REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kupno domu w trakcie trwania małżeństwa

Katarzyna Goździkowska
Z reguły dom kupiony w czasie trwania małżeństwa wchodzi do majątku wspólnego małżonków.
Z reguły dom kupiony w czasie trwania małżeństwa wchodzi do majątku wspólnego małżonków.

REKLAMA

REKLAMA

Kwestia własności domu nabiera znaczenia dopiero w razie ewentualnego rozpadu małżeństwa. Już wcześniej warto wiedzieć jakie prawa przysługują każdemu z małżonków odnośnie nie zawsze "wspólnej" nieruchomości.

Po pierwsze - o przynależności nieruchomości do określonego majątku decyduje pochodzenie środków, za które nabyto nieruchomość oraz moment takiego nabycia.

REKLAMA

Bez intercyzy

Najmniej wątpliwości budzi sytuacja, w której małżonkowie pozostający we wspólności majątkowej nabywają dom za środki pochodzące z ich majątku wspólnego – czyli – przykładowo - za kredyt spłacany z ich wynagrodzeń za pracę lub dochodów z innej działalności.

W takim przypadku, nieruchomość przynależy do obojga i w razie ustania małżeństwa będzie podlegać podziałowi.

W każdym przypadku nabycie nieruchomości ze środków pochodzących z majątku wspólnego wymaga zgody małżonka.

Dom tylko dla jednego małżonka

Małżonkowie kupują dom za pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego przed ślubem do żony. Kto ma prawa do zakupionego domu i komu przypadnie w razie podziału majątku?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przedmioty majątkowe nabyte przed ślubem stanowią majątek odrębny małżonka. Co do zasady to co zostało nabyte w zamian za nie, również wchodzi w skład majątku osobistego. W przypadku opisanym powyżej nabyta nieruchomość powinna co do zasady stanowić własność żony.

Jednakże w prawie występuje domniemanie, że przedmiot majątkowy nabyty w trakcie trwania małżeństwa wchodzi do majątku wspólnego małżonków (pod warunkiem ze pozostają we wspólności majątkowej).

Sama okoliczność, że żona jest jedyną stroną umowy sprzedaży i jedynym właścicielem ujawnionym w księdze wieczystej, nie niweczy jeszcze domniemania, ze nieruchomość jest współwłasnością małżonków. Małżonek, któremu zależy, aby dom wszedł do jego majątku musi być uważny w momencie zawierania umowy sprzedaży.

W akcie notarialnym przeniesienia własności nieruchomości notariusz powinien dokonać zapisu, że środki na nabycie własności pochodzą z majątku osobistego małżonka.

Dopiero taki zapis powoduje, ze dom nie wejdzie do majątku wspólnego małżonków! Warto o tym pamiętać, gdyż w arzie rozwodu taka nieruchomość nie podlega podziałowi i zostaje przy właścicielu.

Z intercyzą

Gdy małżonkowie podpisali intercyzę, wszelkie zobowiązania zaciągają na własne ryzyko. W wypadku gdy zakup nieruchomości jest finansowany przez każdego z nich, mogą ustalić części ułamkowe nieruchomości, jakie im przysługują.

Zarząd nieruchomością

REKLAMA

Nieruchomością wspólną małżonkowie zarządzają współdziałając. Prawo ustanawia bezwzględny wymóg zgody w wypadku czynności najbardziej doniosłych dla bytu nieruchomości, a wiec w razie jej zbycia, obciążenia, oddania w najem lub dzierżawę.

Zgodnie z ogólną regułą, majątkiem odrębnym, a więc także nieruchomością nabytą za składniki tego majątku, małżonek zarządza samodzielnie. Nie wolno jednak zapominać, ze większość decyzji dotyczących nieruchomości będzie zwykle zaliczana do istotnych spraw rodziny, a te muszą być rozstrzygane wspólnie.

Dlatego zasada, w myśl której majątek odrębny jest przedmiotem swobodnego obrotu, może doznawać pewnych ograniczeń.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niższe ceny prądu w I kwartale 2025 roku tylko z tym oświadczeniem. Trzeba je złożyć do końca stycznia. Opublikowano nowy wzór

Niższe ceny prądu dla podmiotów uprawnionych w I kwartale 2025 roku tylko z tym oświadczeniem. W końcu opublikowano nowy wzór. Trzeba je złożyć do końca stycznia. Zawiera aż cztery strony, ale z wypełnieniem go nie powinno być problemów.

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Oto najważniejsze terminy!

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 stycznia 2025 r. w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Data wyborów prezydenckich została wyznaczona na niedzielę dnia 18 maja 2025 r.

Pacjent ze znaczną niepełnosprawnością. Jak zadbać o swoje prawa?

Osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym mają prawo do świadczeń z NFZ poza kolejnością. Co robić, gdy placówka nie respektuje tych przepisów? Ministerstwo Zdrowia odpowiada na ważną interpelację.

FUS: Niby jest stabilnie, ale tendencje są deficytowe. ZUS przedstawił prognozę na lata 2025-2029

W Polsce zmienia się struktura osób pracujących i tych, które zakończyły aktywność zawodową w związku z przejściem na emeryturę lub pobieraniem innych świadczeń. Powoduje to, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych wykazuje tendencje deficytowe, chociaż pozostaje stabilny – wynika z przedstawionej przez ZUS prognozy funduszu na lata 2025-2029.

REKLAMA

Uzupełniający urlop macierzyński. Jaka będzie treść wniosku o urlop i jakie trzeba będzie dołączyć załączniki

Będzie nowe rozporządzenie regulujące kwestie dotyczące uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem. Wiadomo już, co będzie musiał zawierać wniosek o uzupełniający urlop macierzyński i jakie załączniki trzeba będzie dołączyć do wniosku.

Czy rozróżniasz: mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny. Czym są i jakie mają funkcje?

Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniało w komunikacie, jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy mDowodem, e-dowodem, dowodem osobistym, dowodem cyfrowym i dowodem elektronicznym. Wskazało też jakie funkcje pełnią te dokumenty.

1000 zł netto na dziecko. Bez kryterium dochodowego. Dla studentów, bezrobotnych i rodziców niepłacących składek chorobowych

Również osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji zawodowej mogą liczyć na pomoc państwa w wychowaniu dzieci. Mowa np. o rodzicach będących studentami czy osobami bezrobotnymi. Mają oni prawo do szczególnego świadczenia w wysokości 1000 zł netto miesięcznie.

Potencjał seniorów na rynku pracy – jak go efektywnie wykorzystać?

Starzejące się społeczeństwo stawia przed rynkiem pracy wyzwania związane z rosnącą liczbą seniorów i mniejszą liczbą pracujących w wieku produkcyjnym. Aktywizacja zawodowa osób starszych nie tylko wykorzystuje ich potencjał, ale także wspiera budowanie bardziej zrównoważonego i inkluzyjnego społeczeństwa.

REKLAMA

Dodatek specjalny nie przysługuje za zadania powtarzalne i przewidywalne

Pracownicy samorządowi mają prawo do dodatku specjalnego w razie okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. Urzędnikom nie można przyznawać tego dodatku na długi okres za zadania powtarzalne i przewidywalne.

Posiłki i zasiłki na żywność z MOPS. W 2025 r. nowe kryteria

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły kryteria dochodowe w pomocy społecznej, co wpływa również na wsparcie w ramach programu „Posiłek w domu i w szkole”. Ile wynoszą aktualne progi? Kto może ubiegać się o świadczenia?

REKLAMA