REKLAMA

Nie każdą sprawę rozstrzyga sąd

Warto podkreślić, że nie każda sporna kwestia nadaje się do rozpoznania przez sąd. Istnieją pewne sprawy, dotyczące głównie uprawnie osobistych małżonka, co do których sąd nie orzeka. Przykładem może być sytuacja, w której matka dziecka decyduje się na przerwanie pracy zarobkowej, po to, by poświecić się wychowywaniu dziecka.

Do sądu zatem należy nie tylko próba „pogodzenia” małżonków, ale też rozstrzygnięcie czy dana kwestia kwalifikuje się do rozpoznania przez sąd.

Przykład:
Kwestią, w której woli małżonka nie może zastąpić decyzja sądu jest skorzystanie przez matkę z urlopu w celu opieki nad dzieckiem. Sąd Najwyższy uznał, że takie zachowanie stanowi osobiste uprawnienie kobiety i nie wymaga ani zgody małżonka ani zezwolenia sądu. Sąd podkreślił, iż uprawnienie pracującej matki polegające na skorzystania z dłuższego urlopu w celu roztoczenia pieczy nad małym dzieckiem ma ułatwić jej wypełnianie powołania macierzyńskiego. Zadośćuczynienie obowiązkowi przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny może polegać także na osobistych staraniach o wychowanie dzieci. Ponadto sąd zauważył, że „w normalnie funkcjonującym małżeństwie małżonkowie z reguły porozumiewają się w tak istotnej kwestii, jak przerwanie przez jedno z nich pracy zarobkowej” (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 sierpnia 1974 r., III CZP 46/74).

Zobacz również: Obowiązek przyczyniania się do zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach rodziny

Wniosek o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach rodziny wnosi się do sądu rejonowego wydział rodzinny i nieletnich. Właściwy jest sąd miejsca zamieszkania wnioskodawcy.

Wniosek podlega opłacie w kwocie 40 złotych.

Sąd z reguły nie przeprowadza rozprawy, jednak rozstrzygnięcie może nastąpić jedynie po umożliwieniu małżonkowi wnioskodawcy złożenia wyjaśnień, chyba że jego wysłuchanie nie jest możliwe lub nie jest celowe. Wysłuchanie małżonka może nastąpić również na piśmie w formie oświadczenia.

Wniosek może złożyć każdy z małżonków lub oboje wspólnie.

Sąd może zlecić kuratorowi przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w celu ustalenia warunków w jakich żyją małżonkowie.

Nie jest możliwe wyegzekwowanie rozstrzygnięcia sądu. Rolą sądu jest prowadzenie swoistej mediacji. W jej wyniku małżonkowie mogą dojść do porozumienia.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy;
Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego

Zobacz również serwis: Prawa i obowiązki małżonków

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA