Rozdzielność majątkowa przed sądem tylko z ważnych powodów

Marta Pawłowska
rozwiń więcej
Rozdzielność majątkowa. /fot. Fotolia
Rozdzielności majątkowej przez sąd może żądać każdy z małżonków. Może ona powstać wyłącznie z ważnych powodów. Rozdzielność majątkowa powstanie z dniem, w którym zapadł wyrok ją ustanawiający.

Zgodnie z art. 52.§1. Każdy z małżonków może żądać ustanowienia rozdzielności majątkowej przez sąd.

Powody ustanowienia rozdzielności

W tym miejscu należy odpowiedzieć na pytanie, czym jest ważny powód? W Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym nie ma definicji ważnego powodu. Natomiast w doktrynie i orzecznictwie dość szczegółowo odpowiedziano na to pytanie. Do ważnych powodów zaliczyć należy hazard, nałogi (narkomania, alkoholizm), trwonienie majątku, brak przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny. Ponadto separację faktyczną oraz brak pomiędzy małżonkami więzi ekonomicznej należy uznać za ważny powód (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 stycznia 2005 r., III CK 112/04). W orzecznictwie utrzymuje się pogląd, że separacja jest ważnym powodem do zniesienia wspólności majątkowej. Separacja uniemożliwia małżonkom współdziałanie w zarządzie majątkiem wspólnym (wyrok SN z dnia 4 czerwca 2004 r., III CK 126/03). Istotne znaczenie mają kwestie czysto majątkowe oraz możliwość porozumienia się małżonków w sprawach dotyczących zarządzania ich wspólnym majątkiem (wyrok SN z dnia 4 listopada 2004 r., V CK 215/04). Przez ważne powody rozumieć należy wytworzenie się takiej sytuacji, która w konkretnych okolicznościach faktycznych wywołuje stan pociągający za sobą naruszenie lub poważne zagrożenie interesu majątkowego jednego z małżonków i z reguły także dobra rodziny (za: wyrok SN z 31 stycznia 2003 r., IV CKN 1710/00). Podkreślić należy, że orzeczenie separacji powoduje powstanie pomiędzy małżonkami rozdzielności majątkowej. Po zniesieniu separacji powstaje z powrotem ustawowy ustrój majątkowy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której i jeden i drugi małżonek chcą zachować rozdzielność. Wówczas na zgodny wniosek małżonków sąd orzeka utrzymanie rozdzielności majątkowej.

Rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku. Jednakże z ważnych powodów może być to data wcześniejsza. Na oznaczenie wcześniej daty rozdzielności majątkowej w wyroku mają szansę na przykład małżonkowie żyjący w separacji.

Na uwagę zasługuje fakt, że w przypadku ubezwłasnowolnienia małżonka lub ogłoszenia upadłości rozdzielność powstaje z mocy prawa.

Zobacz też: Zarząd majątkiem dziecka a zgoda sądu

Pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej należy skierować do sądu rejonowego. Właściwy jest sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, jeżeli choć jeden z nich nadal tam mieszka. Jeżeli tak nie da się ustalić sądu pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej należy skierować do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania strony pozwanej. Jeśli i tak nie można ustalić właściwości sądowej wówczas pozew skierować należy do sądu miejsca zamieszkania powoda.

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...