Jak napisać pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami?
REKLAMA
REKLAMA
Krok 1: Wybór sądu
Sądem właściwym do rozpatrzenia sprawy o ustalenie rozdzielności majątkowej jest sąd rejonowy. Właściwym miejscowo sadem rejonowym jest sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne zamieszkanie, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze stale przebywa. Jeśli nie można na tej podstawie określić sądu rejonowego, właściwym będzie sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej. Gdy mimo wszystko nie uda się określić sąd, w ostateczności pozew należy wnieść do sądu miejsca zamieszkania powoda.
REKLAMA
Krok 2: Określenie powoda
Każdy małżonek jest osobą uprawnioną do wniesienia pozwu o ustanowienie rozdzielności majątkowej. Do kręgu uprawnionych do wytoczenia powództwa na rzecz jednego z małżonków jest prokurator.
Krok 3: Określenie pozwanego
W przypadku pozwu o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami pozwanym jest zawsze drugi małżonek.
Krok 4: Wniosek
W pozwie musi znaleźć się żądanie, aby sąd ustanowił rozdzielność majątkową między małżonkami. W pozwie małżonek może także zawrzeć inne wnioski:
- wniosek o zasądzenie od pozwanego kosztów procesu
- wnioski dowodowe (np. o wezwanie konkretnych świadków).
Krok 5: Uzasadnienie
Pozew o ustanowienie rozdzielności między małżonkami musi zawierać uzasadnienie. W uzasadnieniu należy wskazać, że małżonkowie pozostają we wspólności majątkowej. Ponadto należy wskazać, że zachodzą ważne powody dla rozwiązania przez sąd wspólności. Do okoliczności takich możemy zaliczyć np. trwonienie majątku wspólnego, nieprzyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny. Ważne, aby każda okoliczności została poparta konkretnym dowodem, np. zeznaniami świadków, dokumentami.
Zobacz też: Poradnik: Majątek małżonków
Krok 6: Załączniki
Wszystkie dokumenty powołane jako dowody muszą zostać wymienione w spisie załączników. Do pozwu koniecznie należy dołączyć jego odpis dla strony pozwanej oraz kserokopie załączników. Dokumenty stanowiące dowody należy składać do sądu w oryginałach.
Krok 7: Podpis pozwu
Podpis o ustanowienie rozdzielności majątkowej należy podpisać własnoręcznie. Niepodpisany pozew nie zostanie rozpoznany w terminie.
Krok 8: Wniesienie pozwu
Pozew można wnieść osobiście w biurze podawczym właściwego sądu. Można też przesłać go listem poleconym na adres sądu.
Po orzeczeniu przez sąd rozdzielności majątkowej między małżonkami powinni oni majątek wspólny podzielić. Dopiero wtedy każdy z małżonków może swobodnie dysponować należącą do niego częścią.
Zobacz serwis: Majątek
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat