Intercyza rozszerzająca wspólność majątkową rozwiąże problemy
REKLAMA
REKLAMA
Problemy ze wspólnością nowego mieszkania
Każdy z małżonków przed ślubem posiadał na własność kawalerkę, po ślubie nowożeńcy chcą zamieszkać razem i kupić wspólnie większe mieszkanie. W tym celu najpierw zamierzają sprzedać dotychczasowe lokale, a potem przeznaczyć uzyskane sumy na „rodzinną” inwestycję.
REKLAMA
Warto pamiętać, że „kawalerki” nabyte przed ślubem nie wchodzą do majątku wspólnego małżonków. Takie lokale są częścią majątków odrębnych.
Małżonek, który wyzbywając się składników dotychczasowego majątku nabywa nowe, nie zmienia składu mas majątkowych. Przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego pozostają wyłączną własnością małżonka.
Tak więc mieszkanie nabyte za sumy uzyskane ze sprzedaży kawalerek nie wejdzie w skład majątku wspólnego.
Każde z małżonków jest współwłaścicielami w częściach ułamkowych nowego lokalu. Z takim układem praw wiążą się pewne konsekwencje.
Każdy z małżonków może sprzedać swój udział innej osobie bez zgody połowicy. Może także rozporządzić takim udziałem w drodze darowizny na rzecz dowolnej osoby albo podnająć swoją część nieruchomości. Granicą uprawnień takiego małżonka jest prawa przysługującego drugiemu. W razie chęci sprzedania mieszkania każdy z małżonków musiałby zobowiązać się do zbycia swojego udziału.
Zobacz serwis: Małżeństwo
Intercyza rozszerzy wspólność majątkową
REKLAMA
Małżonkom może zależeć na tym, aby nieruchomość nie ulegała podziałowi. W tym celu muszą zawrzeć umowę intercyzy rozszerzającą wspólność majątkową. Sami małżonkowie decydują, które przedmioty majątkowe wchodzące do tej pory do majątku osobistego będą trafiać do majątku wspólnego.
W omawianej sytuacji małżonkowie powinni podpisać przed notariuszem taką umowę i zaznaczyć, że przedmioty nabyte w zamian za składniki majątku osobistego zasilą majątek wspólny. Wtedy zakupiona przez nich nieruchomość będzie im przysługiwać łącznie. Współwłaściciel nie może rozporządzać swoim prawem do mieszkania dopóki trwa wspólność ustawowa.
Prawo wyłącza możliwość rozszerzenia wspólności majątkowej na przedmioty darowizny, spadku, prawa niezbywalne.
Taką umowę można zawrzeć tylko na potrzeby chwili, wyłączając działanie takiej umowy na przyszłość. Można zaznaczyć, że do wspólności wchodzą tylko te składniki majątku osobistego, które istnieją w chwili zawarcia umowy. Zmiany majątkowe, jakie zajdą po umowie będą już podlegać rygorom, jakie rządzą ustrojem ustawowym.
W drodze intercyzy nie można jednak rozszerzyć wspólności majątkowej na pewne przedmioty - np. przedmioty darowizny,spadku, przedmioty niezbywalne.
Zadaj pytanie: Forum
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat