Dom na gruncie małżonka
REKLAMA
REKLAMA
Najpierw trzeba wyjaśnić kwestię własności działki. Majątek uzyskany w drodze spadkobrania należy co do zasady do małżonka – spadkobiercy. Tym samym, działka pod budowę domu jest własnością jednego małżonka, chyba że spadkodawca zaznaczył, że przeznacza ją dla obojga.
REKLAMA
Tylko w takim wypadku działka stanowiłaby część majątku wspólnego.
Jak jest zwykle?
Zgodnie z zasadami prawa rodzinnego nieruchomość „nabyta” za środki z majątku wspólnego stanowi współwłasność obojga małżonków. Taka współwłasność ma charakter współwłasności łącznej, której nie można podzielić inaczej niż intercyzą lub sądownie po ustaniu małżeństwa.
Jak własność działki wpływa na własność domu?
W tej sytuacji kwestia własności jest bardziej skomplikowana. Zgodnie z naczelną zasadą prawa cywilnego:
Właściciel gruntu jest również właścicielem wybudowanych na nim budynków ( „to co jest na powierzchni przypada gruntowi”).
Dom, stawiany wspólnymi siłami małżonków staje się z mocy prawa własnością tego, któremu przypada własność gruntu.
Małżonek bez prawa własności
Takie ukształtowanie praw własności jest niekorzystne dla drugiego małżonka. W razie podziału nie nabywa on żadnych praw do nieruchomości. Może jedynie wystąpić z roszczeniem o zwrot nakładów dokonanych na budowę domu.
W trakcie trwania małżeństwa prawo pozwala rozporządzać taką nieruchomością bez potrzeby uzyskiwania jego odrębnej zgody.
Jedyną gwarancją dla takiego małżonka jest wykazanie przed sądem, że czynność dotycząca nieruchomości jest istotną sprawą rodziny i dokonano jej bez uzyskania porozumienia. Na tej podstawie sąd decyduje o bycie nieruchomości, pod warunkiem, że taką czynność uzna za rzeczywiście doniosłą w kontekście spraw rodziny.
Dom wspólny
Małżonkowie chcąc uniknąć takiej sytuacji powinni doprowadzić do przyznania drugiemu prawa własności. Co mogą zrobić?
- małżonek – właściciel działki może przenieść własność części domu na drugiego małżonka w drodze umowy sprzedaży bądź darowizny.
W takim przypadku, dom stanie się przedmiotem współwłasności ułamkowej, a udział w tej współwłasności wejdzie w skład majątku odrębnego.
Każdy z małżonków nabywa prawo do „swojej” części domu i może takim udziałem rozporządzać już w trakcie trwania małżeństwa.
Gdy dom jest częścią majątku wspólnego, udział we własności „spoczywa” i można nim rozporządzać dopiero po podziale majątku.
Aby nieruchomość stała się częścią majątku wspólnego:
- małżonkowie mogą podpisać umowę niestandardowej intercyzy - rozszerzającej wspólność majątkową na kłopotliwą nieruchomość. Jeśli małżonkowie nie przewidzieli konieczności spisania takiej intercyzy przed ślubem, mogą równie dobrze podpisać ją później. W tym celu muszą udać się d o notariusza.
Należy tylko wspomnieć , że prawo zakazuje rozszerzania wspólności majątkowej na pewne przedmioty, m.in. na przedmioty nabyte w spadku. W omawianym przypadku wspólność ma dotyczyć nieruchomości, a nie działki, więc to ograniczenie nie występuje.
Kiedy do sądu?
Gdy małżonek nie zamierza dzielić się nieruchomością współmałżonek może zwrócić się do sądu.
Przysługują mu :
- roszczenia o zwrot nakładów poczynionych na budowę domu, bądź
- roszczenia samoistnego posiadacza o przeniesienie własności części nieruchomości
To ostatnie roszczenie można skutecznie podnieść pod warunkiem wykazania, że wartość domu przekracza wartość działki.
Wzór umowy darowizny znajdziesz tutaj
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat