Kiedy można dokonać sprostowania danych w aktach stanu cywilnego
REKLAMA
REKLAMA
Od tej reguły ustawa przewiduje wyjątek sprecyzowany w art.31 wyżej wymienionej ustawy, który w niektórych wypadkach pozwala na sprostowanie informacji znajdujących się w aktach.
REKLAMA
Zobacz też: Wyszukiwarka Urzędy Stanu Cywilnego
Okoliczności, w których możliwe jest sprostowanie akt stanu cywilnego
Na podstawie art. 31 ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego sprostowaniu podlegają akta stanu cywilnego tylko i wyłącznie w razie błędnego lub nieścisłego jego zredagowania. Sprostowanie jest dopuszczalne, jeżeli akta od początku zawierają dane niezgodne z rzeczywistością. Sprostowanie ma skutek wsteczny (ex tunc) czyli nie od momentu wydania postanowienia o sprostowaniu, ale od samego początku istnienia danego zdarzenia.
Kto może żądać sprostowania akt stanu cywilnego?
Legitymowanymi do żądania sprostowania akt stanu cywilnego są:
• osoba zainteresowana sprostowaniem akt,
• prokurator,
• kierownik urzędu stanu cywilnego.
Uprawnione osoby powinny złożyć do odpowiedniego organu opłacony w wysokości 30 złotych wniosek o sprostowanie akt stanu cywilnego.
Organ właściwy dla dokonania sprostowania akt stanu cywilnego
Zgodnie z brzmieniem art. 33 ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego o możliwości sprostowania akt stanu cywilnego orzeka sąd w postępowaniu nieprocesowym w formie postanowienia. Właściwy dla tego rodzaju spraw jest sąd rejonowy ostatniego miejsca zamieszkania wnioskodawcy, a w braku miejsca zamieszkania – sąd miejsca jego pobytu. Sąd właściwy rozpoznaje sprawę na wniosek uprawnionych osób.
Zobacz też: Zawarcie małżeństwa
Podstawa prawna:
ustawa z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat