Kiedy sąd orzeka eksmisję małżonka
REKLAMA
REKLAMA
Eksmisję byłego małżonka sąd może orzec wyroku rozwodowym. Po rozwodzie oraz w trakcie trwania małżeństwa również możliwe jest żądanie eksmisji małżonka ze wspólnie zajmowanego lokalu.
REKLAMA
Orzeczenie eksmisji w wyroku rozwodowym
Sąd może orzec eksmisję byłego małżonka jedynie w przypadkach wyjątkowych. Chodzi tu o sytuacje, w których małżonek swoim rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.
Eksmisja może nastąpić z każdego lokalu, który należy do obojga małżonków lub do małżonka, który żąda eksmisji. Eksmisja może nastąpić również z mieszkania, które małżonkowie wynajmują.
Nie można eksmitować byłego małżonka z mieszkania, które stanowi jego majątek osobisty. Podobnie jest w sytuacji, gdy mieszkanie zostało mu przydzielone służbowo ( na przykład funkcjonariuszowi Policji).
Osoba, która żąda eksmisji byłego małżonka musi udowodnić przed sądem jego rażąco naganne postępowanie, które uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.
Sąd może orzec eksmisję małżonka również w wyroku orzekającym separację.
W razie orzeczenia przez sąd w wyroku rozwodowym o eksmisji byłego małżonka, należy uiścić opłatę w wysokości 200 złotych.
Od orzeczenia dotyczącego eksmisji można wnieść apelację bez konieczności zaskarżania całego wyroku rozwodowego.
Eksmisja byłego małżonka nie ma wpływu na dalsze losy majątkowe małżonków. Mogą oni podzielić majątek wspólny, a orzeczenie eksmisji nie ma wpływu na to, któremu z nich przypadnie mieszkanie.
Jeżeli po wyroku eksmisyjnym były małżonek opuścił mieszkanie, a później znów je zajął, można ponownie żądać jego eksmisji.
Zobacz również: Pozew rozwodowy - jak sporządzić
Eksmisja małżonka i byłego małżonka
W trakcie trwania małżeństwa oraz po rozwodzie można wnieść do sądu pozew o eksmisję małżonka lub byłego małżonka.
Jest to możliwe jedynie w sytuacji, gdy swoim rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia on wspólne zamieszkiwanie.
Powództwo można wytoczyć również wobec innego współlokatora (np. konkubenta).
Sąd rozstrzyga czy małżonek powinien opuścić lokal. Orzeka również, czy przysługuje mu prawo do lokalu socjalnego. Przy tym rozstrzygnięciu sąd bierze pod uwagę dotychczasowy sposób korzystania przez małżonka z lokalu oraz jego szczególną sytuację materialną i rodzinną.
Fakt, iż eksmisja ma miejsce ze względu na wyjątkowo uciążliwe zachowanie może mieć wpływ na orzeczenie co do lokalu socjalnego.
Sąd musi jednak przyznać lokal socjalny w przypadku, gdy eksmitowany jest osobą niepełnosprawną, ubezwłasnowolnioną, bezrobotną, obłożnie chorą. Prawa do lokalu socjalnego nie można również odmówić kobiecie w ciąży, małoletniemu, a także emerytowi i renciście, którzy spełniają kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej.
W przypadku, gdy eksmisję orzeczono z powodu znęcania się, sąd nie orzeka o przyznaniu lokalu socjalnego.
Zasadą jest, iż wyroków sądowych nakazujących opróżnienie lokalu nie wykonuje się w okresie od 1 listopada do 31 marca roku następnego, jeżeli osobie eksmitowanej nie wskazano lokalu, do którego ma nastąpić przekwaterowanie. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy powodem eksmisji jest znęcanie się.
Eksmisja sprawcy przemocy w rodzinie
REKLAMA
W stosunku do sprawcy przemocy w rodzinie, małżonek z nim zamieszkujący może wnieść do sądu pozew o eksmisję. Sąd wydaje postanowienie po przeprowadzeniu rozprawy, która odbywa się w terminie jednego miesiąca od daty wniesienia wniosku. Postanowienie jest wykonalne z chwilą ogłoszenia i może być zmienione lub uchylone w razie zmiany okoliczności.
W przypadku sprawcy przemocy w rodzinie policjant może skierować do prokuratora wniosek o jego eksmisję. Takie prawo przysługuje policjantowi, gdy zachodzi uzasadniona obawa, że sprawca ponownie popełni przestępstwo z użyciem przemocy, zwłaszcza, gdy popełnieniem takiego przestępstwa groził. Eksmitowanemu można na jego wniosek wskazać miejsce pobytu w placówkach zapewniających miejsca noclegowe. Nie mogą to być placówki pobytu ofiar przemocy w rodzinie.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r.Kodeks rodzinny i opiekuńczy;
Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego;
Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Zobacz również serwis: Małżeństwo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat