Obowiązek przyczyniania się do zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny
REKLAMA
REKLAMA
Oprócz tradycyjnych alimentów są dwa sposoby sądowego dochodzenia świadczeń w trakcie związku małżeńskiego z tytułu obowiązku przyczyniania się do zaspokajania życiowych potrzeb rodziny a mianowicie: można wystąpić do sądu z pozwem o przyczynianie się do zaspokajania życiowych potrzeb rodziny bądź złożyć do sądu wniosek o nakazanie wypłacania małżonkowi wynagrodzenia za pracę drugiego małżonka.
REKLAMA
Jeżeli jeden z małżonków osiąga zarobki zdecydowanie wyższe od drugiego małżonka, można żądać, aby w większym stopniu przyczyniał się finansowo do utrzymania domu i dzieci.
Pozew o przyczynianie się do zaspokajania życiowych potrzeb rodziny
W trakcie trwania związku małżeńskiego można wystąpić do sądu rejonowego wydział rodzinny i nieletnich z pozwem o przyczynianie się do zaspokajania życiowych potrzeb rodziny. Pozew ten jest zwolniony z opłat sądowych.
Mają tu przede wszystkim znaczenie koszty utrzymania i potrzeby rodziny. Możliwości zarobkowe i majątkowe małżonka oraz potrzeby uprawnionego należy zawsze opisać w pozwie i starać się udowodnić w postępowaniu. W pozwie należy przedstawić koszty utrzymania domu (wszystkie możliwe rachunki) oraz inne koszty, np. rachunki, opłaty stałe, leczenie, nauka, dodatkowe zajęcia itp. Należy wskazać źródło dochodów małżonka i jego wydatki. Ustalając wysokość środków utrzymania, sąd uwzględni to, że małżonkowie, a także ich dzieci, mają co do zasady prawo do podobnej stopy życiowej.
Pozew wnosi małżonek we własnym imieniu a nie cała grupa rodzinna. Sąd zasądza wówczas kwotę zbiorową na potrzeby całej rodziny, a nie indywidualnie na potrzeby każdego członka.
Zobacz również serwis: Prawa i obowiązki małżonków
Wniosek o nakazanie wypłacania małżonkowi wynagrodzenia za pracę drugiego małżonka
REKLAMA
Drugim sposobem uzyskania środków potrzebnych na utrzymanie domu jest złożenie do sądu wniosku o nakazanie wypłacania wynagrodzenia za pracę drugiego małżonka. Sąd może jednak na wniosek każdego z małżonków nakaz ten zmienić albo uchylić. Wykonanie orzeczenia następuję bezpośrednio przez pracodawcę, któremu przekazujemy orzeczenie sądu. Wniosek ten jest również zwolniony z opłat sądowych.
Ten tryb dochodzenia świadczeń może mieć miejsce, gdy małżonkowie pozostają ze sobą w we wspólnym pożyciu. Jeżeli sąd już wydał nakaz to pozostaje on w mocy mimo ustania wspólnego pożycia.
Zobacz również: Wzór wniosku o nakazanie wypłacania małżonkowi wynagrodzenia za pracę drugiego małżonka
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat