Weksel wystawiony przez małżonka
REKLAMA
REKLAMA
Gdy weksel wystawią oboje małżonkowie
Odpowiedzialność małżonków, którzy podpisali się pod wekslem jest solidarna. Jako wystawcy odpowiadają nie tylko majątkiem wspólnym, ale także majątkami osobistymi. Każdy z nich jest w takim wypadku dłużnikiem. Wierzyciel może skierować egzekucję do majątku każdego z nich wedle swego wyboru.
REKLAMA
Gdy weksel wystawi tylko jeden małżonek
Mąż zaciągnął kredyt na zakup mieszkania przeznaczonego dla rodziny. Jego żona nie podpisała zgody na taki kredyt. Bank, dla zabezpieczenia pożyczki zażądał by mąż-kredytobiorca podpisał weksel in blanco. Mąż nie wywiązał się ze spłaty kredytu. Czy żona może się obawiać, że komornik będzie poszukiwał spłaty ze składników jej majątku?
W świetle prawa dłużnik odpowiada za każdy dług, także wekslowy własnym majątkiem, chyba że:
- małżonek wyrazi zgodę na zaciągnięcie zobowiązania, wówczas małżonkowie odpowiadają wspólnym majątkiem,
- mimo braku zgody na dokonanie czynności prawnej przez drugiego, małżonek odpowiada majątkiem osobistym za tzw. zobowiązania zaciągnięte w celu zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny.
Są to wydatki na żywność, odzież, drobne przedmioty urządzenia domowego, opłaty za prąd, gaz, telefon.
Cel zobowiązania nie ma jednak znaczenia w przypadku zobowiązań wekslowych. Zobowiązanie wekslowe jest abstrakcyjne, tzn. że jego ważność nie zależy od skuteczności czynności, którą zabezpiecza.
W związku z tym, wierzyciel wekslowy , aby prowadzić egzekucję z majątku wspólnego, będzie musiał uzyskać zgodę jednego małżonka na zaciągnięcie zobowiązania wekslowego przez drugiego małżonka - dłużnika.
Gdy takiej zgody nie uzyska, będzie mógł zaspokoić się z:
- majątku osobistego dłużnika,
- jego wynagrodzenia za pracę,
- dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw autorskich i praw własności przemysłowej
- jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.
Zobacz serwis: Małżeństwo
Jak wyrazić zgodę na wekslu ?
Małżonek, który chce wspomóc drugiego w spłacie zobowiązania powinien wyrazić zgodę na wekslu. W tym celu powinien umieścić na drugiej stronie blankietu wekslowego zwrot „zgadzam się na wystawienie weksla” albo „wyrażam zgodę na wystawienie weksla” i opatrzyć go podpisem i datą.
Należy wyraźnie zaznaczyć, że jest to zgoda. Sam podpis może zostać uznany np. za poręczenie wekslowe.
Z tego względu najlepiej umieścić zgodę współmałżonka na odwrocie.
Gdy małżonek poręczył weksel
Poręczenia dokonuje się umieszczając podpis na przedniej stronie weksla, na jego grzbiecie lub przedłużku.
REKLAMA
Jeśli małżonek poręczył weksel wystawiony przez współmałżonka, odpowiada za spłatę długu wekslowego wobec wierzyciela tak samo jak każdy poręczyciel wekslowy. Odpowiada wówczas całym swoim majątkiem solidarnie z małżonkiem wystawcą.
Takiej odpowiedzialności nie wyklucza intercyza ani cel czynności, którą zabezpiecza weksel. Poręczenie wekslowe skutkuje odpowiedzialnością wszystkimi składnikami majątku – tworzącymi zarówno majątek wspólny i osobisty.
Wierzyciel może żądać zapłaty od każdego małżonka z osobna albo od obu łącznie. Zapłata należności przez jednego z nich zwalnia od odpowiedzialności drugiego.
Małżonek, który spłacił dług może następnie żądać zwrotu od współmałżonka, ale to uprawnienie nie wpływa na zakres odpowiedzialności wobec wierzyciela.
Należy pamiętać, że by ściągnąć należność z weksla nie trzeba wszczynać sprawy sądowej. Sąd sprawdza weksel pod względem formalnym i nadaje mu tzw. klauzulę wykonalności, która jest podstawą ściągnięcia długu przez komornika.
Zadaj pytanie: Forum
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA